Німецька місія TAIEX планує напрацювати систему моніторингу Стебницького родовища

Європейська комісія попередньо готова фінансувати нову систему моніторингу Стебниківського калійного родовища.

Про це повідомив заступник голови Львівської обласної ради Юрій Холод за підсумками зустрічі з представниками Експертної місії TAIEX Європейської комісії «Управління видобувними відходами колишньої калійної промисловості на території міст Стебника та Калуша, оцінка фактичної локальної небезпеки, розробка рішень щодо зменшення забруднення підземних вод від незабезпечених соляних відвалів та ставків».

За словами іноземних партнерів, метою Експертної місії є якомога швидше напрацювати необхідну систему моніторингу, щоб уникнути ризиків та небезпек для життя людей поблизу, зокрема Стебника. Результати їхнього екологічного експертного висновку дозволять підготувати програму безпечного виробництва мінеральних добрив та території Стебника, а також нададуть можливість залучити європейські кошти для вирішення екологічних питань.

Як розповів Юрій Холод, німецькі експерти переконують, що мають все найсучасніше обладнання, яке дозволить здійснити ефективні заміри у затоплених розчином шахтах та хвостосховищах.

«Науковці також дослідили можливість безвідходного виробництва в Стебнику. З соляних розсолів, якими заповненні шахта № 2 та хвостосховища, за словами експертів, можна виготовляти високоякісні міндобрива. І німецькі підприємства та фермери готові їх купувати.

 

Найпершими заходами, на думку департаменту екології та природніх ресурсів Львівської ОДА, мали б бути протиаварійні роботи. Наразі хвостосховища заповнені спеціальним розчином, і кожні наступні створють небезпеку переливу.

Попередньо ми домовилися, що проєкт, який експерти представлять Єврокомісії, мав би включати і нову систему моніторингу, і стратегію комплексної 100-відсоткової переробки відходів калійного виробництва. Для цього німецькі колеги проведуть тижневе дослідження калійних родовищ та підприємств на місці.

У свою чергу користувач шахт (Стебницьке ДГХП «Полімінерал») готує відповідні звіти, які передадуть експертам для подальшої роботи над комплексним проєктом: моніторингу, вивчення та аналізу ситуації, її прогнозування, і, водночас, напрацювання рекомендацій та дорожньої карти для переробки розчинів.

Треба наголосити, що другий крок неможливий без першого, а перший – матиме без другого надто малі результати. Складністю для створення майбутнього бізнес-проєкту переробки відходів з українського боку може стати різне підпорядкування і власність шахт Стебницького родовища.

Над впорядкуванням документації та уможливленням співпраці мусимо працювати вже найближчими місяцями», – наголосив Юрій Холод.

Фото Львівської обласної ради

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *