Вірити-не вірити? Про Львівське НАБУ, керівника, його родичів і боротьбу з корупцією

Хронологічно це виглядало так:

п’ятниця, ранок – приїхала на Міжнародну науково-практичну конференцію «Теорія і практика правоохоронної діяльності», яку організував ЛьвДУВС;

п’ятниця, обід – познайомилась з керівником Львівського територіального відділення НАБУ Тарасом Лопушанським і записала коротке бліц-інтерв’ю щодо того, з якими питаннями можна і треба звертатися у НАБУ;

п’ятниця, пообіді – пишу пост у Фейсбуці про те, що незабаром буде опублікована  цікава інформативна розмова з Т.Лопушанським;

п’ятниця, вечір –з десяток повідомлень про те, що у земляків Т.Лопушанського (який якраз родом із Дрогобиччини), є ну дуже багато запитань щодо цієї людини і цього призначення.

Писали про різне – і про те, що батько та дядько керівника НАБУ, які є викладачами у Дрогобицькому університеті, «є хабарниками», і про те, що є підозра, що посаду Тарасу Васильовичу «купили», і про судові справи, в яких Тарас Васильович брав участь не на боці громади…

Зважаючи, що під час свого виступу на конференції Тарас Лопушанський наголошував і на необхідності високих моральних якостей працівників НАБУ, і на тому, що потрібно, аби структурі довіряли, всі найгостріші запитання земляків сформувала в три питання – і відправила їх безпосередньо до нього – для отримання відповідей.

Відповіді – отримано.

Читайте:

Запитання від читачів: Тарасе Васильовичу, Ваші батько та дядько працюють у Дрогобицькому 
державному педагогічному університеті ім. Івана Франка. Якби Вам повідомили, що вони беруть хабарі, які Ваші дії?

Тарас Лопушанський: Я переконаний, що мої родичі не вчиняють жодних протиправних дій. Окремо скажу, що у питанні відповідальності за вчинені порушення моя позиція збігається із ст. 24 Конституції України, яка закріплює, що усі громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Запитання від читачівПрокоментуйте інформацію, яка активно поширилась регіоном, що посаду Вам “купили” впливові родичі. 

Т.Л.: Я вперше таку «інформацію» чую від Вас. На думку експертів, відбір до Національного антикорупційному бюро України є одним із найскладніших у світі відборів у правоохоронні органи.  Національне антикорупційне бюро України – це перший правоохоронний орган, в якому призначення на посади відбувається за результатами багатоетапного відкритого конкурсу. Усі етапи відбору претендентів (окрім співбесіди) проводяться у режимі комп’ютерного тестування під наглядом членів конкурсної комісії, де претенденти одразу ознайомлюються із своїм результатом. Співбесіда проводиться членами конкурсної комісії, до якої входять три представники Ради громадського контролю, яка обирається раз на рік на  засадах відкритого конкурсу шляхом інтернет-голосування з найбільш відомих представників громадянського суспільства України.

Окремо хочу сказати, що на усі керівні посади та на посади детективів особи проходять перевірку на поліграфі. Таку перевірку також проходив і я. Окрім цього, після проходження складного відбору переможці конкурсу проходять спеціальну перевірку, яку проводять інші (дев’ять) правоохоронних та контролюючих органів. Лише після цього особа призначається на посаду.

Бажаючих працювати у НАБУ дуже багато. Так, зокрема, до участі у конкурсі на посаду Директора Львівського територіального управління було допущено 47 осіб, 25 з яких дійшли до останнього етапу – співбесіди. Ажіотаж на посади детективів також великий: приблизно 40 осіб на 1 місце. Такий великий конкурс також свідчить про велику довіру як до НАБУ, так і до системи відбору. Коли я закінчив університет з відзнакою і аспірантуру, то хотів піти працювати у правоохоронні органи. Однак тоді відкритого, незалежного конкурсу не оголошували, тому своє бажання попрацювати на користь України я зміг реалізувати лише тепер.

Щодо бажаючих «купити» посаду у НАБУ, позиція однозначна – притягнення до кримінальної відповідальності. Станом на сьогодні таких випадків є два: перший щодо пропозиції неправомірної вигоди у розмірі 10 тисяч доларів США членам Конкурсної комісії НАБУ за позитивне вирішення питання щодо працевлаштування на посаду керівника підрозділу детективів Бюро; другий стосувався викриття групи з трьох осіб, які за винагороду у розмірі 10 тис. дол. США обіцяли кандидату на посаду детектива Бюро сприяння у працевлаштуванні, при цьому ці особи жодного відношення до НАБУ не мали.

Запитання від читачів: Ви наголошуєте на важливості високих моральних якостей працівників НАБУ. 
Прокоментуйте свою участь у судовій справі, де Ви виступали на стороні особи, котра відсуджувала комунальне майно громади Дрогобича.

Т.Л.: Мій стаж у галузі права складає понад 10 років. До 2008 року я навчався в аспірантурі, після закінчення якої створив юридичну компанію, яка пізніше переросла в адвокатське об’єднання. Робота юридичної компанії, а згодом і адвокатського об’єднання були доволі успішними. Працюючи адвокатом, я мав чи не найбільше офіційно оформлених помічників серед адвокатів західної України. Безумовно, клієнтами наших компаній були сотні різних юридичних і фізичних осіб, яким ми надавали правову допомогу. Але завжди така правова допомога надавалася у відповідності до норм українського законодавства та з дотриманням правил адвокатської етики. Окремо наголошую, що є недопустимим ототожнення адвокатів з клієнтами та їх справами під час виконанням ними своїх обов’язків. Цей принцип закріплений як в українському законодавстві, так і в Основних положеннях про роль адвокатів, прийнятих VIII Конгресом ООН по запобіганню злочинів у серпні 1990 року.

Я завжди виконував свою роботу належним чином, і  за час моєї адвокатської діяльності на мене не надходило жодних скарг не тільки від мох клієнтів, але й опонентів.

Хотів би звернутися до читачів Вашого видання, до своїх земляків. Українці заслуговують жити у вільній від корупції державі, але багато з них готові боротися із корупцією лише на словах. Що стосується  НАБУ, то цей орган щодня не словами, а діями йде до амбітної мети. Так, сума збитків по провадженнях, які розслідуються детективами НАБУ, становить близько 71 млрд. гривень. Однак подолання корупції залежить не тільки від успішної роботи правоохоронного органу, але й від кожного з нас зокрема. Тому сподіваюся на вашу активну громадянську позицію та допомогу у викритті фактів корупції.

 

НАБУ: ДЕ ШУКАТИ І ЩО ПОВІДОМЛЯТИ?

Отримавши відповіді на запитання читачів-земляків керівника Львівського НАБУ,  повертаємося до розмови, з якої, власне, все й почалося. А саме, розпитуємо детальніше Тараса Лопушанського, куди громадянам України, яким набридла корупція, звертатися по допомогу та як не заплутатися у цілій низці новостворених антикорупційних органів.

З якими запитаннями-скаргами громадяни можуть звертатися до НАБУ?

Т.Л.: Основним завданням Національного антикорупційного бюро України є протидія кримінальним корупційним правопорушенням, які вчинені вищими посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та становлять загрозу національній безпеці.

До підслідних осіб можуть належати також інші службові особи державних та правоохоронних органів, військових формуваннь, органів місцевого самоврядування, які здійснили корупційний злочин, розмір предмета якого або завданої ним шкоди дорівнює або перевищує суму п’ятисот мінімальних заробітних плат на день вчинення злочину (725 тис. грн. до 30 листопада 2016 року).

При цьому, детективи Національного антикорупційного бюро України здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених статтями 191, 206-2, 209, 210, 211, 354 (стосовно працівників юридичних осіб публічного права), 364, 366-1, 368, 368-2, 369, 369-2, 410 Кримінального кодексу України, з урахуванням умов, визначених частиною 5 статті 216 КПК України.

Де вас можна знайти, як зв’язатися з вами?

Т.Л.: Національне антикорупційне бюро України забезпечило широкий спектр можливостей для комунікації. Зокрема, це безкоштовна телефонна лінія 0800503200, яка працює з 9.00 до 18.00 год. Також можна надіслати документи поштою на адресу в Києві (вул. В.Сурикова, 3, поштовий інд. 03035) та у Львові (вул. Коперника, 4, поштовий інд. 79005). За цими ж адресами можна звернутися до громадської приймальні та передати заяву безпосередньо спеціалістам. І, зрештою, можна заповнити офіційну форму на нашому веб-сайті. Первинною ланкою між заявником та НАБУ є наші головні спеціалісти, які приймають звернення, спілкуються з громадянами, розпитують їх та класифікують інформацію. Всі вони мусять мати не менше трьох років практичного юридичного стажу та вміння працювати з документами і людьми.

Особа, яка подає інформацію, повинна ідентифікуватись, чи можна звертатись анонімно?

Т.Л.: До Національного бюро можна подати анонімні заяви та повідомлення про кримінальні правопорушення, але важливо, щоб наведена у таких заявах та повідомленнях інформація стосувалася конкретної особи, містила фактичні дані та могла бути перевіреною.

А якщо озвучена інформація не підпадатиме під вашу компетенцію?

Т.Л.: Якщо звернення громадян не буде стосуватися нашої компетенції, то воно буде направлено до органу, в чиїй компетенції знаходяться ці питання. У будь-якому випадку інформація без розгляду не залишиться.

Марія Кульчицька, для “Ні корупції!”