Відверто про сміття

Найціннішими багатствами є здоров’я і час.
Сьогодні ми витратили час, щоб поговорити про сміття, екологію, а, отже, наше спільне здоров’я.
Круглий стіл “Утилізувати не можна: відмовитись відверто про сміття”, що 13 липня пройшов у Трускавці, відбувся радше у форматі дискусії та діалогу.
Доцент ДДПУ Мирон Цайтлер провів міні-семінар на тему поводження з ТПВ, “практикуючий сортувальна у себе вдома” Андрій Довженко розповів як сортують з дружиною сміття у власній оселі та поділився досвідом навчання шкіл 1 і 2 Дрогобича сортувати відходи.
У дискусії взяли участь міські голови Дрогобича Тарас Кучма, Трускавця Андрій Кульчинський, Стебника Петро Старосольський та секретар Бориславської міськради Юрій Химин.
Посадовці зазначали: регіону потрібен сміттєпереробний завод. Дуже потрібен, адже ресурс Броницького сміттєзвалища вичерпано, а ресурс сміттєзвалища у Бориславі не безмежний. І навіть якщо раптом уявити, що сміття зі Львова сюди не поїде (таку позицію висловлюють активісти з Борислава), то сміття з Дрогобича, Стебника , Трускавця та прилеглих сіл кудись треба ж возити… А куди возити, якщо ресурсів обмаль? Правильно , якщо нема куди возити – тоді треба переробляти. Але проблема в тому, що землю під завод ніхто виділити не хоче. Тому маємо те, що маємо: чекаємо…..
Втім! Поки питання “де і що будувати” нарешті наші очільники спробують сформулювати чітко та порозумітись з громадою, громада сама має стати більш свідомою – і почати з себе. Принаймні у себе вдома сортувати пластик, скло, папір та органіку. Це не складно, і дозволить вам заробити “гривню-другу”. Місця прийому вторсировини оприлюднимо незабаром. Це раз.
Що ще ми можемо зробити, поки заводу і навіть ліній нормальних нема,а сміття щодня продукуємо кубометрами? Вірно, думати на перспективу. Зокрема, ми запропонували міському голові Трускавця спробувати у школах міста запровадити роздільне збирання (так, як це зроблено у кількох школах Дрогобича). Міський голова погодився. Сподіваємось, з 1 вересня і трускавецькі дітлахи вчитимуться “смітити по-новому – відповідально”, і що цей досвід пошириться на інші школи Дрогобича, Стебника, сіл району. Адже культура поводження з ТПВ формується з дитинства.
Отже: 
1. Почніть з себе: сортуйте, що можна посортувати. Відсортовану вторсировину можна здати і заробити “на морозиво”. 
2. Вимагайте у своїх депутатів та влади вживати вичерпних заходів щодо будівництва цивілізованих сортувальних ліній і звіту про це.
3. Вимагайте рекультивації сміттєзвалищ та побудови безпечного сміттєпереробного заводу.
4. Не думайте, що вас це не стосується. Воно вас не стосується лише тоді, якщо ваші діти і онуки житимуть не тут, а десь в Європі. А до того часу – це стосується кожного.
Не вірите? Заїдьте у Львів. Не думайте, що у нас таке не можливо. Якщо у Львові можливо – то у нас й поготів. Воно нам з вами треба? Може, хоч раз в житті навчимось на чужих помилках і спрацюємо на випередження?

Марія Кульчицька

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *