В голові не вкладається: як «Надія» «Карітас» «шантажує»

Прикро спостерігати за конфліктом, який виник у Дрогобичі поміж двома благодійними організаціями – товариством захисту прав дітей-інвалідів «Надія» та БФ «Карітас».

«Карітас» є орендарем приміщень на вул..Чорновола,4. «Надія»  – має право на користування землями під будинками.

Минулого тижня «Надія» вкотре перекрила «Карітасу» воду. Заручниками стали і працівники, і мешканці соціального гуртожитку, і волонтер фонду, який мав намір провести в кафе «Карітасу» своє весілля.

Більше того, через це до нас не змогли приїхати четверо знаних журналістів з Польщі, які мали побувати на днях Дрогобича, розповісти про наше місто багатотисячній польській аудиторії. Не приїхали – бо не було їх де приймати. Адже фонд залишився без води. А це означає, що ні приготувати немає змоги, ні помитися з дороги, ні, даруйте, в туалет сходити.

У вівторок, 22 вересня, працівники «Карітасу» з цього приводу провели прес-конференцію. Стривожені, обурені. Поведінку «Надії» назвали шантажем.

«Кандидат у депутати міської ради Ірина Дзюрах відключила воду неповносправним і потребуючим «БФ «Карітас».

Вже втретє цього року товариство «Надія» на чолі з Іриною Дзюрах перекривають воду до приміщень «Карітасу». Це відбувається у підступний і цинічний спосіб, без попередження, як метод шантажу. Відключення води, звичайно ж, блокує всю нашу діяльність: допомогу неповносправним дітям, із кризових сімей, внутрішньо-переміщеним особам, безпритульним, літнім та іншим людям. Також це унеможливлює роботу християнського кафе, яке надає обіди дітям з неблагополучних сімей та одиноким літнім людям, та соціального гуртожитку, де проживають переселенці, а також іноземні волонтери.

Перший раз товариство «Надія» відключило воду лише після втручання Єпископа-помічника СДЄ Владики Григорія (Комара). Другий раз – після пікету підопічними «Карітасу» міської ради і втручання першого заступника П.Суди. А тепер – третій раз! Хто ще має вплинути на п.Дзюрах?! І це майбутній депутат?! У всі часи у нашому народі людину, яка б не подала ближньому води, вважали морально-ницою та не вартою довіри.

Конфлікт «Надії» і «Карітасу» – це не лише справа двох організацій. Це також і справа міської ради, яку ми з Вами будемо обирати. Це і справа цілої громади Дрогобича, для якої ми працюємо.

Коротка довідка: БФ «Карітас» є єдиним і законним орендарем приміщень по вул.. Чорновола, 4. Товариство «Надія» там знаходиться нелегально, захопивши старий будинок, гараж, підвал (де перекривають воду), закривши на колодку в’їзд на територію», – йдеться у прес-релізі «Карітасу».

… Перед початком прес-конференції, як і кожен захід «Карітасу», все розпочалося з молитви. Після «Отче наш» і «Богородице Діво» отець попросив в Господа за тих людей, «які перешкоджають роботі «Карітасу» – товариство «Надія» , Ірину Дзюрах, Ростика Росоху»…

Та перейдімо до суті справи. Під час прес-конференції йшлося і про оплату комунальних послуг (в «Карітасі» стверджують, що тепло і світло оплачують саме вони, і готові й за воду платити, але ж не дають їм цього зробити, не дають змоги стати абонементом водоканалу від вже діючої гілки водопроводу), і про тиск щодо встановлення лічильників на газ (Карітас переконаний, що треба ставити лічильники на тепло, адже не газом єдиним з метою економії варто опалювати приміщення), і щодо встановлення сублічильників на воду і т.п.

Як наголосила адміністративний директор «Карітасу» Наталія Голинська, Карітас від міської влади очікує сприяння, а не перешкоджання, а від громади – підтримки. «Адже в умовах, коли захоплюють приміщення, унеможливлюють в’їзд на територію, відключають воду – нормально працювати неможливо. А за останню каденцію чинним депутатським корпусом не було зроблено нічогісінько для розв’язання цього конфлікту», – наголосила Наталія Голинська.

Так, зокрема, «Карітас» не може перезаключити угоду на оренду землі, не може узаконити приміщення. Водночас, попри те, що є орендарем приміщень, не може спокійно працювати через тиск «Надії».

…Що це за структура – «Карітас»? Що роблять, чим займаються?

«Карітас» надає допомогу узалежненим від алкоголю і наркотиків, безпритульним, дітям
з кризових сімей, внутрішньо-переміщеним особам, дітям з обмеженими фізичними і розумовими можливостями, родинам воїнів АТО, видає газету для бійців АТО, організовує тут, на мирній Дрогобиччині, відпочинок для дітей з зони війни (на фото), і т.д. і т.п. До слова, саме під егідою Карітасу та директора центру волонтаріату Артура Дески кримсько-татарська спільнота, яка налічує більше ста осіб, має тут, у Дрогобичі, створені належні умови для проживання. Гуманітарна допомога з Голландії, в якій і одяг, і побутові прилади – то їх рук справа. Їх, а не якихось центрів, влади, тощо.

…Під завісу прес-конференції пролунало й наступне: якщо тиск-шантаж не припиниться і благодійникам не дадуть змоги працювати – у них не буде іншого виходу, як припинити роботу:зачинити центри для узалежнених і безпритульних і повернути їх в місто, припинити роботу з дітками з вадами розвитку, припинити надавати допомогу потребуючим, внутрішньо-переміщеним особам і т.д. і т.п. Адже якщо і владі, і громаді байдуже – то нема на те ради…

… А ще прикро визнавати той факт, що не працює у нас закон. Не працює, і край. «В країні є законодавство. Воно має бути чинним. Всі знають про незаконність різних процесів в країні – і ніхто на це не реагує. Ніхто. Ніяк. Чому? Одні бояться, інші мають інтерес, треті чогось хочуть, четвертим байдуже.

Треба щоб механізм запрацював. Механізм законності, дотримання законодавства…», – поділився Артур Деска. Видається, що цей поляк набагато більше вболіває за Україну і українців, ніж патріоти-політики «місцевого розливу».

Не соромно?

То чи знайдеться у Дрогобичі бодай хтось, хто зуміє вирішити цей болючий конфлікт? Чи й надалі усі закриватимуть очі і чекатимуть поки дві благодійні організації, які кожна по-своєму допомагають нужденним, поперегризаються поміж собою?

Так, іноді буває, що люди не сходяться, організації співіснувати не можуть. Тоді має втрутитись той, хто може вирішити їх біду. В конкретно взятому випадку це – влада. Бо судова тяганина може затягнутись на роки.

Та чи буде у нас ця влада владою? Бо досі – ні, не була. Закривала очі – від «вибуху» до «вибуху». Як наслідок, маємо те що маємо – коли через майнові непорозуміння і самим соромно, і перед іноземними донорами хочеться під землю провалитись.

Владо, ти де?

М.К.