Художниця Дзвінка Загайська презентувала свою персональну «Симетрію»

Стіни Дрогобицького Палацу Мистецтв поповнились ще однією вартісною експозицією від мисткині, котра багато років мешкала у Дрогобичі – Дзвінки Загайської. Художниця назвала свій давно задуманий проект – «Симетрія». Як розповідає Дзвінка, саме із «Симетрією» вона подавалась на стипендію від Міністерства культури Польщі  «Gaude Polonia». На жаль, проект не переміг, але він став ще більшим поштовхом для повноцінної та грандіозної виставки, котру Дзвінка Загайська спочатку демонструвала у Львові. Тоді на експозицію прийшло чимало львівських митців. Цього разу художниця приїхала у Дрогобич, щоб у рідній затишній атмосфері розповісти присутнім, що саме її надихнуло до «Симетрії». І навіть попри те, що художниця прагнула відкрити виставку у дуже тісному дружньому колі, не особливо рекламуючи проект, на відкриття зібралась солідна кількість людей, які дуже хотіли побачити картини Дзвінки першими. Публіка у залі була абсолютно різною і цікавою. Важливо згадати й те, що на відкриття приїхала відома волонтерка, засновниця медичного батальйону «Госпітальєри», українська доброволиця, героїня – Яна Зінкевич. Цими днями вона якраз перебувала на реабілітації у Трускавці, тож їй випала чудова нагода завітати й до Дрогобича.

Повертаючись до художниці варто зауважити, що вона давніше вже експонувала ще один свій проект під назвою «Янголи». Тоді це були її особисті і дуже інтимні відчуття навколишнього світу. Цього ж разу «Симетрія» – абсолютно інший проект, котрий характерно вирізняється з-поміж попередніх, знаменуючи шалений і стрімкий  ріст мисткині у своєму творчому світі.

«Симетрія» Д. Загайської – це  не просто картини, кольори та окрема інсталяція. Це глибинна історія наших пращурів, культури та побуту. Власне, в орнаментах, кодах та знаках, котрі зображені на полотнах Дзвінки, заховані найбільш непізнані та не до кінця вивчені звичаї української народності. Це саме та автентика, котра донині залишається нам невідомою і, можливо, незрозумілою. Картини художниці якраз намагаються підштовхнути нас до розпізнання кодів глибини безмежної української культури. Наївне мистецтво, котре перегукується із сучасним на полотнах  Загайської є потужним виміром чи тлом нашої уяви про минуле і майбутнє. Всесвіт складається із ліній, фігур, подекуди таємної геометрії, котру сміливо можна розгледіти на проекті «Симетрія». Гуцульські мотиви та бойківські форми, сакральність ліній та змісту – все це дуже тонко художниця вміє оживити та передати в інший вимір. І, звісно, йдеться не лише про минульщину чи прадавність. Але й також про світ сьогоднішній. Бо на картинах Дзвінки присутня сила абсолютно різних країн, в яких художниця вже встигла побувати. Мандри, наприклад, до Ісландії надихнули її так, що згодом колористика цієї країни чітко відобразилась на картинах. І увесь цей космічний хаос сміливо і гармонійно доповнює інсталяція та відео- арт, котрі є окремим елементом виставки «Симетрія». У Палаці Мистецтв представлено  сорок робіт художниці. Тож у вас також є всі шанси потрапити у світ безмежної у своїх пошуках художниці Дзвінки Загайської.

Довідка про художницю

Дзвінка Загайська народилася у 1990 р. у м. Львові. Зростала у Дрогобичі. Тут вчилась у художній школі. В 2007-2013 рр. навчалася у Львівській національній академії мистецтв на кафедрі монументального живопису. 
В 2006-му році відбулася її перша персональна виставка в Палаці мистецтв м. Дрогобич. 
У 2012 році вона увійшла в альбом SNAC Ukraine competition 2012-2013 рр.  

Займалася ілюстрацією книг, декілька з яких видані в Нью-Йорку, США (“Winter light book”). Їй належить ілюстрація поеми Дмитра Павличка “Веселка”.

В 2013-2016 рр. – аспірант ЛНАМ (кафедра історії та теорії культури). Тема наукового дослідження «Універсальна космологічна символіка у народній художній творчості на прикладі етнографічної групи бойків».

Учасник всеукраїнських та міжнародних конференцій. Автор статей та публікацій.
У 2014 році провела персональну виставку писанок та живопису на склі у Львові. 
Працює в галузі живопису (монументального та станкового, малярства на склі); графіки (графічний дизайн, ілюстрація, друковані техніки); писанкарства. Займається фотографією.
Пластунка. Координатор численних благодійних та соціальних проектів, провела понад 30 майстер-класів для дітей та дорослих. 
Дзвінка Загайська є активним учасником мистецького і громадського життя, бере участь у багатьох виставкових проектах, симпозіумах і пленерах.

Єва Райська

Медіа Дрогобиччина №7 (37) від 13 – 27 квітня

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *