Замість септика – в ріку…!

На Західній Україні зафіксовано чи не найбільший відсоток забруднення річок каналізаційними стоками. Оскільки наші ріки течуть з гір, почнемо зі Східниці.
Східниця –  екологічно-чистий відпочинок у Карпатах і … байдуже на інших?

Останніми роками бальнеологічний курорт так розбудувався, що люди, які відпочивали тут ще 10 років тому,  зараз Східницю не впізнають. Готелі ростуть, як гриби після дощу, дороги та тротуари прокладаються, а централізованої каналізації під цими дорогами так і немає. Єдина каналізація у селищі охоплює вул. Промислову та частково Золоту Баню. Вона закінчується очисною спорудою. Відстояні відходи стікають у річку Східничанку. Спеціальні бактерії у ній не використовують. Великі санаторно-оздоровчі комплекси Східниці мають свої власні очисні споруди. Решта готелів, за правилами, повинні були б мати, як мінімум, три септики, відкачку яких робить асинізаторна машина (така числиться на балансі Бориславського ЖЕКу №1). Усе селище, очевидно, одна машина обслужити не встигає. Але усе й не треба. Місцеві жителі показали нам місця, де каналізаційні труби виведені просто в річку чи поле. Директор Східницького КП «Господарник»  Микола Сокаль каже, що питання каналізування у Східниці піднімають вже 2 місяці. Для початку,  КП планує закупити власну асинізаторну машину. Далі, в залежності від результату об’єднання територіальних громад, – проводити каналізування через Бухів до Борислава  або на Кропивник.

Але покращення ситуації все ж очікується. Громадський активіст Олег Дорош повідомив на своїй сторінці у “Facebook” про результати участі Східниці у програмі “Польща-Білорусь-Україна 2014-2020”. Далі цитуємо допис: «У числі 17-ти переможців став і проект щодо збереження Солінського озера на курорті Полянчек (гміна Соліна, Польща) та джерел Східницького родовища мінеральних вод. Протягом 2018-2020 років на збереження Східницького родовища від Європейського Союзу надійде більше 23 млн. грн». Зокрема, у проекті передбачено будівництво двох очисних споруд та системи каналізування. До слова, амфітеатр у селищі збудований також у результаті програми транскордонного співробітництва 2007 – 2013 років.

 

Борислав. Проблеми старої каналізації

За інформацією КП «Бориславводоканал», на балансі підприємства перебуває 78 км. трубопроводів побутової каналізації. Із них, внаслідок довготривалої експлуатації,  реконструкції та капітального ремонту потребують 32 км труб. Зокрема, нечистоти вже роками витікають на пішохідну зону та дорогу в самому центрі міста – біля головної пошти.

У зв’язку з тим, що останніми роками каналізацію рідко прочищали, а користувачі не дотримуються елементарних правил користування, у багатьох місцях вона забивається. Такою є ситуація на вулицях Симоненка та 600-річчя, де нечистоти  витікають у річку Тисменицю із резервних старих каналізаційних колекторів. Для прочистки каналізаційних мереж у місті на початку жовтня працювала спеціальна техніка “Кронас” з Новоград-Волинського. За планом, Бориславська каналізація повинна стікати у Дрогобицькі очисні споруди.

 

Ріки забруднюють самі ж мешканці. А колись у них водились раки та риба…

Бориславські річки забруднюють і самі мешканці міста – власники приватних будинків. Адже навіщо витрачати кошти на будівництво септиків та відстійників, спеціальні бактерії, замовляти асенізаторні машини, якщо можна вивести трубу в ріку і десятки років спокійно з тим жити? «Вони кажуть: мені не смердить», – скаржаться сусіди таких “економних” горе-господарів. А чисту воду в крані і криниці хоче мати кожен!

Виведені в річку труби помічені на всій території міста: від району Мразниця до вул. 600-річчя. А найбільш наочний приклад безконтрольності та безкарності порушень екології – Тустановецьке озеро. Вже понад 10 років улюблене місце відпочинку бориславчан пустує. Бо «ґазди» побудували собі будинки, а каналізацію вивели просто в озеро. Цього року з міського бюджету було виділено кошти на під’єднання вищезгаданих житлових будинків на вул. Довбуша до міської каналізаційної мережі. А саме – 294,5 тис. грн.  Виконувала роботи ТзОВ «Група Спецтехнологія», яка ніби погодилась  безоплатно прокладати труби в місті, в обмін на старі залізні труби.

 

Як боротись із забрудниками водойм?

Про можливість боротьби із забрудниками річок та озер ми поговорили з начальником відділу надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Бориславської міської ради Володимиром Прідуном. Він пояснив, що накласти штрафи на порушників може лише інспектор з екології. А такі є лише в обласних центрах. Та й перш, ніж накладати штраф, треба ще довести приналежність виведеної в ріку каналізаційної труби конкретному будинку, та мати ордер на обстеження подвір’я. «Процедура штрафування можлива тільки через суд. Поки не буде змін на законодавчому рівні і надання важелів впливу на місцях, ми нічого не зможемо змінити», – каже п. Володимир. Максимальний штраф, який може накласти Муніципальна варта на порушників благоустрою, – 340 грн.  Жодного припису з цього питання муніципалами наразі зроблено не було.

Активісти ж натякають, що найпростіший і найдієвіший метод припинити забруднення водойм фекаліями – будівельна піна, якою можна заклеїти незаконні та неекологічні труби, виведені в річки та озера.

 

Юлія Гасій, Медіа Дрогобиччина №14 (28) від 17 листопада

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *