Міжнародний фестиваль  «Джаз Без» відбувся

  •  
  •  
  •  
  •  

 Уже вдруге наше місто приймало у себе безмежну кількість джазових музикантів – зірок світової величини, котрі в рамках транскордонного джазового марафону цьогоріч виступали і в Дрогобичі.  Можна сказати, що цьогорічний «Джаз Без» – це найкраще, що трапилось із Дрогобичем протягом його музичної історії. Публіка, яка відвідувала фестиваль усі чотири дні, була вражена легендарними та відомими виконавцями, а ще – музикою, котру, мабуть, чи не вперше чула наживо. Фестиваль джазу сміливо продемонстрував, що Дрогобич прагне більш якісної музики. Окрім того,  з народженням цієї  музичної традиції наше місто  претендуватиме на звання Культурної столиці-2024, а це – доволі серйозний та відповідальний крок для усіх мешканців. Втім,  як сказав сам організатор фестивалю «Джаз Без» у Дрогобичі, співзасновник радіо «Котермак» та митець Олександр Максимов: «Дрогобич нарешті почув правильну музику – джаз! Я щасливий, що моя ідея вже два роки успішно реалізовується у життя».

Варто зазначити, що саме цьогорічний «Джаз Без» був особливо масштабним та феноменальним, викликавши фурор  в цілому місті, оскільки концерти відбувались цілих чотири дні, тоді, як минулого року –  лише один день. Виконавці, що виступали на сцені нашого академічного театру,  також були вражені теплотою та вдячністю  публіки, відмінною організацією фестивалю та чудовою акустикою в залі, що не менш важливо для якості такого грандіозного музичного дійства.

Елек Іштван –  один із джазменів Угорщини, засновник гурту «Eles Istvan Quartet feat. Kriszta Pocsai» захоплено зізнався: «Тут у вас прекрасні люди, котрі вміють слухати, бути вдячними за музику та аплодувати музикантам. Цього не відчуєш у абиякому місті».

Звісно, кожен день фестивалю викликав несамовиті емоції у глядачів, котрі після завершення виступу гуртів завзято кричали «Браво» та «На біс».  Варто зазначити, що  безмежний запал та магію залу викликав легендарний  джазовий бенд  «Ark Ovrutski New York Quartet feat. Myron Walden» (USA). Власне, Майрон Уолден є володарем премії «Grammy», саксофоністом світового рівня, котрий змушував публіку справді захоплюватись  його грою.

У рамках Міжнародного фестивалю джазової музики протягом чотирьох днів виступали такі гурти та музиканти: Jazz Quartet Show Boat (Україна), Jochen Rueckert Quartet feat. Mark Turner (USA-DEU) (Америка, Німеччиина), Львівська Школа Джазу та Сучасної Музики​ (Україна), Debbie Cameron Project (Україна, Данія, Польща), Michał Martyniuk Trio feat. Jakub Skowronski (Польща), Ark Ovrutski New York Quartet feat. Myron Walden (Америка), Elek Istvan Quartet feat. Kriszta Pocsai (Угорщина), Mark Tokar Group (Україна, Польща, Америка).

Першими, хто відкривав цьогорічний сімнадцятий Міжнародний фестиваль «Джаз Без», стали  музиканти з України та Америки. Цей захід справді став історичною подією. Після кожного концерту мені щастило спілкуватись з усіма виконавцями. Особливою розмовою із зіркою світового джазу – Марком Тернером – ділюсь також із читачами нашої газети.

 

– Марк, чому саме джаз у твоєму житті?

 

Гарне запитання. Я почав грати на інструменті, коли мені було дев’ять років. А власне джазом почав захоплюватися приблизно у п’ятнадцятирічному віці.  Чому саме джаз? Частково в цьому винен такий-собі «нещасний випадок». Спершу я вивчав мистецтво,потім грав музику та навчався у школі мистецтв. Також я слухав джаз і RNB змалку, мої друзі багато виступали. Згодом і сам долучився до джазу. Я прийняв миттєве рішення –  поступити у музичний коледж в Беркли. Я подумав, що варто спробувати, а там – подивимось, що буде. Там я, зрештою, й залишився і граю джаз донині.

– Що для тебе важливо у  джазі?

 

 

Важко пояснити, що є найголовнішим. Фольклор є дуже важливим. Наступне – безперервність – щоб процес творення джазу постійно тривав. Також, на мою думку, важливою є професійна гра на музичних інструментах.

– На цьогорічному фестивалі в Україні, зокрема у Дрогобичі, якою була публіка, на твій погляд? Ти відчував її?

 

 

Я завжди відчуваю свою аудиторію. Безперечно, і цього разу ми відчували енергію залу. У музиці завжди є двосторонній процес: береш і віддаєш, по-іншому ніяк.

   Нагадаю, що саме Марк Тернер вважається зіркою світового джазу. На фестивалі  у Дрогобичі він відіграв двохгодинний виступ у перший день «Джаз Безу» разом з іншими відомими музикантами у своєму тріо – Майком Морено та Жозефом Мартіном.

Також варто зазначити, наскільки вражені публікою були  музиканти з України – Jazz quartet Show Boat. За словами саксофоніста гурту Євгена Абіна, люди в залі були прекрасними, вміли слухати,надихали і мотивували. Вражає, що у такому маленькому місті  така вдячна і хороша  публіка.

Загалом, участь у фестивалі в Дрогобичі взяли вісім гуртів із найрізноманітніших країн світу. Зрештою, цей фестиваль уже став візитівкою міста, відтак традиція джазу тепер назавжди поселилась у Дрогобичі.               

 

Єва Райська, Медіа Дрогобиччина №16 (30) від 29 грудня

 

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *