У Дрогобичі можна зважитися на «відьомських вагах»

Великі, малі, та навіть призначені для відьом: у Дрогобичі відкрили незвичайний Музей ваг та гир.

Понад 500 найрізноманітніших екземплярів із різних куточків світу виставлені на огляд усіх охочих у стінах міської ратуші. Серед експонатів: ваги аптечні, поштові, медичні, для зважування яєць, золота,  монет… Унікальну колекцію вагових  екземплярів 3 роки поспіль збирав  дрогобичанин Анатолій Задерецький. Допомагав товаришу у нелегкій справі його сусід, а відтак – і побратим з колекціонування  Павло Ковальчук. Чоловіки запевняють: їх хобі – це своєрідна хвороба; якщо ти щось колекціонуєш – то це на все життя. Любов до колекціонування незвичних речей пану Анатолію прищепив його батько, який теж був відомим колекціонером. Щоправда, у сфері його зацікавлення була зброя. Син же пішов своєю, неординарною дорогою –  почав колекціонувати старі та раритетні ваги. Анатолій Задерецький переконує: ваги – це окремий світ, який цікаво досліджувати та відкривати, бо через них пізнаєш історію розвитку суспільства.

 – Погодьтеся,  при народженні дитини на світ, перше, що вона отримує, – не ім’я, а вагу та час, коли народилася. І вже  цей факт підкреслює важливість ваг у нашому житті, – зауважує колекціонер.

  Серед численних зважувальних експонатів, які чоловіки привезли із різних країн та континентів світу, є чимало таких, які зустрінеш далеко не в усіх музеях вагової техніки. Найціннішим екземпляром Дрогобицького музею є ваги, які датуються 10-им століттям від народження Ісуса Христа. Особливою аурою віє і від ще одного музейного експонату – «відьомських ваг». Виявляється, такі існували у часи інквізиції. Як розповів пан Анатолій, тоді люди вірили: якщо вага жінки є меншою за 48 кг, то вона – відьма, бо може літати на мітлі. Важчих жінок мітла просто не витримає.

 – У ратушах багатьох європейських міст, де нам вдалося побувати,  зберігають ці  дивні ваги, на яких зважували відьом. Ми теж придбали таку вагу кінця 18 ст. До речі, існує така легенда: якщо жінки хотіли довести свою непричетність до відьомської справи, то обов’язково мали вирушати в місто Аудерватер, що в Голландії. Саме тут у 17-ому ст. можна було спробувати відновити справедливість і повернути своє добре ім’я, оскільки  “відьомські ваги” у цьому місті вважалися найточнішими. А жінкам, вага яких була більшою за три пуди,  видавали відповідний сертифікат, – ділився цікавими розповідями пан Анатолій.

Як зауважив міський голова Дрогобича Тарас Кучма, місто Котермака із відкриттям незвичного музею у підземеллі ратуші,  лише добавило у своєму шармі. Тож тепер Музей ваг буде обов’язково включено в усі міські екскурсії, які пропонує Туристично-інформаційний центр Дрогобича. А завзяті колекціонери пообіцяли присутнім: зовсім скоро новостворений музей поповниться новими цікавинками, чимало ваг наразі проходять процедуру реставрації.  Унікальний музей хочуть  зробити народним із приватною формою власності. Вхід у нього поки що вільний.

 

Наталя Зелена, Медіа Дрогобиччина №14 (28) від 17 листопада

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *