Аж сто-двісті до пенсії  і «хрест» для тих, кому 30+ Аналізуємо пенсійну реформу

 

Стартувала розрекламована пенсійна реформа.

Що ж  вона принесе усім нам?

У пабліку під назвою «Пенсійна реформа уряду Гройсмана» ми знайшли наступну інформацію:

«На сьогодні в Україні нараховується близько 26,3 млн. осіб працездатного віку. З них зайняті лише 16,2 млн., а внески до Пенсійного фонду сплачує ще менша кількість. В результаті, лише 12,8 млн. застрахованих осіб утримують 12 млн. нинішніх пенсіонерів.

Пенсійний фонд не має належних ресурсів для того, аби забезпечити гідний рівень пенсій. У 67% (8 млн.) пенсіонерів розмір страхової пенсії – на рівні прожиткового мінімуму. Крім того, сьогодні нівельовано залежність розміру пенсії від сплачених внесків.

Тому головна мета реформи чинної солідарної системи пенсійного забезпечення – стимулювати працююче населення до сплати єдиного внеску із легальної заробітної плати та визначити внутрішні джерела для того, аби солідарна система була самодостатньою».

Отже, переконують вони, уряд віднайшов механізми вирішення наявних проблем без підвищення пенсійного віку. «Тобто, урядовий законопроект пропонує зберегти право виходу на пенсію після досягнення чинного пенсійного віку».

Водночас, встановлюються вимоги до тривалості страхового стажу. З 1 січня 2018 року пропонується встановити наступні правила:

Пенсія за віком в 60 років

Пенсія за віком у 60 років буде призначатися за наявності страхового стажу 25 років. Кожні 12 місяців вимога до розміру страхового стажу буде збільшуватись на 1 рік. І в 2028 році, аби отримати пенсію за віком, необхідно буде мати 35 років страхового стажу.

Для стимулювання продовження роботи після досягнення пенсійного віку пропонується залишити чинну систему доплати (бонусу) за більш пізній вихід на пенсію – 0,5% від нарахованої пенсії  за кожен  додатковий місяць страхового стажу (або 6% за рік). У випадку ж виходу на пенсію з відстрочкою понад 5 років, такий бонус становитиме 0,75% від нарахованої пенсії  за кожен  місяць страхового стажу після досягнення 60-річного віку (або 9% за рік).

Якщо у 60-річної особи не буде зазначеної тривалості страхового стажу, вона має право обрати – допрацювати необхідну кількість років, або ж придбати необхідну тривалість страхового стажу для призначення пенсії у віці від 60 до 63 років.

Ці правила діятимуть з урахуванням перехідного періоду підвищення пенсійного віку жінкам.

Пенсія за віком в 63 роки

У 63 роки пенсія за віком – як для чоловіків, так і для жінок – призначатиметься у разі наявності страхового стажу тривалістю від 15 до 25 років. Кожні 12 місяців вимога до кількості страхового стажу збільшуватиметься на 1 рік – до досягнення у 2028 році 25 – 35 років страхового стажу.

Якщо у 63-річної особи не буде зазначеної тривалості страхового стажу, вона  має право обрати – допрацювати необхідну кількість років, або ж придбати необхідну тривалість страхового стажу для призначення пенсії у віці від 63 до 65 років.

Пенсія за віком в 65 років

Починаючи з 1 січня 2019 року, особам, у яких страховий стаж складатиме 15 років, пенсія за віком призначатиметься у 65 років.

Особи, в яких відсутній страховий стаж (загальний) тривалістю 15 років, матимуть право на призначення державної соціальної допомоги – після досягнення 65 років за сукупним доходом сім’ї. Також, за бажанням, кожен зможе сплатити необхідні внески і «докупити стаж». Однак «докупити» можна не більше п’яти років. Один рік стажу коштує 16 896 грн.

 

Ті, хто відпрацював 40 років, зможуть вийти на пенсію в будь-який час. Але ця норма буде впроваджена лише через десять років.

 

Чи нараховуватимуть стаж студентам, вагітним і підприємцям?

Роки навчання у трудовий стаж зарахують студентам-бюджетникам денної форми навчання. Але не всім – лише тим, хто навчався з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2017 року.

Так само, як з навчанням у вишах, дивний проміжок був вибраний для зарахування у стаж декретної відпустки – період з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року.

Підприємцям нараховуватимуть стаж, якщо ви почали офіційно займатися бізнесом від 1998 року.

Ризики?

Якщо ви жінка, вам 50 років,  і маєте стаж роботи 15 років – сьогодні ви ще можете  розраховувати на мінімальну пенсію.

Але нововведення вашу надію поховають.

Бо навіть попри те, що з наступного року пенсійний вік не змінюється (чоловіки – 63 роки, жінки – 58), ваш страховий стаж  має становити не 15 років, а 25. І так щороку –  плюс ще один рік стажу. Отже, у 2028 році ваш стаж має становити не багато-не мало – 35 років.

Як наслідок, якщо у 2028 році за віком ви наче й зможете йти на пенсію, але відповідного стажу не буде, – вас просто покинуть напризволяще. І лише у 65 років зможете отримувати таку-сяку невеличку соціальну допомогу. А до того часу – або працюйте, або …

 

Тепер щодо змін «вже сьогодні»

Що змінюється для пенсіонерів вже з 1 жовтня?

Реформа передбачає незначне підвищення пенсій – вже з 1 жовтня. Після перерахунку пенсій, близько 1,3 млн. пенсіонерів  додатково отримають 200 грн. на місяць; від 200 до 500 грн. – матимуть 1,2 млн. людей; 500-1000 грн. – 2 млн. пенсіонерів; більше, ніж на 1 тис. грн. зростуть пенсії у 1,1 млн. громадян.

За якою формулою вираховуватиметься пенсія?

Відповідно до Закону, розмір пенсії громадянина вираховуватиметься за наступною формулою: Сз × Ікз × Кс.

Де:

Сз – розмір середньої заробітної плати в Україні за три роки перед зверненням за призначенням пенсії;

Ікз – індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (співвідношення зарплати людини до середньої зарплати, з якої сплачувалися внески);

Кс – коефіцієнт страхового стажу, який визначається як множник тривалості років стажу роботи людини на величину оцінки одного року страхового стажу.

Як відомо, базова середня плата для розрахунку пенсій складе 3764,4 грн, а коефіцієнт страхового стажу для розрахунку пенсій знижений з 1,35 до 1.

Якою буде мінімальна та максимальна пенсія?

Мінімальний розмір пенсії складатиме 1452 гривні, що на 140 гривень більше, ніж було. Але це «працює» лише для пенсіонерів, що мають повний страховий стаж.

Тим, у кого немає стажу (а відповідно – і права на пенсію), виплати збільшили на 45% –  з 949 грн. до 1373 грн. Для жінок, що достроково вийшли на пенсію в 55 років, скасовується норма, яка призводить до зменшення розмірів пенсії. (Як відомо, у 2011 році влада України почала процедуру збільшення пенсійного віку для жінок до 60 років, як це передбачено програмою співпраці України з МВФ. Проте право дострокового виходу на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. От тільки у цьому випадку розмір їх пенсії зменшувався на 0,5% за кожен повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. – «Главком»). Так само, 1373 гривні замість 949 гривень, будуть отримувати люди з інвалідністю з дитинства та діти з інвалідністю.

Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), як відомо, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, до 31 грудня 2017 року, він не може перевищувати 10 740 гривень. Проте пенсії, що призначалися раніше, до введення обмеження, можуть бути вищими…

Як зміниться пенсія для працюючих пенсіонерів?

Працюючим пенсіонерам буде виплачуватися пенсія в повному розмірі. Закон знімає обмеження, які досі діяли при одночасному отриманні зарплати і пенсії. Як відомо, від суми призначеної пенсії знімалось 15%.

Чи будуть комусь призначатися спецпенсії?

Закон скасовує спеціальні пенсії для держслужбовців, суддів, вчених та інших категорій. Усі переводяться на загальну систему нарахування пенсій.

Також скасовується право на призначення пенсії за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, прокурорських робітників та інших категорій, які раніше могли виходити на пенсію достроково – за 5-10 років до настання пенсійного віку.

Виняток зроблено лише для військовослужбовців та співробітників силових органів.

За матеріалами ГлавКому та Пенсійної реформи уряду Гройсмана

 

«На хлопський розум»

Сьогодні мені 31 рік.

Моє навчання на денній формі (з 2003 року) у стаж, згідно із законодавством, не потрапляє. Бо хтось вирішив, що стаж – це коли з 2004-го.

Але народження дитини у 2005 році – так, може потрапити.

Отже, з 2005 року – і до сьогодні (9 років праці) маю 12 років стажу.

У 2028 році мені буде 42 роки – і 23 роки стажу.

Якщо ніякі нововведення більше не введуть, на пенсію, у найкращому випадку, зможу вийти у 2045 році – коли матиму 40 років стажу і 59 років життя.

Аби лиш дожити, і не померти потім – від життя на ці «копійки».

Що ж, треба починати накопичувати.

Бо з такою турботою держави – пряма дорога у Вічність.

 

Марія Кульчицька, Медіа Дрогобиччина №12 (26) від 20 жовтня

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *