А ви вже обрали сімейного лікаря?

Українці вже зараз можуть шукати собі лікаря первинної ланки
Пристрасті навколо медичної реформи в Україні не вщухають. З одного боку, і пацієнти, і лікарі розуміють, що змінювати стару систему потрібно, а з іншого – більшість нововведень викликають шквал запитань та чимало критики.

Вибір сімейного лікаря – одна зі змін, прописаних у тексті медичної реформи. В МОЗ наголошують, що пацієнт має право сам обирати собі сімейного лікаря. І обраний лікар не має права відмовити. Лікаря можна вибрати і з державних, і з приватних клінік. Весь цей процес контролюватиме окремий орган – Національна служба здоров’я України (НСЗУ).

Кожен дрогобичанин має право обрати сімейного лікаря, який практикується в місті

Начальник відділу охорони здоров`я ДМР Володимир Чуба в коментарі для “МД” зазначив, що в межах реформи медицина первинної ланки є безкоштовною. На кожного пацієнта з державного бюджету буде виділена сума коштів у розмірі 370 грн, а на дітей та людей похилого віку – вдвічі більше. Посадовець додав, що кожен пацієнт шляхом укладання угоди  повинен бути закріплений за конкретним сімейним лікарем, якого зможе обирати самостійно, не прив’язуючись до місця реєстрації чи навіть проживання. Відтак, кожен житель нашого міста має право обрати сімейного лікаря, який практикується у Дрогобичі.

Важливо! Для укладання угоди знадобляться паспорт та ідентифікаційний код. Для підписання договору з педіатром – свідоцтво про народження дитини та документи (паспорт та код) обох його батьків або опікунів.

Володимир Чуба підкреслив, що лише за скеруванням сімейного лікаря з поліклініки пацієнт зможе проходити лікування у стаціонарі медичного закладу.

На випадок відпустки або хвороби вашого лікаря у нього має бути заміна – інший лікар первинної ланки або черговий заклад первинної медичної допомоги. Якщо пацієнту знадобиться допомога, коли він перебуватиме в іншому місті, то можна звернутися до найближчого закладу первинної медичної допомоги.

Похід до стоматолога – тільки за гроші

Стоматологічні послуги, згідно із законодавством,  поки не відносять до первинної медичної допомоги, відтак – вони стануть платними для пацієнтів. За словами Чуби, заступник міського голови Василь Качмар вже надав доручення розробити концепцію переходу Дрогобицької стоматологічної поліклініки до роботи на госпрозрахункових засадах.

Заради справедливості варто додати, що фактично вже зараз послуги міської стоматологічної поліклініки є платними, тому зміни, про які говорять чиновники, будуть , скоріш за все, швидше формальними.

Щоправда, очільник медицини Дрогобича не приховує: на момент підписання Президентом України Закону про медреформу, залишилося ряд бюрократичних перешкод, які не дають змоги почати процес переходу до сімейних лікарів негайно. Володимир Чуба зазначив, що пацієнти можуть починати процес укладання угод не раніше 2018 року.

Ціна питання

Один лікар може обслуговувати максимум 2 тисячі пацієнтів. Виняток можуть складати ситуації, коли, наприклад, лікар працює у селі, де проживає більше 2-ох тисяч людей. До лікаря первинної ланки пацієнт може звертатися з будь-якими питаннями, пов’язаними зі здоров’ям. У разі своєчасного звернення більшість проблем можуть бути вирішені на рівні первинної медичної ланки. Крім безпосереднього обстеження і лікування, лікарі первинної ланки також видаватимуть направлення до вузькопрофільних спеціалістів, виписувати рецепти на ліки (зокрема, й на безкоштовні – за програмою “Доступні ліки”)  та видавати будь-які медичні довідки, наприклад, до басейну.

Зараз виділяється 80 мільярдів гривень на рік на утримання мережі лікарень. Команда Міністра охорони здоров’я України Уляни Супрун пропонує виділяти ці гроші на лікування пацієнта у міру використання медичних послуг. Таким чином хочуть припинити фінансування “порожніх лікарняних ліжок” і лікарень, куди ніхто не ходить. Також це дасть свободу лікарям, які можуть відкрити власний ФОП і вести свою практику.

Думка дрогобичан

Мешканці Дрогобича до реформи медичної галузі ставляться по-різному. Люди старшого покоління здебільшого побоюються нових офіційних тарифів на послуги лікарень, хоча не приховують, що і зараз «задарма» ніхто не лікується. Натомість, інша частина містян готова до змін, хоча ще не до кінця розуміє, як все виглядатиме на практиці.

Олена, 34 роки, приватний підприємець: «Моїй мамі минулого тижня робили операцію – нічого серйозного, просто видалили грижу. Ми платили за все. Де ви зараз бачили безкоштовну медицину? Чи підтримую я медичну реформу? Не готова сказати, але, думаю, гірше вже нікуди… Нехай щось змінюють. Сімейного лікаря ще не обрала, але хороших терапевтів знаю, тому обирати маю з кого».

Роман, 65 років, водій таксі: «Я взагалі не довіряю лікарям. Лікуюся народними методами. Зараз часник і цибуля – то проти всяких вірусів. Про вибір сімейного лікаря не думав. У нас цим дружина займається, тож треба її питати, чи вона вже когось знайшла».

Ігор, 47 років, вчитель трудового навчання: «У Дрогобичі є професійні лікарі, тому обрати сімейного лікаря проблеми не буде. Принаймні, для мене і моєї сімї. Але я  не зовсім знаю саму процедуру – куди йти, до кого звертатися? Після розмови з вами обов’язково цим питанням поцікавлюся».

 

Коли старт?

Прогнозується, що Президент України повинен підписати Закон про медреформу після 7 листопада.

Нагадаємо, що Верховна Рада 19 жовтня підтримала у другому читанні та загалом законопроект про державні фінансові гарантії надання медичних послуг і лікарських засобів (№ 6327), який дає старт медичній реформі, зокрема, змінам у системі фінансування медичних послуг.

Роксолана Буяк, Медіа Дрогобиччина №14 (28) від 17 листопада

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *