Не забувайте: люди з обмеженими можливостями є усюди

Щорічно, починаючи з 1992 року, 3 грудня відзначається День людей з особливими потребами. Цей день є нагадуванням людству про його обов’язок виявляти турботу і милосердя до найбільш незахищеної частини суспільства. Дата покликана привернути увагу до проблем цих людей, захисту їх прав, гідності і благополуччя. Кожного року цей день має певну тему, що символізує побудову інклюзивного середовища для інвалідів та усунення соціальної нерівності. Тема 2017 року – «Зміни в інтересах забезпечення сталого і життєстійкого суспільства для всіх». Інтеграція людей з особливими потребами повинна відбуватися на всіх рівнях, включно з освітою, мистецтвом, музикою, використанням загальнодоступних технологічних інновацій, – наголошує Генеральна Асамблея ООН.

 

У Європі – люди з особливими потребами, в Україні – зі справді обмеженими можливостями

У більшості наших міст не те, що особливі, – елементарні потреби людей з особливими потребами складно задовольнити.  Приїжджаючи у Європу, одразу звертаєш увагу на велику кількість таких людей на вулицях міст. Та це не тому, що там їх більше, ніж у нас. Просто наші роками не виходять зі своїх квартир. Причиною цього є відсутність справних ліфтів у багатоквартирних будинках, пристосованого до їх потреб транспорту, зручних пандусів, рівних тротуарів, а також – сором перед суспільством.

«Наше суспільство та інфраструктура не готові до інклюзії, яку в цілях економії намагається ввести у систему освіти держава», –  каже старший вихователь КЗ ЛОР НРЦ “Гармонія” Юлія Андрушків.

 

Як знайти роботу?

Згідно із Законом, роботодавець повинен приймати на роботу людей з інвалідністю. Чинне законодавство заохочує роботодавців, що працевлаштовують людей з особливими потребами, за допомогою дотацій і позик. Так, відповідно до ч. 4 ст. 181 Закону № 875, Державна служба зайнятості за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів та в порядку, встановленому Кабміном, має право надавати роботодавцям дотації на створення спеціальних робочих місць для інвалідів, зареєстрованих у Державній службі зайнятості. Роботодавець звільняється від податку на дохід за інваліда та отримує інші заохочувальні бонуси.

Проте, на практиці люди з особливими потребами часто стикаються з проблемою реалізації себе в соціумі.

 

Спеціалізовані заклади

Комунальний заклад Львівської обласної ради “Навчально-реабілітаційний центр І-ІІІ ступенів «Гармонія» (м. Борислав, вул. Короленка, 6) – спеціальна загальноосвітня школа-інтернат, що працює з 1962 року. Тут навчаються і проживають діти з фізичними та розумовими вадами до 18 років. Сьогодні у школі навчаються понад 100 дітей з 5 областей України. Заклад повністю фінансується з обласного бюджету. Головною метою діяльності школи є надання можливості дітям з порушенням опорно-рухового апарату та  психофізичного розвитку подолати труднощі розвитку, засвоїти побутові та соціальні навички, розвинути свої здібності, повністю або частково інтегруватись у соціальне життя суспільства.

Благодійний фонд «Карітас-Борислав» (вул. Грушевського, 24) розпочав свою діяльність  1999 року. Окрім соціальної та гуманітарної допомоги одиноким пенсіонерам та малозабезпеченим сім’ям, тут виховуються люди з вадами фізичного та розумового розвитку. Їх називають просто друзями. 30% дітей постійно приймають спеціальні ліки. Є діти, які хворіють від народження. Є й ті, хвороба яких почала проявлятись у дорослому віці. Зокрема, в Бориславі є хлопчик з рідкісним діагнозом – фенілкетонурією – спадковим захворюванням, яке характеризується, головним чином, ураженням нервової системи (за статистикою, хворобою вражається 1 зі 100 тисяч людей в Україні). При ранній діагностиці та постійному лікуванні ураження головного мозку не відбувається. Лікування коштує батькам хлопчика 8 тисяч гривень щомісяця. Згідно із Законом, місцева влада повинна забезпечувати таких хворих ліками. Натомість, вона відповідає батькам хлопчика, що коштів немає. Наразі мати хворого налагоджує зв’язки із Харковом. Щодо будь-якої допомоги з боку місцевої влади, працівники “Карітасу” розповіли, що її представники лише радо відвідують тематичні урочисті святкування  закладу.

Часто випускники «Гармонії» звертаються в «Карітас» для подальшої самореалізації.

Тут друзі відвідують цікаві заняття, тренінги, ігри, виготовляють вироби ручної роботи різної техніки та функційного призначення, влітку їздять у табори відпочинку та різні екскурсії. Кошти на поїздки заробляють самі – шляхом продажу своїх виробів. Їх можна придбати в “Карітасі” за доступною ціною. Також із підопічними працюють соціальні педагоги та працетерапевти, які часто обмінюються досвідом і набувають нових знань на тематичних форумах і зустрічах в різних містах, співпрацюють із Львівським міським центром реабілітації «Джерело».

Також людьми з особливими потребами. в місті опікується Територіальний центр соціального обслуговування населення. За спонсорські кошти вони організовують тематичні свята з подарунками та пригощаннями для своїх підопічних.

Не забувайте: люди з обмеженими можливостями є усюди. І чи в Бориславі, чи у Дрогобичі (ДТЗДІ “Надія”, БФ “Карітас СДЄ УГКЦ”) вони чекають на вашу підтримку і розуміння.

Юлія Гасій, Медіа Дрогобиччина №15 (29) від 08 грудня

 

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *