Наталія Пуртак: У нас проблеми не з бездомними тваринами, а зі свідомістю

ГО «Мокрий ніс» має лише двох активних та постійних діячів, Наталю та Марію, і ще буквально кілька людей, які допомагають їм піклуватися про безхатніх собак. Волонтерів критично бракує і на численні прохання засновників організації, на жаль, практично ніхто не відгукується, В той же час  до самих жінок надходять численні дзвінки і люди буквально вимагають вирішення власних проблем.

Чому у місті, котре позиціонує себе, як маленька частинка Європи на Дрогобиччині жодним чином не можуть вирішити проблему безпритульних тварин?

Зокрема, нещодавно Трускавець вкотре сколихнуло жахливе повідомлення про те, як на вулиці Мазепи було отруєно двох собак, серед яких була вже стерилізована місцева улюблениця Герда. Це відбувалося просто на дитячому майданчику, бідолашні тварини довго мучилися на очах у дітей та, попри всі старання волонтерів, їх не вдалося врятувати.

За додатковими коментарями щодо цієї ситуації, а також за інформацією про наявні проблеми безпритульних собак у Трускавці ми звернулися до Наталії Пуртак, однієї із засновниць ГО «Мокрий ніс».

– Наталю, учасники вашої організації займаються вакцинацією, стерилізацією та допомогою безпритульним псам. Чи виділено у вас для цього приміщення?

– Так, нам виділено невеличку територію на базі комунального підприємства, за містом. Ми переобладнали приміщення і там здійснюємо стерилізацію і вакцинацію.

– Я знаю, що значну частину часу  часу ви перебуваєте за кордоном і виходить так, що на місці лишається тільки одна людина?

– Звісно, і ця людина не спроможна задовольнити всі запити, які до нас надходять. Ми удвох з Марією, голими руками, без жодного спорядження, виловили понад 80 собак для того, щоб їх стерилізувати, уклали  договір із лікарем зі Львова, який нам в цьому допоміг. На той час ситуація з безпритульними тваринами була жахлива, відбувалися масові «собачі весілля», люди скаржилися, й треба було щось із цим робити. Тож  щотижня ми ловили від п’ять-десять собак, аж поки не залишилися тільки дуже великі, яких ми просто боялися чіпати.

– Ви не пробували писати якісь гранти, щоби залучати кошти для закупівлі потрібних вам речей у такий спосіб?

– Для того, щоб це робити, має бути дуже велика підтримка влади, – відповідає Наталя, – не так все просто. Наприклад, представники міжнародної благодійної організації «Чотири лапи» нещодавно приїжджали до Трускавця в рамках гранту, але це не було за сприяння влади міста. Ми самі довго вели переговори, щоб ця благодійна кампанія відбулася, від влади в цьому випадку було потрібно єдине – відсутність заперечень та перешкод.

– Якими були наслідки вашої співпраці?

– Ви знаєте, ми дуже задоволені. Разом з цією організацією ми стерилізували 102 собаки, співзасновниця нашої громадської організації Марія особисто їздила з ними і відловлювала безпритульних тварин, яких перед тим порахували за допомогою команди Animal – id info.

Можу впевнено сказати, – додає Наталія, – що в місті стерилізовано 85 відсотків безпритульних собак.

– Проблема безпритульних тварин є гострою тільки в Трускавці чи в навколишніх містах також?

– Я б сказала, що так, ніде немає підтримки міської влади. Коли ми вели переговори з представниками «Чотири лапи», то відзначали, що вони потрібні не тільки в місті–курорті, а й у Дрогобичі, Бориславі тощо. Ще потрібно працювати з головами сільських рад, бо багато собак завозять до міста з сіл. Говорячи саме про Трускавець, то селяни гадають, що в курортному місті є санаторії, і тварин тут годувати, тобто вони не пропадуть.

– Ви  кажете, що собак привозять до міста з села спеціально для того, щоб просто викинути?

Так. Вони десь краєм вуха почули, що в лісах тварин викидати надто жорстоко, от і знайшли для себе рішення. Той факт, що ту собаку можуть просто загризти місцеві їх абсолютно не хвилює.

– В чому причина байдужості влади? Чи справді від них нема жодної допомоги?

– Чому ж, вони готові допомогти, коли ми прийдемо до них вже з усім готовим. Ось недавно були в нас великі проблеми з лікарем, бо з Трускавцем ніхто не хоче працювати. Ветеринарів немає в нас, як і ветеринарних клінік, тож мусимо запрошувати людей з інших міст, а вони, ще раз наголошу, їхати до нас не хочуть.

– Як це не хочуть, чому?

– Є певні причини, зокрема це наявність людей, котрі грубо заважають  їхній роботі, й лікарі про це знають. Йдеться  про добродійку Лідію Бугу, яка нібито «годує» і піклується про 15 собак, забороняючи їхню стерилізацію, бо каже, що стерилізація – це боляче.

Ось, наприклад, коли ми з Марією відловлювали тварин, вона переховувала їх. Користуючись тим, що її знають в місті, ця жінка розпускає про нас плітки і, як не дивно, знаходить підтримку, – продовжує співзасновниця ГО «Мокрий ніс».  – Я думаю, що тут приховані її особисті інтереси, фінансові. Вона збирає кошти на їжу для собак і заснувала організацію під назвою «З любов’ю до тварин».

Розумієте, як це відбувається? Ми виловлюємо собак для стерилізації, а пані Лідія може стати посеред дороги і кричати, що ми – вбивці і веземо тварин на їжу в китайські ресторани Львова, – обурюється Наталія Пуртак. – Це далеко не всі перешкоди, на превеликий жаль.

– Наталю, а хто ж отруює собак у місті?

– Якщо взяти останню ситуацію, що сталася на вулиці Мазепи, то ми знаємо хто це зробив, бо цей чоловік сам зателефонував до нас і зізнався в скоєному. Я кажу: «Хто вам дав право на це?» Він відповів: «Там ходять мої діти, на цьому майданчику.»

На тому майданчику не лише його діти ходять, – обурено продовжує активістка, – ці собаки вже давно там живуть, вони абсолютно безпечні. Одна з них була стерилізована ГО «Чотири лапи», діти знали їх, називали по імені і не могли зрозуміти, що коїться з їхніми улюбленцями Лордом та Гердою.

За такі дії догхантеруу має загрожувати покарання згідно з ухваленими нещодавно законами, але йому було байдуже. Він сказав: «Я розумію, що ви передасте цей номер до поліції, але мені все одно.»

– Ви повідомили поліцію?

– Звичайно, передала слідчому, триває розслідування.

– Але ж це не поодинокий  випадок, я чула про масові вбивства тварин, це правда?

– Не можу з впевненістю сказати щось про масові отруєння, бо в нас тут є казкарка Лідія Буга, яка полюбляє нагнітати атмосферу й навіть тварин, які померли природною смертю, вона фотографує і розповсюджує  світлини з інформацією про насильство.

– На вашу думку в місті є люди, котрі спеціально займаються отруєнням бездомних тварин чи це одинокі прояви агресії якогось божевільного татка чи матусі?

Кажу відверто – не знаю, але стерилізовані собаки час від часу зникають. Місцева активістка Ліда Буга, говорить, що їздить білий бус і виловлює тварин, що це від мера міста, але це цілковита неправда. Я не вірю, що влада міста цим займається, колись давно так справді було, але не зараз, адже тепер захист тварин – гарний для них  самопіар.

Що ви маєте на увазі?

– Раніше ж як робили? Труїли,, а двірники тіла вивозизли. Сьогодні в головах людей щось трохи таки змінюється, і вони розуміють, що стерилізація потрібна. Саме тому акція, котра пройшла у Трускавці завдяки нашим зусиллям, є для них показовою.

До слова, ми хочемо також зробити порахувати  також і домашніх тварин.

– Для чого це?

– Бо вони тікають від господарів і збільшують чисельність безпритульних собак у місті.  Тікають вони від недогляду і безвідповідальності власних господарів, такі тварини часто теж є нестерилізованими, бо власники тварин не хочуть «калічити песика». Ми ось 15-го липня організовуємо тренінг для власників чотирилапих, де спеціалісти розповідатимуть про основні засади виховання собак та й взагалі підготували цікаву програму. Щоправда, на разі  зголосилося близько 12-ти людей, тож побачимо, як усе пройде.

– Я чула також про якісь самоорганізовані «притулки» для тварин у Трускавці, де це і хто ними займається?

– Є в нас так звані притулки. Влада про все це чудово знає і нічого не робить, а ті люди тим часом збирають собак, тримають їх в неймовірно антисанітарних умовах, де бідолашні просто гинуть. Я вам словами не передам, як там брудно. Все було б зовсім по-іншому, якби у місті був нормальний притулок яким би займалися люди, котрі справді турбуються про чотирилапих.

До слова, – додає Наталія, – фото цих брудних вольєрів були зроблені людьми, що приїхали на відпочинок до Трускавця. Гості нашого міста також все бачать і не розуміють, чому ситуація не змінюється.

– Як же вирішити ці проблеми, Наталю?

– Проблеми тут не з собаками, в нас проблеми з людьми. Люди мають стати добрішими, відповідальнішими, більш свідомими, ми намагатимемось  і далі достукатися до них та змінювати бодай якось ставлення людей до тварин.

Довідка

Верховна Рада України ухвалила  Закон № 5119-1 “Про внесення змін у деякі законодавчі акти України (щодо запровадження гуманного ставлення до тварин)”. Закон визначає жорстоке поводження як “знущання над тваринами, в тому числі безпритульними, що спричинило муки, заподіяло їм фізичні страждання, тілесні пошкодження, каліцтва або призвело до загибелі”. Крім того, жорстоким поводженням також вважається нацьковування тварин одна на одну і на інших тварин, залишення домашніх і сільськогосподарських тварин напризволяще і порушення правил утримання тварин.

За побої і знущання над тваринами передбачено штраф у розмірі від 3400 до 5100 гривень та конфіскацію тварини в тому випадку, якщо її життю загрожує небезпека.

Колективні знущання над тваринами змусять порушників “розщедритися” на суму від 5100 до 8500 гривень або відсидіти 15 діб адміністративного арешту. У разі небезпеки для життя тварина також може бути конфіскована.

Задоволення статевої пристрасті з тваринами обійдеться у 3400-8500 гривень штрафу, а тварину конфіскують.

Якщо поліція кваліфікує жорстоке поводження з твариною за статтею Кримінального кодексу, порушник може провести за гратами від півроку до трьох років (залежно від наслідків для тварини, включно з її загибеллю). За вбивство тварини на очах у дитини садистам загрожує від трьох до п’яти років в’язниці. Особливо жорстоке поводження з тваринами (повторне, вчинене групою осіб, щодо двох і більше тварин) карається позбавленням волі строком до восьми років.

Уляна САЛІЙ,  Медіа Дрогобиччина №6 (20) від 21 липня

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *