Ми всі уражені цим вірусом

Сьогодні, 4 червня, у Львові пройшов Актикорупційний форум – за участі активістів, народних депутатів, експертів.

Взяли участь в роботі форуму й представники від Дрогобича.

Йшлося про ряд цікавих питань, з якими тезово пропонуємо вам ознайомитись. Адже іноді саме короткі тези доносять всю глибину і суть.

Але передусім зазначимо: як повідомив координатор програми Форуму Олексій Роговик, у заході взяли участь понад 300 чоловік, загальний кошторис форуму трішки більше26 тис.грн, тобто по 77 грн.з учасника. Він наголосив: аби не бути фінансованими і керованими кимось, цю лепту просять пожертвувати. У фойє стояли скриньки для пожертв, де кожен міг залишити за себе вказану суму.

А тепер власне до виступів.

«Після Майдану у нас склалась унікальна ситуація – коли в одних і тих же органах влади працюють люди старої і нової системи», – розповідає Ольга Галабала, член ради «Волі», депутат Івано-Франківської облради. Вона 116 днів пропрацювала заступником голови облради. Відтак депутати її звільнили. Чому? Бо, каже, називала речі своїми іменами.

За словами депутатки, зокрема в Іван-Франківській облраді (і не лише), кожен заступник, який курує той чи інший напрямок, отримує 5-10% «відкату» від діяльності різних структур. Головне – аби сидів тихенько, аби не питав, чому, наприклад, за сведловини підприємства в бюджет платять 350 грн.у рік, якщо мають сплачувати 350 тис.грн.

З її слів, голосування депутата облради з важливих питань (або ж неголосування чи лояльне мовчання замість виступу), коштує 5-10 тис.дол. США. Голосування фракції – 50-100 тис.дол.США…

«Якщо інвестор не приходить – значить хтось вимагає відкатів.

Якщо немає сміттєпереробного заводу – значить хтось заробляє на смітті!»

Депутат каже:  і у чиновників, і у обранців має місце хибна філософія ставлення до бюджетних  коштів – як до своїх грошей, а не грошей громади, грошей платників податків. І, власне, з цього їхнього нерозуміння все починається…

Галабала підкреслила: той, хто мовчить на корупцію – теж співучасник. Як от щодо трагедії, яка сталась на Грибовицькому сміттєзвалищі. Всі знали, що на тому смітті  хтось наживається, але мовчали. Як наслідок – отака біда. «Це і наша усіх провина… Алкоголіки, які хочуть вилікуватись, передусім мають визнати: «Я алкоголік». Так і ми – передусім маємо визнати: «Ми корупціонери», – підсумувала депутат.

Чи можна бодай поетапно боротись з системною корупцією? Якщо захотіти – можна. Свій приклад навів голова м.Червоноград Андрій Залівський. Новобраний мер не брав у раду людей за принципом «кум-брат-сват- хороший хлопець», ні. Він звернувся по допомогу до фахівців. Для початку зробив зовсім небагато – через Фейсбук  попросив про підмогу у екс-міністра економіки Павла Шеремети. Той – відгукнувся. Відтак, знайшли ще кількох експертів – і на усі ключові посади провели конкурс. Переможців конкурсу визначали саме ці фахівці. Залівський каже: спочатку був подивований результатами конкурсу, бо геть інших людей «бачив» у своїй команді. Але рішення конкурсної комісії прийняв, і жодного разу про це не пошкодував.

Як наслідок, шляхом конкурсу було обрано усіх заступників голови, по закінченню терміну контракту – керівників комунальних підприємств (з яких двоє подали у суд, але голова каже, що у правильності свого рішення  не сумнівається), керівників закладів культури, двох завідувачів садочків. Зараз голова просить депутатів ВРУ провести зміни у законодавство і забезпечити головам також можливість приймати за конкурсом на контрактну основу керівників галузі освіти і охорони здоров’я. Це, впевнений він, лише допоможе вирішити кадрову проблему та зрушити питання боротьби з корупцією в цих сферах з мертвої точки.

Крім того, як розповів голова Червонограда, всі сесії міської ради, конкурси та ін.. відбуваються в он-лайн режимі. Під час проведення конкурсів присутні журналісти.

 Також у  місті вдосконалено електрону чергу бажаючих навчатися у дошкільній установі (садочку). Тепер цю чергу бачить кожен охочий, а не лише завідуюча. «Коли до мене прийшла мама і поскаржилась що її дитину не беруть у садок, бо не перебуває на черзі – відчув це для себе як позитивний сигнал», – поділився Залівський.

Бізнес на форумі представляв у доповіді Ярослава Кохалевич із Комітету підприємців Львівщини. Дві тези Кохалевича пропонуємо представникам влади вивчити «на зубок» і взяти до виконання: бізнесу потрібні рівні права та можливості і бізнес потребує захистy від свавілля чиновників. Бо схеми, які працювали за Януковича, і за якими на підприємців чинили тиск, вимагали відкату, «подяки», ренти та ін. –нікуди не ділись.

Про протистояння «лісовій мафії» розповів голова ініціативи з протидії контрабанди лісу ГО «Народний легіон» Тарас Матвіїв. Молоді хлопці перепиняють ешелони вирізаного лісу, але часто впирають в глуху стіну. Аби цю проблему вирішити, Матвіїв пропонує низку кроків. Серед них:  доки не буде чітких правил – ввести мораторій на «санітарну чистку лісу», адже саме під прикриттям «санітарної чистки» вирізають гектари ділової деревини, яку відтак вивозять контрабандою; перехід до європейської практики вибіркової рубки; повна люстрація лісівників; перехід на конкурсну основу відбору  на керівні посади; доступ до документації лісових господарств; підвищення кримінальної відповідальності за зрізку дерев; виокремлення окремого органу, який би займався розслідуванням діяльності лісових господарств (дотепер самі лісівники себе ж і контролюють), та ін.. Матвіїв навів приклад Польщі, де лісові господарства здійснюють догляд та контроль за лісом, а вирубкою займаються спеціалізовані підприємства. Така практика могла б вирішити якщо не усі, то левову частку проблем, пов’язаних з тотальним вирізанням і контрабандою ділової деревини.

Матвіїв каже: корупція має імена. Це, припускає, зокрема  – Дейнека, Пешко та ін.. «Прізвища треба називати, адже по-іншому «лісоцид» не побороти»

«Влада в Україні – тотально корумпований закритий клуб, – каже Богдан Панкевич, голова політради «УГП».  Владних корупціонерів називає організованою злочинністю, мафією. І, каже – найбільше вони бояться світла. Тому – не мовчати.

Наслідком тотальної корупції є те, що зараз маємо:  втрата територій, окупація Криму, девальвація гривні та багато іншого – наголошує народний депутат України С.Лещенко. «Політики самі не зміняться. На них постійно потрібно чинити тиск – і громадянському суспільству, і міжнародним партнерам»

Йшлося під час форуму про необхідність зміни політичної еліти, про необхідність «дорослішання» громадянського суспільства. Аби не було прикрих фактів, про які розповіла нардеп Оксана Юринець: коли до неї приходить виборець і каже, мовляв, «чому грошей «там» не берете, може б і мені якусь тисячку дали?» Чи про які розповідав губернатор Сенютка, дорікаючи суспільству, що,  за активістами, буває, стоять не добрі наміри, а чиїсь меркантильні інтереси….

Замість післямови

Корупція – це не «сукупність злочинців і ефемерної держави». Це – виклик усьому суспільству. Згідно з «теорією розбитих вікон», якщо навколо нас є явні ознаки безладу, то вони самі по собі провокують нас на порушення. Корупція –це не десь і не хтось. Вона усюди, поруч, має прізвища та імена…

Тільки суспільний тиск, громадська освіченість і небайдужість зможуть змінити ситуацію. По-іншому, ж, як у тому анекдоті, «доведеться «валити» – або їх, або «за бугор»

Починайте працювати, вчитись, вдосконалюватись, слідкувати, питати. Є ряд порталів, як от prozorro.gov.ua, tender.me.gov.ua та ін.. Досліджуйте закупівлі, декларації чиновників (чи відповідають реальному рівню життя), питайте чому на офіційному сайті немає усіх протоколів комісій, де реєстр землі та комунального майна, де проекти рішень виконкому та сесії, які мають бути опубліковані за 20 днів до розгляду, і т.д. і т.п. Робіть те, що робив, наприклад, Моніторинговий комітет з раннього попередження корупції у Дрогобичі, роботу якого під час форуму було позитивно відзначено.

Так, ми всі сьогодні  в більшій чи меншій мірі, але таки уражені  вірусом корупції. Втім,  це – виліковно. Головне- захотіти одужати.

Ви – хочете?

Марія Кульчицька, Медіа Дрогобиччина

Більше фото – на нашій сторінці у Фб

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *