Можливо, за цією лавкою, де сьогодні пізнають ази премудрості сучасні школярі, сиділа Корнелія Опришко…

  •  
  •  
  •  
  •  

11 листопада у Дрогобицькій ЗОШ №1 імені Івана Франка (колишній гімназії) відбулася презентація книги письменниці зі Львова Надії Мориквас «Корнелія», присвячена випускниці Дрогобицької гімназії Корнелії Опришко, замученій енкаведистами у 40-их роках. 

«Елегантна проза» – так визначив стиль Надії Мориквас літературознавець Валерій Шевчук. Як нам сьогодні бракує цієї елегантності, інтелігентності, вишуканості у житті та й у Книзі. Бо тоді читач стає вищим душею. 

З такими думками виходили зі шкільного музею учасники презентації. Авторка приїхала розказати нам про нас, а власне, про 40-і роки, коли функціонувала українська гімназія у Дрогобичі. Можливо, за цією лавкою, де сьогодні пізнають ази премудрості сучасні школярі, сиділа Корнелія Опришко, а в клас заходив учитель української мови та літератури Петро Карманський. 

Маємо велику відповідальність перед пам’яттю сотень випускників, що загинули за Україну, не забути, знати – і передавати, аби зростали новітні патріоти з таким же невтомно палаючим серцем.

Презентація пройшла навдивовижу щиро: і проникливе слово гостя – письменника, журналіста, краєзнавця Ігоря Мельника, і роздуми самої авторки Надії Мориквас, і мудре слово вдячної читачки Ірини Іванівни Ніколаюк, і подячне слово директора Ольги Василівни Лужецької, і такі теплі пісні авторства о. Тараса Рисея у виконанні десятикласників з незмінним гітарним супроводом нашого доброго друга брата Івана Стефанишина, у яких ще дихало відгоміння Митрополита Шептицького. 

А разом з нами була Корнелія – у своєму пам’ятнику, що ще зберігає тепло її серця, і десь збоку за нами спостерігав Петро Карманський, чию записну книжку з ідеальною каліграфією ми тримали в руках у цей день, на одній зі сторінок якої був запис «Корнелія Опришко». 

Книга Надії Мориквас магічним способом тримає біля себе, бо увіковічнила в історії ту, що загинула за нас із вами.

«Чи ж устигну я донести людям твою правду, Корнеліє? Прости мені, моя дівчинко!» – так закінчується повість.

Прочитайте цю книгу.

Світлана Фаринович

 

 

Від редакції: «Корнелія» побачила світ у “Видавництві Старого Лева».

… Найбільше місця в серці юної красуні Корнелії займає відомий поет-молодомузівець Петро Карманський… Це твір глибокого проникнення письменниці у буття галичан 30-50-х років минулого століття. Серед учасників романного дійства – конкретні і вигадані особи, які, творячи свої біографії і достовірні історії, стали жертвами і героями епохи. Роман-есей є своєрідним пророцтвом, застереженням до трагічних реалій нашого часу.

 

Вартість книги на видавництві – 45 грн. Придбати можна, замовивши через Інтернет або шукайте у книгарнях міста.

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *