Говоримо про одноразове добровільне декларування

 •  
 •  
 •  
 •  

Сьогодні для наших читачів на актуальні запитання щодо кампанії одноразового добровільного декларування відповідає заступник начальника  Дрогобицької ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області Володимир Мелех.

В чому  полягає суть одноразового декларування?

Одноразове (спеціальне) добровільне декларування – це особливий порядок добровільного декларування фізичними особами належних їм активів, розміщених на території України та/або за її межами, якщо такі активи були одержані чи набуті за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування  або отримання оподаткуванню в Україні, та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки протягом будь-якого з податкових періодів, що мали місце до 1 січня 2021 року.

 Хто може подати декларацію?

Подати декларацію може фізична особа-резидент України (той, хто має офіційне місце проживання в країні), зокрема, і самозайнята особа.

Також декларацію може подати людина, яка не є резидентом, але була ним на момент отримання об’єктів декларування і яка є чи була платником податків.

Наголошую, що законом заборонено подавати декларацію неповнолітнім та недієздатним особам.

Що потрібно вказувати в декларації

У декларації можна вказати валютні цінності (крім готівки), цінні папери, рухоме і нерухоме майно.

Також це стосується об’єктів незавершеного будівництва, частки в майні юридичних осіб в Україні та за кордоном, та інших корпоративних прав.

А от інформацію про джерела походження задекларованих активів вказувати не треба.

В якому розмірі треба сплатити податок?

Після декларування, з тих активів громадянам потрібно сплатити певний збір:

 • 2,5% від номінальної вартості державних облігацій України придбаних з 1 вересня 2021 року до 31 серпня 2022 року;
 • 5% з валютних цінностей на рахунках в банках в Україні та інших активів в Україні;
 • 9% з валютних цінностей на рахунках в іноземних фінансових установах та інших активів за кордоном.

Збір необхідно сплатити протягом 30 календарних днів від моменту подання декларації.

Як альтернативний варіант можна обрати ставку 3%, 6% та 11,5% відповідно зі сплатою податкового зобов’язання трьома рівними частинами щорічно.

Які активи не потрібно декларувати?

З метою декларування слід враховувати  вартість та обсяги активів. Зокрема, не потрібно декларувати:

– одну або декілька квартир, сукупна площа яких не більше 120 кв. м.;

– житлові будинки, сукупна площа яких в межах 240 кв. м за умови наявності права власності на земельну ділянку відповідного цільового призначення;

– нежитлові будинки некомерційного призначення, площею не більше 60 кв. м.;

– земельні ділянки, площею в межах норми безоплатної передачі;

– один легковий автомобіль з середньою ринковою вартістю не більше 400 тис. грн., або з робочим об’ємом циліндру двигуна не менш як 3000 куб. см.;

– грошові кошти в межах 400 тис. грн.

Також добровільне декларування не стосується осіб, які за будь-який рік, починаючи з 1 січня 2010 року, подавали або мають подавати декларації з метою запобігання корупції.

Кого стосується одноразове (спеціальне) добровільне декларування і що потрібно декларувати?

Це окремий порядок декларування фізичною особою належних їй грошових коштів, майна та майнових прав, які відповідають таким критеріям:

 • розміщені на території України та/або за її межами;
 • були одержані/набуті за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні;
 • з яких не були сплачені податки і збори, або сплачені не в повному обсязі;
 • які не були задекларовані протягом будь-якого з податкових періодів до 1 січня 2021 року.

Отже, добровільному декларуванню підлягають не всі грошові активи фізичної особи, майно та майнові права, а лише ті, які відповідають вказаним критеріям.

Якщо ваші грошові кошти, майно чи майнові права, отримані легально і при їх отриманні було сплачено відповідні податки чи збори, то додатково декларувати їх непотрібно.

 Як отримати реквізити бюджетного рахунку для сплати збору з одноразового добровільного декларування?

Після отримання від платника звітної (нової звітної чи уточнюючої) декларації, у приватній частині Електронного кабінету  йому буде направлено повідомлення щодо реквізитів для сплати сум за відповідною територією із зазначенням згенерованого QR-коду кодом платежу 11011100.

При скануванні QR-коду на смартфоні користувача автоматично відкриватиметься мобільний за стосунок банку зі сформованими реквізитами рахунків для сплати платежу.

 Яку суму коштів зазначити в одноразовій спеціальній декларації, якщо заощадження в незначній сумі перевищують 400 тис. грн. (405 – 410 тис.грн.)?

Якщо фізична особа має у власності 405 тис. грн. та більше, і виявила бажання скористатися правом на подання декларації, то така особа приймає самостійне рішення щодо суми, яка буде зазначена у вказаній декларації, а саме повністю уся сума 405 тис. грн.,  або тільки частина цих коштів.

При цьому нарахування збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування здійснюється у загальному порядку з суми, яка буде вказана у декларації.

Чи можна включити до одноразової (спеціальної) добровільної декларації доходи від підприємницької діяльності, яка здійснювалася без державної реєстрації її як ФОП та відповідно без сплати податків?

Якщо фізична особа має активи, набуті за рахунок доходів, що підлягали в момент їх отримання оподаткуванню в Україні, та з яких не було сплачено або сплачено не в повному обсязі податки і збори в періоди до 01 січня 2021 року, за умови, що до таких активів не розпочато досудове розслідування або судове провадження за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 212, 212 прим. 1, а так само ст. 366 (щодо документів податкової та/або фінансової звітності, митних декларацій, податкових накладних, первинних документів, іншої звітності з податків, зборів (обов’язкових платежів), ст. 367 (якщо кримінальне правопорушення пов’язане з порушенням вимог податкового, митного, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи) Кримінального кодексу України, то така особа може самостійно прийняти рішення щодо подання Декларації.

Коли  і як можна подавати декларацію

Період декларування триває з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року, тобто протягом одного року. Декларація подається через електронний сервіс ДПС України «Електронний кабінет платника податків».

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *