Іван Дацко: Люди втомились від безладу

15 вересня 2016 року на сесії міської ради було ухвалено рішення про створення у Дрогобичі комунального підприємства «Муніципальна варта». Головним обов’язком муніципальної варти є охорона і забезпечення громадського порядку та боротьба з правопорушниками. Сьогодні спілкуємось із заступником директора КП  Іваном Дацком.

Ви- заступник директора комунального підприємства, але фактично  займаєтесь управлінською роботою, ба більше:  всі офіційні коментарі даєте саме ви, а не перший керівник.

– Все правильно, я – заступник директора КП «Муніципальна Варта», по суті виконую його обов’язки. Директор є, він живий- здоровий, однак  на разі займається здебільшого  господарськими питаннями. Решту функцій виконую я. Зіграв злий військовий жарт, коли ініціатива «мордує» ініціатора. Я сам львів’янин і пам’ятаю ще із шкільних років, як там працювала муніципальна варта, знаю і про те, як працює вона нині. Я сам запропонував: якщо у дрогобицької поліції є проблема із штатом, то чому б і нам не створити такої структури як у Львові, на що мені сказали «Тож  створюйте!»

– Як здійснювався набір патрульних? Якими були вимоги до кандидатів?

– Ми зверталися до спілок учасників АТО, давали оголошення у засобах масової інформації. Люди почали цікавитись. Набір проводився на конкурсній основі. Були вікові обмеження: 20-45 років, вища освіта або військова служба – обов’язково, далі- тестування із правил благоустрою та адміністративного кодексу. Переважна більшість наших інспекторів – молодь, яка сама хоче порядку в місті. Особисто мене це  дуже тішить.

– Як проводилось навчання та стажування відібраних кандидатів?

– Протягом тижня майбутні інспектори відвідували теоретичні та практичні лекції, далі завдяки налагодженим зв’язкам із львівською муніципальною вартою ми скеровували людей до Львова на стажування. Звичайно, це нові люди без досвіду, це не колишні правоохоронці, і як не навчай теорії, все ж кожне порушення на вулиці- це конкретна  ситуація для патрульного, тому досвід мусимо здобувати вже самі, ніхто нас цього не навчить.

– Скільки патрульних зараз працює в Дрогобичі  і які вулиці вони патрулюють? Поки що найчастіше муніципалів можна зустріти у центрі.

– Станом на сьогодні у нас є тринадцять патрульних, двоє – на стажуванні, один проходить медогляд. На жаль, такими силами можемо охопити передовсім центральні частини міста – площу Ринок і Ратушу, парки та сквери. Ранковий наряд також патрулює вулиці Грушевського та Пилипа Орлика, де головною проблемою є  стихійна торгівля. Щодо вулиці Ковальської: якби певні особи не бавилися в політику  там, то можна було би говорити про порядок.

– Що ви маєте на увазі?

– Стихійну торгівлю перенесли на політичну трибуну- моя суб’єктивна думка. Це те, що я бачу за півтора роки перебування в місті. Певні сили стимулюють та «підігрівають» торгівлю на цій вулиці, бо вбачають у торговцях свою політичну підтримку.  Є думка що «Ковальська- це бабусі з молоком». Неправда. – Так може говорити тільки той, хто на цій вулиці жодного разу не був. Тут зранку до вечора курсують буси, з яких вантажиться товар і продається. Якщо власники товару- селяни, фермери, то скажіть, коли в них є час вирощувати продукцію?

– Скажіть про обов’язки патрульних та про порушення, контроль за якими входить в їхню компетенцію.

– Стихійна торгівля, благоустрій (включає в себе дуже багато статей), порушення в сфері торгівлі, охорона громадського порядку. А взагалі в процесі патрулювання ми звертаємо увагу на все – чи лежить людина на тротуарі , чи неповнолітні розпивають спиртні напої. Патрульні реагують, роблять зауваження, за потреби  складають адміністративні протоколи.

– З якими порушеннями працівникам муніципальної варти працювати найскладніше?

– З хамством. Не припиню цього повторювати: так багато хамства я ще не бачив. Розумію, що категорія людей, з якими ми працюємо, – далеко не найвихованіша та найчесніша, але коли робиш делікатне усне зауваження, наприклад, щодо незаконності розміщення рекламного тендера на проїзній частині, то у відповідь лунає така лексика, що ви навіть уявити  не може . Але потрохи ми починаємо заслуговувати довіру з боку підприємців, наголошую, саме підприємців, а не торговців. Я був приємно вражений, коли 60 із 80 приписів, що їх склали патрульні, були незабаром виконані, а не скеровані  до суду. Це свідчить про результати нашої роботи. Люди також втомилися від безладу.

– Співпраця між муніципальною вартою та дрогобицькою поліцією налагоджена?

– Це дві окремі структури. З іншого боку, працювати порізно ми не можемо, бо робимо одну справу. У нас спільна мета — порядок в місті. Можливо, поліція хотіла б від нас більшої допомоги , але й нам би не завадила швидша реакція з їхнього боку на певні дії. Але це лише початок, минув лише місяць. Гадаю, співпрацю  налагодиимо обов’язково, тим паче постійно спілкуємось з керівництвом поліції, в якого є розуміння важливості нашої співпраці.

– Оскільки муніципальна варта є комунальним підприємством дрогобицької міської ради, а отже утримується з міського бюджету, природньо, що людей цікавлять цифри: який загальний штат підприємства, оплата праці. До прикладу, скільки отримує заступник директора?

– Я від самого початку  готовий до фінансового звіту.  Щойно тільки депутатський корпус, виконком чи громадськість захочуть від мене звіту про те, куди йдуть кошти, – надам детальну інформацію. Головні наші витрати зараз – вона разові. Кожна організація чи підприємство проходять через це: закупівлю першочергових засобів для існування. В перспективі йтимемо  до того, щоб підприємство могло утримувати себе самостійно за рахунок охоронної діяльності, отримання ліцензії, яке пов’язане з бюрократичними процедурами. Зараз у штаті КП є 23 особи, з них п’ятеро- в адміністративному корпусі. Заробітна платня  патрульного- п’ять тисяч гривень, після офіційних відрахувань,  людина отримує 4100 гривень. Моя зарплата як заступника складає дещо  більше шести  тисяч гривень. Щодо керівника Муніципальної варти у мене немає інформації, він працює за контрактом.

– У Дрогобичі є величезна проблема із незаконним паркуванням автомобілів, особливо у центральних частинах міста, в тому числі біля Ратуші. Контроль за цими порушеннями входять до обов’язків працівників  муніципальної варти. Ця  проблема якось вирішується ?

– В’їзд на Площу Ринок регулюється правилами дорожнього руху, а це виключна компетенція поліції. Натомість муніципалів уповноважує інша стаття, яка, якщо її уважно почитати, стосується сфери благоустрою: наприклад, якщо авто заїхало на елемент озеленення чи на територію парку. Несплата за паркування на території платної автостоянки – теж наша компетенція. Іншими словами: закон ніби є, натомість механізму боротьби у муніципалів із порушниками, якщо говорити, власне, про в’їзд на площу, немає. Недавнім рішенням виконкому контроль за в’їздом на цю територію зараз переклали на нашу організацію, тому ми вже повідомили підприємців про видачу перепусток для заїзду транспорту. Планується, що із наступного тижня (19 червня) в’їзд буде закритим. Для початку обмеження заїзду регулюватимемо ланцюгом та стаціонарним постом, у майбутньому хочемо встановити електронний контролер. Підприємці центральної частини мають розуміти «зональність» місця своєї праці та відповідно до цього налаштовувати логістику та співпрацю з постачальниками.

– Стихійна торгівля – ще одна проблема центру міста, яка також належить до обов’язків  муніципалів. З появою комунального підприємства, у Дрогобичі поменшало «стихійників»?

– Скажу відверто: з цими порушниками працювати найважче, це – найбільш проблемна категорія. Це люди, які не бажають порядку. Якщо людина робить тільки те, що хоче, це – проблема для суспільства. Зрозумійте, я зараз не говорю про бабусь, які приїхали з села, повірте, їх не так багато. Протягом року я працював заступником директора КП «Дрогобицький Ринок», тому знаю в обличчя всіх порушників. У сезон може бути максимум 30-40 бабусь, решта – звичайні торговці. За свої слова я відповідаю. Ми кілька разів робили спроби перенести базар подалі від центру, облаштовували нові торгові місця, але тут знову приходила «політика». Муніципальна варта  почала «відпрацювання» проблеми стихійної торгівлі із вулиць Грушевського та Пилипа Орлика, там також є поле для діяльності. Результат уже видно. На вулиці Ковальській результат також буде обов’язково. Ключове питання – чи громаду міста та туристів влаштовує цей базар в центрі? Думаю, що ні. Керівництвом міста було ухвалено рішення про реконструкцію вулиці Ковальської, яку, до речі, неможливо завершити через спротив торговців. Громада своїми діями також повинна допомогти навести лад із стихійною торгівлею, зусиль однієї лише  влади, на жаль, замало.

Роксолана БУЯК, Медіа Дрогобиччина №4 (18) від 23 червня

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *