Чи бути багатоповерхівці на історичному місці?

Шпихлір – одне з місць, яке, якщо його відреставрувати і належно «розбудувати», стане принадою Дрогобича і гарним місцем відпочинку та активного дозвілля самих дрогобичан.

Шпихлір – пам’ятка архітектури національного значення XVII–XVIII ст.. Це унікальна господарська споруда, яка розташована в історичній частині Дрогобича, де колись знаходився фільварок та замок королівського старости, де розвивались ремесла та промисли української, єврейської та польської громад міста. Ба, більше. Шпихлір має ще ряд «плюсів»: простора споруда  та велика прилегла територія дає можливість створити тут динамічний культурний простір,  зберігаючи історичний ландшафт дрогобицького лану – історико-культурного ареалу  розвитку дрогобицького господарства, ремесел та торгівлі.

Якщо розглянете уже прописану небайдужими активістами, мистецтвознавцями та істориками  концепцію культурного простору, який, як планується, буде створений довкола стародавнього дрогобицького зерносховища (Шпихліра), то побудете вражені. Не пошкодуйте кілька хвилин часу і ознайомтесь уже.  Так, проект передбачає реставрацію споруди зерносховища; створення музейної експозиції та облаштування привітної до відвідувачів багатофункціональної прилеглої території (лану та саду).

«Після реставрації споруди у приміщенні Шпихліра буде створена експозиція, присвячена розвитку ремесел та промислів із статичною (історичною) та динамічною (виставковою) зонами. Також передбачена робоча зона для інтерактивного творчого розвитку дітей та їхніх батьків, де можна буде попрактикувати ремесла на ремісничих станках (ткацтво, гончарство, різьбу, плетіння та ін.).

Крім того, довкола Шпихліра до сьогодні збереглась вільна від забудов територія (площею близько 3 га), котра вже традиційно є улюбленим місцем дрогобичан для проведення фестивалів та концертів. Поставлене завдання реорганізувати та облаштувати цю територію для проведення масових заходів, а також спроектувати простір для проведення масштабних виставкових проектів, ремісничих ярмарків, ленд-арт інсталяцій, тощо. На території також передбачене облаштування дитячого майданчика із стилізованими під народні іграшки атракціями (відповідно до загальної ремісничої тематики комплексу).

Із Шпихліром межує міський сад, котрий стане плацдармом розвитку у Дрогобичі урбаністичного садівництва, актуального сьогодні в Україні та світі.

Проект передбачає максимальне збереження історичного ландшафту лану без перевантаження його зайвими громіздкими забудовами. Тим більше, що 3 га незабудованої землі в центрі є самі по собі явищем унікальним для сучасних міст.

Цілісний тематичний комплекс повинен стати центром культурного та активного творчого відпочинку для туристів та жителів міста. Місце має стати скарбницею, де зберігаються регіональні ремісничі артефакти із музейної колекції, представлені у світовому історичному контексті  та інтерактивним майданчиком для актуалізації давніх ремесел у сучасному місті та продовження традицій ремесла у сучасній культурі. 

Для повноцінної діяльності комплексу, окрім основної споруди (Шпихліра) із музейною експозицією, необхідні додаткові приміщення. Передовсім – це кузня та майстерня для ремісничих студій, котру планується обладнати у споруді поч.. XX ст., розташованій поблизу Шпихліра. Також передбачені кафе-ресторан традиційної кухні та сувенірна крамниця. Для цієї мети пропонується перенести на територію стародавню господарську споруду (кузню) та автентичну зрубну хату Австрійської доби із сіл Унятичі та Бистриця поблизу Дрогобича. Із ново спроектованої забудови на території комплексу передбачена лише огорожа  із кількома маленькими стилізованими під оглядові вежі альтанками, де відвідувачі зможуть у затишку випити кави чи почастуватись смаколиками із ресторанного меню.

Втілення проекту врятує від руйнування та збереже для майбутніх поколінь цінну пам’ятку архітектури. Перетворить занедбаний закуток із руїнами історичної споруди на сучасний динамічний музейний простір – центр  культурного життя міста, майданчик для міжнародного культурно-мистецького діалогу, місцину привітну до відвідувачів,  цікаву для туристів та пізнавальну і корисну для суспільства.  Діяльність комплексу сприятиме розвитку туризму в місті, активізації культурного та мистецького життя громади. Центр стане базою для просвітницької соціальної роботи, надасть можливість бажаючим вивчати та освоювати вподобане ремесло та реалізувати вироби на місцевих ярмарках, сприятиме таким чином розвитку родинних ремесел та дрібного бізнесу у місті», – розповідає мистецтвознавець, найактивніша ініціаторка порятунку Шпихліра Тетяна Думан. Під це уже проекти пишуться, грантові кошти шукаються.

Але є «але». Як стало відомо, уже є інвестор, який готовий на прилеглій території (на місці колишнього дитсадка) збудувати будинок багатоповерхової забудови. Натомість, обіцяє відреставрувати Шпихлір. Добрі наміри, от лишень від «висотки» до Шпихліра залишиться усього 50 метрів. І вся концепція втрачає зміст. Вже ні саду не буде (як у Данії), ні майданчиків, ні «руху». Просто Шпихлір. Чи потрібна реставрація аж такою ціною?

Інвестор, кажуть, з’явився з подання нардепа Богдана Матківського. «Для нас ключовим є відновити Шпихлір. Чи можна це зробити таким чином, як пропонується, чи можна виділити ту земельну ділянку інвестору, який відтак відновить пам’ятку? Звісно, ні я, ні міський голова самі цього вирішувати не будуть. Буде створено робочу групу, питання обговорюватиметься, вивчатиметься. Як скаже громада – так і буде», – зазначив у коментарі «Медіа Дрогобиччині» народний депутат України Богдан Матківський. 

Дрогобичани, а ви як вважаєте?

МЕДІА ДРОГОБИЧЧИНА, №1

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *