Надсучасна, високомодерна таємна котельня або як на ратушу мільйон "стендерили"

  •  
  •  
  •  
  •  

Наприкінці минулого тижня у Дрогобичі відбулись закриті торги, про що дізнаємось з порталу ProZorro. На цих торгах розігрувався один об’єкт – ремонт котельні міської Ратуші. Сума закупівлі – 1 млн. 83 тис 539 грн. Замовник робіт – Управління капітального будівництва.

На жаль, ми не знайшли ні дати початку аукціону, ні дати його завершення. Внесено лише інформацію про останні зміни. Вони датовані 29 серпня. Цього дня, вочевидь, було «офіційно» визначено переможця, яким стало  – ТзОВ ВТФ «Західінтем»

Цього ж таки дня, 29 серпня, було укладено угоду між переможцем – ТзОВ ВТФ «Західінтерм» (Львів) та Комунальним підприємством “Управління капітального будівництва” Дрогобицької міської ради

Згідно з договором підряду №46, ціна договору складає 782 тис.625 грн плюс 156 тис 252 грн ПДВ. Сумарно – 939 тис 150 грн.

У договорі йдеться, що роботи базуються на основі проектної документації, яка є «невід’ємною частиною договору». Втім, знайти що саме виставлялось на торги (які товари і, можливо, які роботи (адже будівництво котельні – це робота, а раз пішли на тендер – значить поріг становив 200 тис) – ми не можемо. Все банально – тендерна документація … відсутня.

Пригадались одразу слова, які прозвучали нещодавно у Дрогобичі на Антикорупційному форумі – що крім прозорості закупівель потрібна ще прозорість намірів. Це було сказано 31 серпня – якраз у день, коли УКБ перерахувало перший аванс фірмі-переможцю. Цього дня на рахунок «Західінтерму» було перераховано 281 тис.грн. Щоправда, зауважуємо цікаву деталь – хто зна, чи то опечатка, чи просто угоду «заднім числом» робили і не переробили. Отож, в платежі, який знаходимо на порталі e-data, йдеться, що трансакція здійснена згідно угоди №46, але (увага на дату!) від 26.08.16.

Отож, в сухому підсумку маємо наступне: закриті торги, відсутня в вільному доступі будь-яка інформація про технічні і якісні характеристики товарів чи
послуг, а також розбіжність у датах угод.

Ми не знаємо, що входить у вартість угоди – закупівля обладнання і його монтаж, чи лише монтаж, чи що. Ми не знаємо, скільки у тендері приймало участь фірм. Знаємо єдине – мільйон гривень скеровано на котельню ратуші, роботи на якій мають бути завершені 31 жовтня.

Про закриті торги. “Книжка” (не закон!)  пише,  що у закритих торгах запрошення до участі в них розсилаються організаторами безпосередньо найвідомішим постачальникам, підрядчикам, консультантам, що мають достатній досвід реалізації даного типу проектів. Компанії, що виявили бажання взяти участь у закритих торгах, звичайно викуповують необхідну для підготовки пропозицій документацію. Закриті торги проводять зазвичай під час закупівель дорогого сучасного устаткування з високими технічними характеристиками і надскладні будівельно-монтажні роботи, що вимагають високої кваліфікації. Такі торги влаштовують на постачання комплектного устаткування, на підрядні роботи «під ключ», на проведення дослідницьких і проектних робіт тощо.

Вочевидь, зовсім скоро ратуша поповниться дорогим сучасним устаткуванням, над яким буде проведено надскладні будівельно-монтажні роботи. Мабуть, це, після вежі Ратуші, стане ще одною родзинкою. Перша – історична, друга – «хоу-хавна».

І ще: на понеділковій нараді в Ратуші міський голова задекларував: всі роботи проводяться відкрито, з будівництвом котельні – в тому числі. А ми натомість сухими фактами констатуємо, що якась не зовсім відкрита та відкритість. Адже Статтею 3 Закону України “Про публічні закупівлі” визначено принципи здійснення закупівель. Ця стаття передбачає, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об’єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Стаття 12 цього ЗУ строго регламентує процедури закупівлі. Читаємо:

1. Закупівля може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких процедур:

відкриті торги;

конкурентний діалог;

переговорна процедура закупівлі.

2. Замовник здійснює процедури закупівлі, передбачені частиною першою цієї статті, шляхом використання електронної системи закупівель.

3. Електронна система закупівель повинна бути загальнодоступною та гарантувати недискримінацію, рівні права під час реєстрації всім заінтересованим особам та рівний доступ до інформації всім особам, обмін і збереження інформації та документів має відбуватися з гарантуванням непорушності даних про учасників і їхніх пропозицій під час проведення процедури закупівлі та їх конфіденційність до моменту розкриття тендерних пропозицій.

Електронна система закупівель під час отримання тендерних пропозицій повинна забезпечувати фіксацію дати та точного часу отримання тендерних пропозицій та неможливість доступу будь-яких осіб до отриманих тендерних пропозицій (їх частин) до моменту настання дати і часу кінцевого строку подання та розкриття таких пропозицій, зазначених в оголошенні про проведення процедури закупівлі.

Ви бачите тут процедуру закритих торгів? Я – не бачу. 

Ну і наостанок 

Стаття 38. Відповідальність за порушення вимог цього Закону

1. За порушення вимог, установлених цим Законом та нормативно-правовими актами, розробленими відповідно до цього Закону, члени тендерного комітету замовника, уповноважена особа (особи), члени органу оскарження, службові (посадові) особи Уповноваженого органу, службові (посадові) особи органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (обслуговуючого банку), несуть відповідальність згідно із законами України.

2. За порушення вимог, установлених цим Законом в частині прийнятих рішень, вибору і застосування процедур закупівлі, відповідальність несуть члени тендерного комітету або уповноважена особа (особи) персонально.

Марія Кульчицька