Неофеодалізм? Кругова порука? Конфлікт інтересів? Політична корупція? – Що це?

  •  
  •  
  •  
  •  

Місцеві і районні ради дуже часто нагадують своєрідний «закритий клуб»: усі з усіма пов’язані, цих «усіх» не так вже й багато, і саме вони на місцях вирішують, як вам жити, як жити вашій громаді, навчатись вашим дітям та лікуватись вам та вашим близьким, кому з вас отримати землю, а кому ні, кому дати «зелене світло» в бізнесі, а хто з папірчиками має місяцями пороги оббивати.

Як виглядає неофеодалізм місцевого розливу, частково можна побачити на прикладі цієї історії.

Отож, Львівщина, Дрогобицький район.

За результатами конкурсу, головою Дрогобицької  райдержадміністрації наприкінці квітня ц.р. став депутат районної ради від президентської БПП «Солідарність» Володимир Шутко. Його першим заступником наприкінці липня ц.р. призначено депутата районної ради від «Народного Руху України» Віталія Скоропада. Віталій Скоропад до того працював  заступником начальника  Дрогобицької Об’єднаної державної податкової інспекції (ОДПІ) – начальником Бориславського відділення Дрогобицької ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби (ДФС) у Львівській області, а на час призначення першим заступником голови райдержадміністрації був (і досі залишається) головою постійної депутатської комісії райради з питань планування бюджету, фінансів та економічної політики (далі – бюджетна комісія).

З офіційної сторінки Дрогобицької РДА. На жаль, ні біографічної довідки, ні Декларації про майно і доходи за 2015-й рік п.Скоропада тут не знаходимо.

Декларація Віталія Скоропада за 2014-й рік

З офіційного сайту Дрогобицької районної ради. Інформація про постійні депутатські комісії

Чи немає у цьому факті (голова комісії – перший заступник голови РДА) конфлікту інтересів (адже ж це заборонено регламентом районної ради!)? Таке запитання виникло у депутата Ігоря Гука. Тож, із його ініціативи в порядок денний сесії районної ради під час минулого пленарного засідання було внесено питання щодо роботи депутатських комісій.

З Регламенту Дрогобицької районної ради

Отож, 6 жовтня під час чергового пленарного засідання сесії Дрогобицької районної ради депутати взялись розглядати це питання.

«Чи зможе голова бюджетної комісії не підписати той чи інший документ? Чи є він незалежним? За останніх три місяці у міжсесійний період, за їх підписом було розподілено коштів у межах шести млн.грн. Нам на сесію запропоновано в змінах до бюджету затвердити ці речі. Тобто, платіжки пішли, а ми просто маємо підняти руки. Або не підняти. Але навіть у випадку, якби ці зміни не були затверджені, грошей ніхто вже не поверне», – пояснює Ігор Гук.

Натомість, сам Віталій Скоропад  каже: в законі такі випадки чітко не описані, в регламенті ради вказано, що головою бюджетної комісії не може бути обрана людина, яка є першим заступником. «Але на час мого обрання головою бюджетної комісії я першим заступником не був», – доповів депутат-заступник. А тому повноважень складати не буде і відмовиться від головування в бюджетній комісії лише тоді, коли таке рішення ухвалить депутатський корпус.

На захист «сумісника» виступив і депутат Львівської облради Ярослав Качмарик Каже: бачить, що і голова ради, і голова адміністрації хоче, щоб він працював з ними. «З виступу пана Скоропада я почув, що він якісна, професійна людина», – зазначив депутат обласної ради.

«Якщо в законі не прописано, а регламент забороняє – значить, регламент не відповідає закону. Значить, треба переглядати регламент. А людина хай працює»,  – виступив на захист Скоропада  і депутат райради Карпенко.

Відтак, питання щодо звільнення В.Скоропада від обов’язків голови бюджетної комісії було поставлено на голосування. Рішення не набрало необхідної кількості голосів, і депутат Скоропад – перший заступник голови райдержадміністрації –  і надалі залишився головою бюджетної комісії.

Сесія районної ради, 6 жовтня. Фото Сергія Матійка

Щодо Регламенту ради. Цього ж дня, але двома годинами раніше, депутати якраз затверджували зміни до нього. Серед найбільш значущих – те, що тепер, аби “зняти” голову райради, потрібно не дві третини, а звичайна переважна більшість голосів. Ще одна зміна стосується того, що рада може скликатись, аби розглянути петицію. Щоправда, сама система петицій ще в процесі розробки. Але в регламент внесли. Ну і найважливіше: регламентом уповноважено усі питання щодо конфлікту інтересів розглядати на депутатській комісії з  питань   депутатської   діяльності,   етики,    дотримання законності і правопорядку. Головою цієї комісії є депутат  від того ж «Народного Руху України» Іван Стецко. Він же  вже кілька років поспіль обіймає посаду в.о. начальника відділу освіти райдержадміністрації.

  • Як гадаєте, чи є у випадку депутата Скоропада конфлікт інтересів? І як голосували ви з цього питання?, – запитую у депутата-очільника районної освіти.
  • Я голосував проти його звільнення. Тому, що він фахова і порядна людина.
  • Комісія, яку Ви очолюєте, мала б розглядати випадки щодо «конфлікту інтересів». Ви є очільником відділу освіти району. Ваша дружина – директор однієї із шкіл району, тобто, близька людина – фактично ваша підлегла. Чи немає у вашому випадку оцього конфлікту інтересів?
  • Ні, тому що я не є начальником, а є виконуючим обов’язки (уже кілька років, – авт..). Якби мене призначили керівником, то або мені, або дружині довелося б звільнитись, – каже Іван Стецко.

… Отож, чи є конфлікт інтересів, кругова порука, політична корупція і неофеодальні нахили у депутатів-держслужбовців та депутатів-працівників бюджетних сфер?  Очевидно, це, в межах, зокрема,  ЗУ «Про запобігання корупції», мали б дослідити відповідні компетентні органи.

Марія Кульчицька, для “Ні корупції!

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *