Не кожне вікно – енергоефективне. Вчимося заощаджувати!

Минулого тижня мала нагоду побувати на надзвичайно цікавому і потрібному семінарі  проекту USAID “Муніципальна енергетична реформа в Україні”

Організований для ЗМІ, він вчив нас, а заразом і Вас, дорогі читачі, економити власні заощадження шляхом економного і розумного споживання електроенергії, і не тільки.

Тим паче, що економія енергії у наших будинках – це наш особистий  внесок у зміцнення енергетичної безпеки України. Плюс, це також суттєва допомога Вашому сімейному гаманцю

 

Аби економити воду, тепло

Заощаджувати можна двома шляхами: роблячи дуже прості речі, а також впроваджуючи енергоощадливі технології.

Так, серед так званих «простих» заходів економії енергії, зокрема на кухні, варто назвати наступні: гріти в чайнику тільки необхідну кількість води; регулярно розморожувати холодильник та не тримати його біля плити; встановити на змішувач води (кран) аераторну насадку, що майже вдвічі скоротить виток води за хвилину.

У ванній кімнаті та туалеті – встановити лічильник на воду, що дозволить сплачувати лише за спожите; робити повне завантаження пральної машини та закручувати кран, під час чищення зубів (щохвилини втрачається 10 літрів води); приймати душ замість ванни, що втричі зменшить витрати води.

У квартирі загалом варто: вимикати з розетки мобільні телефони, ноутбуки, планшети та іншу техніку після того, як вона зарядиться; вимикати електроприлади з розетки, якщо вони не використовуються; замінити старі лампочки на нові, енергозберігаючі; розмістити за батареями теплозахисні екрани або фольгу – в такому разі тепловіддача збільшиться на 20%; встановити енергозберігаючі вікна.

Щодо більш складніших, затратніших, а заразом і більш дієвих засобів економії – впровадження заходів з енергозбереження. Зокрема – утеплення будинків, встановлення ІТП тощо.

 

Коли немає знань і мотивації…

Варто відзначити, що станом на сьогодні і в Україні загалом, і в Дрогобичі зокрема проблеми з енергозбереження є надзвичайно актуальними. Це пов’язано і з людським, і з державним факторами.

Серед проблем громади:

– Відсутність належних знань з питань енергозбереження та енергоефективності

– Відсутність належних дій з боку споживачів через ментальність: “я не хазяїн – нехай зробить держава” (відсутність ефективного власника)

– Незадоволеність якістю послуг

– Необґрунтовано низька тарифна політика призвела до недбайливого ставлення до споживання тепла

– Відсутність мотивації у населення економити тепло через неможливість контролювати його та регулювати споживання (відсутність приладів обліку); (приклади, коли або холодно, або жарко)

Та й держава загалом пасе задніх у цих проблемних питаннях…Так, тарифна політика на тепло не відповідала економічно обгрунтованим цінам. А коли тарифи підняли – для усіх це стало больовим шоком. Бо неочікувано. Бо різко. Бо наші гаманці до цього не готові.

Серед проблем, спричинених недолугою державною політикою впродовж останніх 25років:

– Моральна та технічна зношеність обладнання та тепломереж (термін експлуатації понад 57% в країні котелень перевищує 20 років)

– Втрати тепла в теплових мережах складають понад 30%

– Майже 70 % тепла, що надходить до багатоквартирних будинків втрачається через відсутність належної теплової ізоляції будівель та регулювання споживання тепла

– Монополізація ринку ЖКГ та відсутність приватних операторів по обслуговуванню багатоквартирних будинків

– Відсутність ефективного власника багатоквартирних будинків

– Відсутність приватних інвестицій в сферу, а це, у свою чергу, технічна та технологічна деградація та знос основних фондів

Так, проблем багато. Так, «назбиралося». Але чи це причина опускати руки? Чи ж можна крок за кроком поетапно вирішувати наболілі питання.

 

Якщо в під’їзді «двері нароспах», вибиті вікна…

Передусім давайте оглянемося довкола і подумаємо – що і як можемо зробити перш за все, «малою кров’ю».

Найпростіші заходи економії описані на початку публікації.

Крім того: відкриті вхідні двері, розбите скло на сходових клітинах, відкриті двері на горище, підвал і т.п.  призводять до втрат тепла з будинку та квартири.  Не вимкнені електроприлади, використання не енергоефективних освітлювальних приладів і т.п. призводять до надлишкового використання електроенергії. Тож прилади треба вимикати, вікна засклити, двері закривати (або зробити так, щоб за допомогою пружинок закривались автоматично).

Зробивши найпростіше, варто братись до наступних кроків.

Вашій увазі етапи реалізації енергоефективних проектів

1. Енергетичний аудит

2. Проектна документація

3. Контроль за впровадженням

4. Моніторинг результатів та якісна експлуатація

В принципі, це «велика теорія».

Практично ж, якщо заощадження не дозволяють зробити все і зразу, починати слід з малого. До малого можемо віднести заміну вікон. Їх варто обирати з розумом, пам’ятаючи, що скупий платить двічі.

 

20-30% тепла ви втрачаєте через вікна

Чому вікна? Бо саме через них відбувається близько 20–30% загальних тепловтрат будівлі. Адже тепловий потік проходить крізь конструкцію вікна внаслідок різниці температур ззовні і в приміщенні (ще зі школи ми знаємо, що тепло передається від більш нагрітого до менш нагрітого тіла). Для того, щоб зменшити тепловтрати через вікна та забезпечити тепловий комфорт у помешканнях ми замінюємо старі дерев’яні вікна на склопакети. Проте ця заміна дуже часто відбувається без розгляду повітряного режиму приміщень. І хоча завдяки зменшенню повітропроникності склопакетів можна економити до 85% теплової енергії, не варто забувати, що будівлі створені для забезпечення санітарно-гігієнічних умов перебування людини, і організація необхідної вентиляції помешкання є однією цих умов.

Якщо можливість замінити вікна є, треба серйозно підійти до їхнього вибору, обрати не лише матеріал, а й склопакет, фурнітуру, дотриматись усіх правил установлення та експлуатації. 
За відсутності ж коштів на заміну вікон не слід забувати про те, що можна хоча б ретельно утеплити наявні вікна у спарених або окремих дерев’яних плетіннях. Це також може дати суттєвий енергозберігаючий ефект. Але для цього необхідно використовувати не канцелярський скотч, який ніякого зиску дати не може, а ущільнювачі у вигляді вовняного шнура або пористої гуми, які можна придбати в господарських магазинах. За результатами вимірювань, витрати інфільтраційного повітря у разі ретельного ущільнення вікна суттєво зменшуються (у 2–3 рази). 

Встановлювати вікно потрібно правильно

Якщо ж ви таки вирішили змінити вікна, зверніть увагу на наступне:

Вибираючи фурнітуру, необхідно звертати увагу на можливості комплекту.

Корисними можуть бути функції зимового провітрювання, блокування неправильного відкривання, замок на ручці.

Додаткові точки притиснення дозволяють зробити вікно більш енергоефективним.

Надзвичайно важливим є також якісний монтаж вікна з захистом монтажного шва (гідро/пароізоляцією). Це дозволить зберегти вікно, збільшить срок його експлуатації, збереже структуру утеплювача, збереже утеплювач від руйнування, та й, зрештою, збереже тепло у вашій оселі. Пам’ятайте: звичайного «запінення» вікна недостатньо. Будівельна піна, якщо її не обробити ізоляцією, через рік під впливом навколишнього середовища втрачає свої властивості, руйнується. Тому – ізолювати, заштукатурити, і буде  вам радість.

Фахівці стверджують: аби вікно було практичним і дійсно енергощадливим (а не просто «пластиковим»), віконний профіль повинен бути не менше 70 мм шириною і мати щонайменше 5 камер. Для максимальної оптимізації необхідно використовувати профіль з великою кількістю камер і монтажною глибиною 80-90мм, особливо, якщо приміщення оснащено датчиками тепла або індивідуальною системою опалення.

На більшій частині території України в приміщеннях цілорічної експлуатації рекомендовані для застосування 2-камерні склопакети (3 шкла) з одним енергозберігаючим напиленням, заповнення інертним газом (аргоном, криптоном або їх сумішшю).

Для досягнення більшого ефекту, необхідно використовувати двохкамерний склопакет з двома енергозберігаючими напилюваннями і заповнені інертним газом.

Відповідно зі змінами №1 до ДСТУ Б В.2.6-15:2011, номінальна товщина армувального профіля повинна бути не менше 1,5мм.

Товщина стінок армувального профіля і його геометрія повинна відповідати статистичним розрахункам.

Пам’ятайте: у більшості випадків те, що в Україні вважається енергоефективним вікном, таким не є насправді. Енергоефективне вікно забезпечує проникність у приміщення сонячного випромінювання і пасивне опалення, необхідний повітрообмін, віддзеркалення і збереження радіаційної теплоти огороджувальних конструкцій у приміщенні і економію тепла. Економія енергії внаслідок установлення такого вікна становить близько 230 кВт·год/м² його поверхні за опалювальний період (0,197 Гкал/м² вікна). 

Питома вартість такого вікна становить 1600–1800 грн/м². 
Обираючи вікно, користуйтесь цими порадами. І тоді не прогадаєте.

ПС. У наступних публікаціях поговоримо про утеплення будинків, облік тепла, альтернативні джерела енергії тощо.

Марія Кульчицька

 

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *