Впливай! Без вас раю не буде

Чи знаєте ви, хто у вас міський-сільський голова? Чи знаєте депутата свого округу?

Якщо на перші запитання ви дали ствердну відповідь, то продовжуймо далі. Чи слухали ви їхні звіти? Чи спілкуєтесь? Чи пишете звернення і отримуєте адекватну реакцію? Чи даєте доручення виборців?

 Чи ж ви вважаєте, що «ми їх обрали – то нехай зроблять нам рай»?

Друзі, ніхто нікому рай не створить, якщо своїх рук до цього не докладете ви, кожен із вас. Жоден депутат, Жодний  голова, навіть якщо раптом має добру волю щось та й змінювати, фізично не може знати про ваші потреби і побажання, якщо ви цього їм не донесете.

Насправді, сьогодні кожен із вас має колосальні можливості впливу на владу. Просто, мало хто про це знає та ще менше тих, хто користуються, і тому маємо те, що маємо.

Аби виправити прогалину, «МД» спільно з ВІ «Активна Громада» (ВГО «Інститут «Республіка» ) розпочинає серію публікацій під рубрикою «Впливай», де ми розповімо вам про ваші права та навчимо ними користуватися.

Це буде захопливо, корисно і дуже цікаво!

Адже чи знали ви, що кожен із вас має право:
відвідувати засідання комісій ради та пленарні засідання сесій;
– слідкувати за порядком і законністю ухвалення  рішень;
– вимагати звіту міського голови та депутатів різних рівнів;
– давати доручення виборця?
А також:
– подавати місцеву ініціативу;
проводити громадські слухання;
– ініціювати електронні петиції;
– створювати консультаційно-дорадчі органи та ОСН;
– об’єднуватися в ГО;
– подавати свої проекти на фінансування з бюджету участі;
– проводити місцевий референдум.

Усі ці інструменти – це ваша можливість змінити свій під’їзд, свій будинок, свій двір, школу чи садок, який відвідує ваша дитина, своє місто. Зробити все комфортним і зручним, таким, як потрібно саме вам! І якщо ви вважаєте, що без вас вам це зробить ваш депутат чи ваш голова – ви глибоко помиляєтесь. Адже депутат чи голова може й гадки не мати, що вам, наприклад, вкрай потрібні сміттєві баки на вулиці. Або ж, може, знають, та не чують – тоді треба змусити почути. Бо влада чи органи місцевого самоврядування – це сервіс. Сервіс, який ви обираєте, наймаєте, делегуєте їм повноваження, даєте заробітну платню – щоб вони виконували сервісні функції, які необхідніі вам. Це не боги, сліди за якими потрібно цілувати. Не рабовласники. Не царі. Це – наш із вами сервісний центр. І допоки ми цього не усвідомимо та не почнемо комунікувати і вимагати, – раю не буде.

Тому сьогодні, в першій статті, ми розпочнемо із основного – з переліку законодавчих актів, які дають вам право та змогу впливати (це на випадок, якщо якийсь недбайливий чиновник вам фиркне, мовляв, «А ви хто такий, яке право маєте?»)

Отож:

Переглядати проекти рішень та ухвалені рішення місцевої ради – Закон України  «Про місцеве самоврядування», Закон України «Про доступ до публічної інформації», Реґламент місцевої ради

Відвідувати пленарні засідання місцевої ради та засідання постійних депутатських комісій – Закон  «Про місцеве самоврядування»,  Закон «Про доступ до публічної інформації», Реґламент місцевої ради.

Слідкувати за порядком ухвалення рішень – Закон «Про місцеве самоврядування»,  Закон  «Про доступ до публічної інформації»,  Реґламент місцевої ради.

Вимагати звіту депутатів місцевої ради та міського голови – Закон  «Про місцеве самоврядування»,  Закон  «Про статус депутатів місцевих рад”.

Давати доручення виборців – Закон «Про статус депутатів місцевих рад».

Подавати місцеву ініціативу – Закон «Про місцеве самоврядування»,  Статут територіальної громади Регламент місцевої ради.

Проводити громадські слухання – Закон  «Про місцеве самоврядування», Статут територіальної громади Регламент місцевої ради.

Ініціювати розгляд електронних петицій – Закон  «Про звернення громадян», Статут територіальної громади .

Створювати консультативно- дорадчі органи – Статут територіальної громади, Ухвали місцевої ради.

Створювати органи самоорганізації населення – Закон «Про органи самоорганізації населення».

Єднатися у громадські об’єднання – Закон  «Про громадські об’єдання».

Подавати проекти на фінансування з бюджету участі – Статут територіальної громади, Ухвала місцевої ради.

Протидіяти корупції – стаття   55 Закону «Про запобігання корупції».

Отримувати усю публічну інформацію (крім обмежень, накладених законом), яка вас цікавить – стаття 19 Закону  «Про доступ до публічної інформації».

Проводити  мирний протест – стаття 39 Конституції України.

У наступних числах ми розглянемо  кожен із цих пунктів та розповімо як ним користуватися. Слідкуйте!

Довідка:

Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту «Республіка».

Контактна особа: Марія Кульчицька, координатор Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» у м. Дрогобич – 067-309-37-43

 

Медіа Дрогобиччина №1 (15) від 12 травня 2017

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *