Сортування сміття “в законі”

З 1 січня 2018 року сортування побутових відходів має проводитися відповідно до норм Закону України «Про відходи».

Бориславська влада мала б бути посилено зацікавлена в дотриманні цього закону. Адже на території міста, менш, ніж за кілометр від приватного сектору забудов і землегосподарських угідь, з 2010 року діє сміттєзвалище. І справа не лише в цих кількохстах метрах. Усі пам’ятають блокаду мешканцями міста, львівського і трускавецького сміття весною 2017 року. Її результатом була ухвала рішення про заборону ввозу сміття зі Львова та інших міст на територію м. Борислав, окрім Східниці. Вона спричинила затримку вивозу непотребу з Трускавця у травні минулого року, внаслідок чого було розірвано контракт на перевезення відходів між Трускавецькою міською радою та ТзОВ «ДВ-Екосвіт» 2 червня 2017 р.

На полігоні – лише відсортоване сміття

Відповідно до закону, захоронення на полігонах неперероблених побутових відходів забороняється, і тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб та громадян від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Контроль у сфері поводження з відходами має здійснювати центральний  орган виконавчої влади, або громадські  інспектори з благоустрою населених пунктів. Посади інспектора з благоустрою в Бориславській міськраді немає, а громадські інспектори ще не заявляли про свою присутність у місті. Тож в обидвох інспекторів «Муніципальної Варти» роботи додасться.

Міське сміттєзвалище орендує ТзОВ «Ком-Еко-Борислав 2010». Тривалість оренди  – 10 років. Власники – Олександр Василянський та Сергій Деміч. Закон про відходи гласить: «забороняється проектування, будівництво та експлуатація полігонів побутових  відходів без оснащення їх системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату». Попри це, державна екологічна інспекція у Львівській області неодноразово встановлювала ряд екологічних порушень на сміттєзвалищі, зокрема 25-27 квітня 2016 та 7 червня 2016 р. нею була зафіксована відсутність системи дегазації та інфільтратів. Сміттєзвалище в Бориславі є абсолютно незаконним. Моніторинг впливу полігону на навколишнє природне середовище тут взагалі не здійснюється. Отже, п. Василянський та п. Деміч роками засипали наше сміттєзвалище несортованим непотребом з Борислава та сусідніх міст, не дбаючи про його належне утримання. Вже місяць вони роблять те саме, тільки вже з порушенням Закону України «Про відходи».

ТзОВ “Інститут “ГІРХІМПРОМ” кілька місяців тому розробив для замовника – п. Василянського, проектну документацію на ряд заходів, спрямованих на покращення його стану. Зокрема, на відведення інфільтратів та часткове перекриття переповненої частини звалища. Про рекультивацію в проектній документації не йдеться. Зі слів працівника ТзОВ “Інститут “ГІРХІМПРОМ”, який розробляв цю проектну документацію, кошти за неї інститут не отримував. А чи має компанія кошти, власне, на самі заходи? Згідно з фінансовим аналізом сайту Youcontrol, товариство має високе боргове навантаження, ліквідності критично не вистачає щоб сплачувати рахунки, а зростання прибутку занадто повільне.

Фінансові оборудки

Тим часом компетентними органами було встановлено незаконне використання власних коштів ЛКП «ТФ «Львівспецкомунтранс», внаслідок покриття витрат сторонніх юридичних осіб. Зокрема, підприємство виділило на розвиток полігону ТПВ у Бориславі  2,2 млн грн. Водночас ЛКП «ТФ «Львівспецкомунтрансом» використано кошти на незаконне відшкодування додаткових витрат ТзОВ «ДВ-Екосвіт» на вивезення ТПВ до міста Борислав у сумі 4,6 млн. грн, .- повідомляє LvNews.  Зокрема, на паперах в Борислав заїжджали машини ГАЗ, МАЗ та МАН. А фактично – тільки МАН. Також з бюджету Львівської облдержадміністрації Бориславу було обіцяно на рекультивацію сміттєзвалища 1 млн. 600 тис. грн. Яворський І. та голова фінвідділу Бориславської міської ради запевнили, що жодних коштів, обіцяних Синюткою О. М., так і не було перераховано в казну міста.

Як дотримуватись закону в умовах міста?

Очевидно, що міське сміттєзвалище було б значно меншим, якби частина побутових відходів, яку можна переробити чи утилізувати, потрапляла б не на нього, а на переробні заводи. Оскільки суб’єктами права власності на відходи є громадяни України, кожен українець має обов’язки щодо поводження з відходами. Але наскільки це реально? Спеціальні контейнери для збору пластику встановлені в спальних районах міста вже не перший рік. Зробила це ГО «Патріоти ОСА». Пластик з цих контейнерів купує мешканень м. Дрогобич. 2 контейнери на вул. Дрогобицькій за власні кошти встановила громада Губич. Волонтери, відсортовані пластик та скло здають на бориславський Черемет, а за виручені кошти роблять відправки в зону АТО. Отже, є люди зацікавлені в сортуванні. Додатково, з червня 2018 р. роздільне збирання будуть заохочувати, шляхом виключення  плати за послугу. Такий досвід мають деякі польські міста. Сортувати сміття чи ні там вирішують ОСББ. Про облаштування сміттєвих майданчиків роздільними контейнерами має подбати влада міста, або ж компанія-перевізник сміття. Такою в Бориславі є ТзОВ «ДВ-Екосвіт». Її засновниками, згідно зі статутом підприємства, є ті самі п. Василянський і п. Деміч. Керівником – п. Деміч. Хоча віднедавна на сайті Міністерства юстиції України засновником і керівником зазначено Андрія Гринишина.

ТзОВ «ДВ-Екосвіт» в договорі про надання послуг з вивезення побутових відходів (підписаний 23 червня 2017 р. на 5 років) зобов’язується облаштовувати контейнерні майданчики і встановлювати контейнери, зокрема сортувальні, після погодження інвестиційної програми. Пан Гринишин сказав нам, що компанія буде це робити тільки після облаштування владою міста твердої основи для майданчиків. Коли – невідомо. Теперішній тариф, який сплачують містяни за вивіз, зберігання та захоронення непотребу, інвестиційної програми не передбачає. Тобто хочете сортувати сміття (люди), шоб ми («Ком-еко») не платили штраф за порушення закону – платіть нам («ДВ-Екосвіт») більше грошей. Хоча мер міста Ігор Яворський переконаний, що ДВ “Екосвіт” мусить навести лад зі сміттям в місті без підняття тарифів. Як у казці – “просто так”. Чи, може, це буде тимчасовий подарунок місту від п. Василянського за те, що влада міста не переймається тим, куди “ДВ Екосвіт” вивозить сміття з готелів Трускавця? До речі, також не сортоване.

Юлія Гасій, Медіа Дрогобиччина №2 (32) від 02 лютого

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *