Кір  атакує: чим небезпечна хвороба  та чому свідомих мешканців медики  закликають робити вакцинацію проти недуги!   

  •  
  •  
  •  
  •  

Кір випробовує  імунітет українців на стійкість. Дорослі та діти в різних областях України масово хворіють на цю інфекційну недугу. Зафіксовані і летальні випадки. За 11 місяців 2017 року в Україні зареєстровано понад 3 тис. випадків  захворювань на кір. Наразі підступною хворобою найбільш уражені Київщина,  Одеса, Івано-Франківщина – тамтешні міські ради постановили не допускати невакцинованих дітей до навчання у школах та садках. Розглядають можливість проведення відеоуроків для не щеплених діток. Що стосується Львівщини, то, як інформує департамент охорони здоров’я Львівської ОДА,  епідемії кору у нас немає. Фіксується спалах недуги, який має тенденцію до зростання. Загалом на Львівщині від початку року, станом на 23 січня, на кір захворіли 164 мешканці. Тоді, як за весь минулий рік, таких випадків було зафіксовано 114. Із 164 недужих –  118 хворих діти, решта – дорослі.

Більш оптимістичною ситуація  виглядає у Дрогобичі.  Як повідомив головний медик міста Котермака Володимир Чуба, станом на 23 січня, в місті не зафіксовано жодного випадку захворювань на кір, як серед дорослих, так і серед дітей.

«Єдиною позитивною динамікою, яку зараз спостерігаємо, є підвищення свідомості людей у питанні вакцинації. Зі спалахом кору в Дрогобичі зросла кількість щеплень у 4 рази. Мову ведемо про щотижневу вакцинацію понад 160 осіб від кору», – підкреслив Володимир Чуба.

 

Що стосується Трускавця, станом на 22 січня у курортному місті теж не зафіксовано жодного випадку захворювання серед дорослих та дітей на кір. Була підозра на недугу в третьокласника, однак вона, на щастя, не підтвердилася. Як запевняє головний медик Трускавецької міської лікарні Ігор Стасик, днями  позаштатний міський педіатр Володимир Новицький виїжджав на огляд хворого 8-річного хлопчика, учня однієї з трускавецьких шкіл, котрий мешкає у Станилі. Батьки дитини забили на сполох, виявивши висипку на тілі свого сина.

«У хлопчика піднялася температура, був озноб, а на тілі з’явилися пухирці. На щастя, батьки одразу звернулися до медиків. Після проведення огляду хворого, поспішаю  запевнити – у дитини виявили кропивницю. Тож у Трускавці наразі не підтверджено жодного випадку захворювання на кір», – переконує  Ігор Стасик.

За словами головного медика курорту, зі спалахом інфекційної недуги у центральній Україні та поширенням  інформації у мас-медіа, у Трускавці значно зросла  динаміка щеплень дітей .

«Хочу зауважити, що у нас майже щодня вакцинують понад 30 дітей від кору.  Якщо на увесь 2018 рік ми запланували щепити від кору 656 дітей згідно з  календарним планом щеплень, то за перші тижні нового року ми провели вже 176 вакцинацій серед дитячого населення міста. Кожній вакцинації передує ретельний огляд дітей педіатром: їх слухають, перевіряють, чи не має ознак катаральних явищ, при яких вакцинація заборонена та відкладається до часу повного одужання малечі. Вакцина проти кору у нас є імпортна, вона хороша та у достатній кількості, тож  її вистачить на всіх», – наголошує пан Стасик.

Не викликає підстав для паніки ситуація з кором і у Бориславі та Стебнику.  У місті нафтовиків не зафіксованого жодного випадку недуги. Щодо Стебника, то за словами головного тамтешнього лікаря Андрія Коцюби, у місті зареєстровано одного хворого на кір. Дитина скерована на лікування в інфекційне відділення Дрогобицької міської лікарні. За даними відділу статистики, протягом першого місяця нового року у Стебнику вакциновано 12 дітей та ревакциновано також 12. Як зазначив головний лікар міста калійників пан Коцюба, вакцинація від кору проводиться у віці 12 місяців, а ревакцинація – у 6-ти річному віці. Андрій Коцюба запевнив, що за 2017 рік було вакциновано 102 дитини, а за перший місяць нового року вже 24 дитини. Кількість доз вакцини є у повному обсязі , тож  усіх бажаючих закликають пройти вакцинування, оскільки це єдиний шлях вберегти себе  від інфекції.

  Чим небезпечний кір і як передається недуга    

Кір – інфекційна хвороба, яка передається повітряно-крапельним шляхом. Вірус кору виділяється хворим в зовнішнє середовище під час кашлю, чхання або тісного особистого контакту. В повітрі або на заражених поверхнях вірус залишається активним протягом двох годин. Хвора на кір людина є джерелом зараження з останніх двох днів інкубаційного періоду (триває 8-14 днів, рідко – до 17 днів) до четвертого дня після появи висипань. З 5-го дня після появи висипань людина вважається незаразною. Сприйнятливість до кору дуже висока – це одне з найбільш заразних інфекційних захворювань.

Спалахи кору досить прогнозовані і спостерігаються кожні п’ять-шість років. Минулий спалах інфекційної недуги в Україні відбувся в 2012 році (було зафіксовано 12 746 хворих), а до того в 2006 (42 724 хворих ) та 2001 (16 970 хворих).

Найважче кір переносять діти до п’яти років і дорослі, які не були вакциновані, і не перехворіли на кір в дитинстві. Серед можливих ускладнень кору – отит, пневмонія, енцефаліт, важка діарея і зневоднення, гепатит і навіть сліпота. Особливо небезпечним є захворювання на кір при вагітності – хвороба може спровокувати викидень або патологію у плода.

Симптоми, профілактика і лікування кору

Першим симптомом кору є сильне підвищення температури тіла  (іноді до 40 градусів). Температура зростає  через 10-12 днів після зараження і триває 4-7 днів. У хворих спостерігається чхання, кашель, почервоніння очей, сльозотеча і світлобоязнь, запалення горла, діарея, а також маленькі білі цятки на внутрішній поверхні щік. На 4-5 день хвороби з’являється характерний для кору висип, він складається з дрібних папул, оточених плямою і схильних до злиття. Спочатку висип з’являється на обличчі, шиї і за вухами, на наступний день – на тулубі, і потім – на кінцівках. Висип залишається на шкірі хворої людини до 5-6 днів.

Найефективнішим засобом проти кору є вакцинація. Її потрібно робити двічі – в 12 місяців та у 6 років. Ті, хто пройшов вакцинацію, отримують імунітет на багато років.

Наталя Зелена, Олеся Німеровська

Медіа Дрогобиччина №2 (32) від 02 лютого

 

 

 

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *