Робота в Польщі: переваги і недоліки

Про працевлаштування в Польщі говоримо з Максимом Чушаком, співзасновником агенції з працевлаштування за кордоном Winsup:

У 2018 році урядом Польщі були внесені деякі зміни до процедури працевлаштування іноземців. Та загалом все залишилось так, як і було. Якщо працівник хоче працювати в роботодавця з Польщі, то він надсилає йому документи, а працедавець, зі свого боку, виробляє йому дозвіл на працю. Термін виробництва дозволу – до семи робочих днів. На основі дозволу працівник виробляє візу, або одразу їде за біометричним паспортом (віза дозволяє перебувати в країні 180 днів, біометрія – 90 днів). За новими правилами, працедавець мусить повідомити державні органи про прибуття працівника на місце праці, інакше – дозвіл скасовується. Наступний етап: працівник проходить медичний огляд, так звані “БХП” (курси з охорони праці), підписує договір найму і приступає до праці.

– Яка зараз заробітна плата в Польщі для українців?

Тут закон на боці українців – працедавець зобов’язаний платити таку ж зарплату іноземцеві, яку пропонує поляку, що обіймає аналогічну посаду. Мінімальна зарплата становить 2100 злотих, з яких ще потрібно заплатити податок. Працівники отримують від 9 до 12 злотих нетто (після сплати податків) в годину за некваліфіковану працю. Від 14 до 18 злотих отримують спеціалісти з досвідом роботи різних спеціальностей – будівельники, механіки, зварювальники. В середньому українці заробляють 2500-3500 злотих нетто, а працівники, що мають високу кваліфікацію – від 3500 до 6000 злотих  у місяць.

– Які плюси чи мінуси ви особисто бачите в роботі, зокрема, в Польщі?

Великим плюсом є культурна схожість з корінним населенням – українці швидко звикають і знаходять тут своє місце. В Польщі надзвичайно великий ринок праці, який динамічно розвивається, що дає великі можливості для легалізації надалі. Це приваблює українців, які мають намір не лише заробити, а й змінити місце проживання. Та все ж це недалеко від дому, тому декому тут важко в емоційному сенсі. І я вже зауважив, що люди зі сходу України важче адаптуються до нових умов. Основний мінус полягає в тому, що в Польщі дуже легко бути обманеним. Усе це відбувається через те, що частина наших громадян не хочуть офіційно працевлаштовуватися і їх депортують, або вони потрапляють у ситуації, коли працедавці просто не платять – “кидають”. Вирішенням таких проблем є офіційне працевлаштування, що водночас служить вашим юридичним захистом. Ніколи не нехтуйте можливістю працевлаштуватись офіційно – це значно зменшить ризики отримати негативний досвід від роботи у Польщі.

Медіа Дрогобиччина №2 (32) від 02 лютого

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *