В Дрогобичі увічнять пам’ять німецького Праведника народів світу

  •  
  •  
  •  
  •  

22 червня – безпрецедентна подія: в Дрогобичі увічнять пам’ять про німецького Праведника народів світу, котрий в роки гітлерівської окупації рятував дрогобицьких євреїв.

Можна лише уявити, що писатиме про це кремлівська пропаґанда й що казатимуть про подію й наші деякі «гарячі» й вельми «національно-патріотично» налаштовані…
Річ у тім, що завтра на будинку № дев’ять на вулиці Івана Франка (навпроти головного корпусу педагогічного університету) буде урочисто відкрито меморіальну таблицю на честь леґендарної людини – німця Ебергарда Гельмріха, який під час Другої світової там мешкав.

Уродженець Гамбурґа (народився 1899-го, помер 1969-го в Сполучених Штатах)Ебергард Гельмріх добре відомий   в Ізраїлі та Німеччині, знають про нього й історики Катастрофи єврейського народу (Голокосту). Тільки  мало ще відомо про цього мужнього чоловіка в Дрогобичі.

Під час війни майор Вермахту й член НСДАП від 1932 року Гельмріх був відповідальним за продовольство та рільництво, згодом став фінансовим директором при окупаційній владі.

Використовуючи службове становище разом з дружиною Донатою врятував десятки єврейських життів євреїв Дрогобича та Стрия.

За це 1965 року Ебергард, а 1989 року Доната були визнані Інститутом Яд ва Шем  Праведниками народів світу.

Праведники народів світу (гебр.  ‏חסידי אומות העולם‏‎, «хасидей умот ха-олам») —  почесне звання,надаване Ізраїльським Інститутом Катастрофи та героїзму Національного меморіалу Шоа (Голокосту, Катастрофи) та героїзму Яд ва Шем (Єрусалим) з видачею почесного сертифікату та іменної медалі.

На перше січня 2016 року Яд ва Шем визнав Праведниками 26 119 осіб.

Згідно з Талмудом, «той, хто врятував одне життя, – врятував увесь світ».

Праведники народів світу, визнані Інститутом Яд ва Шем, на честь яких на території Меморіалу висаджено дерева, – це вихідці з 44 країн: християни усіх конфесій і мусульмани, релігійні та атеїсти, чоловіки й жінки, представники буквально всіх професій та віку, освічені фахівці  й неписьменні селяни, багаті та незаможні. Єдине, що об’єднує всіх цих людей – людяність та мужність, намагання в жорстоких, нелюдських умовах терору та репресій зберегти найкращі моральні якості.

Й серед цих людей – Еберград Гельмріх, якому не один десяток страждальців завдячує тому, що врятувався.

І – він – не єдиний німець, котрий в роки війни рятував євреїв, котрих коричневі позбавили права на існування.

Ініціювало встановлення таблиці й вшанування пам’яті Праведника ізраїльська поза урядова організація «Дрогобич-Борислав» – товариство  вцілілих в роки Катастрофи та їхніх нащадків. Щороку члени цієї НГО відвідують Дрогобичі. А завтра для них – особливий день: успіхом увінчалася справа, розпочата ще рік тому.

Тож усіх небайдужих до історії міста й тих, для кого Пам’ять – не порожній звук просимо прийти 22 червня о 177 годині на вулицю Івана Франка.

Леонід ГОЛЬБЕРГ,

Йосиф КАРПІН

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *