Ідемо під землю: шахта №2 Стебницького полімінералу провалилася, на черзі – автошлях Дрогобич-Трускавець! Регіону загрожує техногенна катастрофа!

Те, про що так багато говорили, а ще більше – замовчували у високих владних кабінетах різних рівнів, – таки сталося. На Дрогобиччині, в межах шахт Стебницького “Полімінералу” (точніше – рудника №2) утворилося глибоке провалля. Його межі вражають: глибина близько 60 метрів, загальна площа – 500 метрів квадратних. Напередодні лиха мешканці курортного Трускавця два дні поспіль відчували поштовхи у своїх багатоповерхівках, про що скаржилися у соціальних мережах. Біда ж сталася у ніч на 30 вересня. ЇЇ наслідки – попереду. Серед найгіршого – руйнування автодороги Дрогобич-Трускавець, водогонів, ліній електропередач (одна з них уже пошкоджена через новоутворене провалля), і, що напевне найстрашніше, – зміна гідрогеологічної ситуації в регіоні (одна з найбільш загрозливих ділянок, де вже почалися тріщини земної поверхні, знаходиться на межі 2-ої санітарно-захисної зони охорони джерел трускавецьких мінеральних вод). Це означає лише одне: курортний Трускавець може втратити своє головне багатство – мінеральні води. 

Науковці та сейсмологи неодноразово попереджали про небезпеку обвалу порожніх шахт колишнього державного підприємства Стебницького “Полімінералу”. Тут понад 60 років видобували калійну сіль, тепер роботи не ведуть, а порожні шахти затоплюються. Ці небезпечні ділянки проходять через вже існуючий автошлях Дрогобич-Трускавець. Кілька років тому обабіч дороги вже утворювалися порожнини, які заповнилися водою. Сьогодні їх видно неозброєним оком. До просілих ділянок над колишніми шахтами 30 вересня додалося нове лихо – обвал карстової породи площею у 500 метрів квадратних. На місці глибокого провалля, що утворилося, уже побували представники Департаменту з питань цивільного захисту Львівської облдержадміністрації. Про результати буде повідомлено обласну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яка ухвалюватиме рішення щодо переліку першочергових заходів, необхідних для контролю за ситуацією. З боку все нагадує відому народну мудрість: «Допоки грім не вдарить – чиновник не перехреститься».
Вражає й інше – позиція трускавецької мерії. Там чиновники надзвичайно оптимістично сприйняли ймовірність техногенної катастрофи в регіоні. Міський голова міста-курорту Андрій Кульчинський на своїй сторінці у Фейсбук поділився думками стосовно причин та перспектив її розвитку. Андрій Богданович повідомив наступне: «Небезпеки Трускавцю і його мінеральним родовищам – жодної. На місці обвалу з часом може утворитися водойма з високою мінералізацією води по типу Мертвого моря».
Додамо, що станом на 20.00 годину 30 вересня, це був єдиний публічний коментар посадової особи щодо надзвичайної події на Дрогобиччині. Сайт Трускавецької міської ради впродовж усього дня жодним словом не обмовився про проблему, яка схвилювала людей. Натомість, офіційний ресурс ряснів інформацією про подарунки, привітання та частування. Одне слово – суцільна ейфорія та свято!
Більш багатослівним виявився заступник міського голови Трускавця – Олексій Балицький. У телефонному режимі він повідомив, що у 2014 році особисто очолював групу, яка востаннє спускалася в шахти «Полімінералу», й бачив ситуацію під землею. Тоді він очолював Департамент екології та природних ресурсів ЛОДА. Чиновник каже, що, насамперед, потрібно зробити геофізичні дослідження земної поверхні. На його думку, у локації, де нині утворилося провалля, далі воно збільшуватися вже не буде. Олексій Балицький запевнив, що загрози для мешканців Трускавця немає, для родовища мінеральних вод курорту – також. Що стосується автошляху, то небезпека його руйнування таки є!
Ближче до вечора «розродилися» власною позицією щодо лиха і чиновники Дрогобицького району. О 17.16 год. офіційний ресурс – сайт Дрогобицької РДА повідомив: «30 вересня відбулося позачергове засідання районної комісії з питань ТЕБ та НС, яке провів голова райдержадміністрації Володимир Шутко, за участі заступника директора Департаменту з питань цивільного захисту ЛОДА Олександра Харчука. На засіданні було обговорено питання надзвичайної ситуації щодо просідання ґрунту в селі Сілець поблизу дороги Дрогобич-Трускавець на СГХП «Полімінерал». Слід зазначити, що просідання ґрунту в цьому місці контролювалося відповідними службами щотижнево та щоквартально і фіксувалося – до 30 сантиметрів у рік. Комісія прийняла наступні рішення: обмежити доступ людей до місця провалу, залучивши працівників поліції, ДНСН та рятувальників; створити робочу групу з фахівців «Полімінералу», які будуть проводити цілодобове чергування та спостереження за ситуацією; ввести режим обмеження руху великовантажного транспорту на автодорозі Дрогобич-Трускавець; звернутись до ПАТ «Інститут гірничо-хімічної промисловості «Гірхімпром» й Івано-Франківського інституту нафти і газу для проведення досліджень карстових провалів».
Свою позицію щодо техногенної біди Дрогобиччини висловив і депутат Верховної Ради України Богдан Матківський. Його позиція відрізняється від висловлювань трускавецьких посадовців, які змальовують ситуацію в рожевих тонах. Чиновник каже: «Ситуація, що виникла, є критичною, особливо для тих людей, які знаходяться тут. Ще не зрозуміло до кінця, як відобразиться вона на нашій воді «Нафтуся», і які будуть кінцеві наслідки для цілого курорту. Маємо провалля, про яке всі знали, та конкретних рішень і дій, щоб цього не допустити, – не зробили. Тепер мусимо в екстреному порядку відвертати лихо».
Чи стане Дрогобиччина зоною нового екологічного лиха? Це питання часу та реакції влади, яка роками зволікала із вирішенням надважливого питання. Далі вже тягнути нікуди.
Додамо, що Стебницький «Полімінерал» з державної власності перейшов у приватну – в листопаді 2015 року його викупила приватна структура, яку пов’язують з олігархом О.Бахматюком. Державного фінансування підприємство не має, бо при купівлі «Полімінералу» покупці взяли на себе всі затрати з фінансування природо-охоронних робіт. Та реальної роботи, за винятком слабих спроб закачати насиченими розсолами підземні виробітки рудників, – не видно.
Наталя Зелена, Медіа Дрогобиччина №11 (25) від 06 жовтня

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *