Бути чи не бути “великому Трускавцю”?

  •  
  •  
  •  
  •  
Процес децентралізації в Україні набирає обертів. Зокрема, на Львівщині практично в усіх районах створено Об’єднані територіальні громади.


Нова одиниця адміністративно-територіального устрою (іншими словами – ОТГ)  об’єднує одне чи кілька сіл або ж містечок, громадам яких держава передає свої повноваження на місцях. Після об’єднання доля громад доволі різна: одні успішно розвиваються, інші – заледве животіють. Однак є й такі, що про об’єднання лиш говорять.  Мова йде про два райони Львівщини – Дрогобицький та Сколівський. Тут ОТГ ще не створено. Що стосується Трускавця, то варіацій на тему ОТГ тут було більш, ніж достатньо. У кінцевому результаті зійшлися на наступному: Трускавецька територіальна громада бачить майбутнє об’єднання із селами Орів, Зимівки, Уличне, Доброгостів, Модричі та Станиля – із центром у Трускавці. Проте такий формат злиття  підтримують далеко не всі. Громадські активісти курортного міста переконані: об’єднання оздоровниці  із селами Орів та Зимівки є безперспективним, оскільки вони територіально розміщені далеко від Трускавця та не є туристично привабливими. Таким чином, їхнє утримання забиратиме більше коштів, ніж приноситиме користі. Водночас, сусіди Трускавця – Модричі та Станиля – категорично проти об’єднання.

 Як бути із Трускавецьким ОТГ та у якому форматі його слід розглядати, вчергове намагалися вирішити  на  засіданні  постійної депутатської комісії з питань регламенту та законності у міській раді 29 листопада.  Учасники зустрічі обговорили різні  варіанти об’єднання територіальної громади та доцільність такого об’єднання взагалі. На розгляд комісії ініціативна група Трускавця подала лист-звернення до міського голови. У ньому йдеться про те, що формат будь-якого об’єднання має пройти процедуру громадських слухань у місті. За словами представників ініціативної групи, створення Трускавецької ОТГ (до якої, згідно з  планом, мають увійти такі села: Уличне, Доброгостів, Орів, Модричі, Станиля), несе загрозу  існуванню курорту.  Аргументовують це тим, що згадані населені пункти не мають на своїх територіях жодних лікувальних джерел та рекреації.

– Ми боїмося, що Трускавець може втратити свою ідентичність, образно кажучи –  перетворитись на колгосп. Майбутній голова та Рада об’єднаної громади просто перестануть займатися питаннями розвитку курорту і утриманням гідромінеральної бази, розвитком бальнеології. Адже вони змушені будуть опікуватися питаннями посівів, визначенням зон для випасання худоби та іншими господарськими проблемами цих сільських територій, – наголосила на засіданні комісії голова ініціативної групи від громади міста Віра Стецик.

 Побоювань громадських активістів Трускавця не поділяє мер міста Андрій Кульчинський. На його думку,  всі ці території  (особливо – Орів та Зимівки) мають інвестиційну привабливість: там можна вести мову про створення гірськолижних комплексів, полів для гольфу та подібних речей. І відстань до них, що нараховує близько десяти кілометрів, не має стати на заваді бажанню відпочивальників отримати нові враження  від нових атракцій. Однак постає просте  питання: чому настільки інвестиційно привабливі землі досі не освоїв жодний грошовитий інвестор?  Відповіді на це мер не дав.

  Активні представники громадськості позицію міського голови вислухали та наголосили: Трускавець має залишатись комфортним і затишним бальнеологічним курортом з перспективою розвитку лікувально-медичної бази та рекреації. Відтак, місту не завадило б розширити свої кордони до меж  3-ої санітарної зони. Звучали думки і про те, що Трускавець може сміливо вимагати  надання йому на обласному та загальнодержавному рівні спеціального державного  статусу курортного поселення. Це означатиме, що оздоровниця дбатиме про власний туристичний та рекреаційний розвиток та не буде центром адміністративних об’єднаних громад.          

    Тож який формат децентралізації чекає на місто? Поки ніхто не може чітко відповісти на це запитання.  

 

Наталя Зелена, Медіа Дрогобиччина №15 (29) від 08 грудня

 

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *