Від «Водоканалу» – до «Вододару»

Наприкінці березня на сесії Бориславської міської ради депутати проголосували за передачу майна КП «Водоканал» іншому КП – «Вододар». Це  підприємство, яке береться обслуговувати населення міста за новими тарифами: 39,69 грн. за кубометр води для підприємців та 26,69 – для населення. Виконавчий комітет БМР проголосував за таке підняття тарифів для того, щоб врятувати комунальну власність міста від збанкротування. 100% засновником підприємства є Бориславська міська рада. Про те, що треба зробити для того, аби «Водоканал» з його дірявими каналами став «ВодоДаром», коли люди отримуватимуть воду якщо не «задарма», то хоча б за адекватними цінами, ми поговорили з директором КП «Водоканал» Ярославом Лопушанським та головою житлово-комунальної комісії депутатом Ігорем Тарновецьким.

Чому вода брудна і що з цим робити?

Вартує в горах випасти рясному дощу, як у Бориславі в кранах немає води. Мешканці міста обурюються з цього приводу і одразу наводять приклад Дрогобича, де вода подається цілодобово, незалежно від погодних умов.

Справа в тому, що у Бориславі поверхневий водозабір, а Дрогобич бере води для містян зі свердловин. Запустити резервний водозабір зі свердловин у Бориславі неможливо, оскільки тут в землі – тільки нафта, – каже Ярослав Лопушанський. А подавати замулену воду означало б забруднювати фільтри як на водозаборі, так і в квартирах. Тому «Водоканал» під час дощів подачу води на місто перекриває.

Ще одна причина надходження в крани брудної води – діряві водогони. Це може стати причиною потрапляння у крани різноманітних інфекцій, вірусів, паразитів, які живуть у ґрунті. У Бориславі ж немає контролю над популяцією вуличних тварин, ніхто не прибирає наслідки їх життєдіяльності. Як і не роблять це власники собак, що вигулюють своїх улюбленців, де їм заманеться – часто просто вздовж тротуарів, біля лавочок, на дитячих майданчиках…

Як вийти з цієї ситуації «Вододару»? – Встановити більшу кількість резервуарів чистої води. Поки цього не сталось, мешканцям Ярослав Лопушанський радить встановлювати баки. І, звичайно, заміна дірявого трубопроводу на новий – пластиковий.

Одна сосна може утримувати до 6 тонн води

Але справа тут не тільки в погодних умовах. А в наживі окремих осіб за рахунок наших ресурсів та за нашої мовчазної згоди. Йдеться про ліси, вирубка яких в нашому регіоні зокрема, зростає в геометричній прогресії. Як і кількість місцевих пилорам та інших деревообробних підприємств. У Бориславі лісовози вже навіть не соромляться везти нечіпований ліс через центр міста!

Ще однією причиною замулення води є гравій. А саме зменшення його кількості в руслах річки Стрий. Треба ж було з чогось Східницю та ближні села будувати. Для чого купувати привезений і дорожчий камінь з кар’єру, якщо можна вкрасти чи купити дешевше в сусіда? «Один мій дім чи готель нічого не змінить», – переконаний власник. «А мені треба щось їсти», – думає продавець річкового каменю чи лісоруб. «Дітей за кордоном треба вивчити», – гадає лісник чи перевіряльні служби. «А я не маю часу і взагалі нічого не зміню, бо риба з голови гниє», – вважає українець, і вже навіть не рахує кількість лісовозів, які проїжджають попри його дім за день. Так і живемо.

Цілодобова вода в місті – реальна перспектива

Реальна – за умови заміни старих дірявих труб на пластикові. Якщо з резервуарів у Рибнику при одній подачі води прилади фіксують 6 тисяч кубів, то обліковуються з них лише 800 кубів. Не буде таких колосальних втрат – води вистачатиме усім мешканцям. Якщо у цьому році замінити ще хоча б 30 км водопроводів, ситуація з водою значно покращиться.

Найперше має бути прокладений новий трубопровід від вул. В.Великого через вул. ОУН-УПА до вул. І. Сеник. Паралельно з роботою нового моста. Щоб не було як завжди: асфальт поклали – можна і труби замінювати. Ціна питання – близько 1,5 млн. грн. Взагалі усі ділянки старого водогону, що явно протікає, треба негайно замінити. Адже по дорозі продовжують текти наші гроші. Тому краще зробити це якнайшвидше.

 

Східниця

Невисока цифра облікованої води також є наслідком незаконних врізок у систему водопостачання. Задля їх виявлення у вересні минулого року було створено ТОВ «ТЕХНОСПЕЦНАГЛЯД». Основний вид діяльності товариства – гуртова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткуванням і приладдям до нього. Також – діяльність у сфері права.

За сім місяців товариством було виявлено шість фактів несанкціонованого відбору води. «Найлегше виявити незаконні врізки під час будівництва, – каже керівник підприємства Олег Дергун. – Коли будівельні роботи завершені, а територія облагороджена, то виявити це без спецтехніки, вартість якої близько 200 тис. грн., майже неможливо. Багато власників готелів спираються на те, що не платять за воду, бо користуються криницею. При цьому паспорт криниць, як підприємці, вони показувати відмовляються».

Роботи мають виконуватись якісно

Роботи із заміни трубопроводів можуть здійснювати лише ті фірми, які мають на це ліцензії. В Бориславі це ТОВ “Група Спецтехнологія” та МКП “Мажор”. При цьому фірми ніколи не змагаються між собою у системі публічних закупівель “РroZorro”, а отже, пропонована за роботи ціна не зменшується.

Виконуючи роботи, вони не дотримуються належних норм та затягують їх на невиправдано довгий термін.

Де ж брати кошти?

Залучати кошти з обласних чи державних програм. В одному з попередніх випусків газети ми вже писали, що у минулому році було реалізовано трохи більше половини закладених в державному екологічному фонді коштів для реалізації їх в регіонах. Міський бюджет такого навантаження не витримає.

Підняття тарифів може негативно вплинути на доходи міста. Підприємці платитимуть за воду майже 40 грн. за куб.м. Закономірно, що перше, що вони зроблять – піднімуть ціну на свою продукцію. Споживачі продукції, яким також підняли ціну на комунальні послуги, радше будуть закуповувати товари у сусідніх містах або великих супермаркетах, цінова політика яких не залежить від тарифів на воду. Як наслідок – малий бізнес вмирає, зменшується надходження до міського бюджету. Таку ситуацію, зокрема, прогнозує Петро Хорт – помічник народного депутата.

Скільки ще часу бориславці будуть платити захмарні тарифи за воду – залежатиме від оперативності залагодження усіх вищезгаданих проблем та кількості вкладених у підприємство коштів. За прогнозами Я. Лопушанського, цей період становитиме півтора-два роки.

Медіа Дрогобиччина №7 (37) від 13 – 27 квітня

Юлія Гасій

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *