Підсумки круглого столу. То коли чекати Дрогобицької ОТГ?!

Напружено, емоційно та гостро – у такому режимі в останній день січня у Дрогобичі відбувався круглий стіл щодо децентралізації та створення на Дрогобиччині об’єднаних територіальних громад.

Цю важливу та потрібну зустріч організувала редакція газети “Медіа Дрогобиччина”. Захід відбувався в Народному домі міста Дрогобича. До участі були запрошені представники районної державної адміністрації, міської ради Дрогобича та сіл Дрогобицького району, а також усі, кому небайдужа ця тема. На запрошення відгукнулися усі сторони, які тією чи іншою мірою можуть впливати на процес створення майбутніх ОТГ, що дало можливість провести конструктивний діалог з визначенням проблем та завдань, які тепер мають стояти перед громадами Дрогобиччини, владою та політиками. Але чи готові всі вони йти на компроміси? Як виявилося, процес створення ОТГ на Дрогобиччині спіткнувся об небажання сторін домовлятися.

Перша проблема і завдання, про яке ми вже писали на шпальтах нашої газети – це відсутність Перспективного плану об’єднання. Ще 19 липня 2017 року Кабмін затвердив варіант Перспективного плану формування громад у Львівській області. Але без Дрогобицького та Сокальського районів. Єдиного, зрозумілого, такого, що всіх влаштовує Перспективного плану для Дрогобиччини не існує… Чому?! Це запитання до місцевих еліт. Для того, щоб ми могли почати реально створювати ОТГ нам необхідний план, а його немає!

Друга проблема – у району та міст немає єдиного бачення того, скільки ж потрібно ОТГ на Дрогобиччині. Є думка про чотири, шість, сім та навіть дев’ять ОТГ. Скільки їх буде?! Невідомо. За кожною з цифр стоїть окреме бачення та політичний інтерес.

Сільські голови, наприклад, не знають чого чекати від об’єднання і не впевнені, що їм з Дрогобичем буде добре. Один з них навіть навів аргумент про те, що Дрогобич не може навести лад зі своєю господаркою (зокрема з мікрорайоном Млинки). Тож у який спосіб хоче навести лад у селах колишнього району? Також сільські голови не погоджуються з тим, що всю вину за нестворені ОТГ покладають на них. Очільники сіл більш прихильні до створення міжсільських ОТГ.

Однак слушно буде нагадати усім, що створення ОТГ повинно відбуватися з думкою про його спроможність. Тобто треба формувати такі громади, які здатні самостійно через місцеві джерела наповнення бюджету, інфраструктурні та кадрові ресурси вирішувати питання місцевого значення. Відповідно до методики формування об’єднаних громад, майбутні ОТГ, щоб бути спроможними мають бути забезпечені відповідними приміщеннями для майбутніх органів самоврядування – ЦНАПу, пенсійного фонду, казначейства, будівлі для органів правопорядку, пожежної служби, тощо. Якщо таких будівель немає, їх доведеться будувати?! За чиї кошти?… Амбіції не конвертуються у гроші, на жаль. Тому в процесі формуванні ОТГ треба керуватися економічною доцільністю та спроможністю громад бути самодостатніми.

Третя проблема – регіон вже втратив величезні кошти і продовжує втрачати. ОТГ, які об’єднуються отримують фінансування з держбюджету, але це стосується лише тих, які вирішили добровільно об’єднатися. За три роки можна лише уявити скільки коштів втрачено!.. А чому?! Бо еліти не вміють домовлятися. Не хочуть поступитися, а тому до останнього залишаються стояти на своєму.

Проте факт залишається фактом: Дрогобиччина від 2015 року так і не спромоглася напрацювати Перспективний план, який є ключовим на початковому етапі створення ОТГ. Поки що цей процес перебуває на етапі обговорення та суперечок.

А тим часом Кабінет Міністрів затвердив постанову про передачу землі у власність об’єднаних громад за межами населених пунктів. Відповідний документ уряд ухвалив цього тижня. Інвентаризація земель державної власності, які підлягають передачі ОТГ, вже почалася і триватиме до кінця року…

Питання: чи якимось чином це стосуватиметься нашого регіону?! Відповідаємо: Ні, адже вже третій рік на Дрогобиччині імітують створення ОТГ.

Також на розгляді проект закону, який фактично дозволить створення ОТГ у примусовий спосіб… Чи потрібні тоді будуть усі ці палкі промови?! Буде вже пізно. Можливо, й зараз вже пізно, і все закінчиться примусовим поділом без жодних вам добровільних об’єднань…

Олег Дьорка

Медіа Дрогобиччина №3 (33) від 16 лютого

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *