У Трускавецькій громаді відбулася презентація сіл Орів і Зимівки

  •  
  •  
  •  
  •  

Село Орів Трускавецької громади з площею близько 70 квадратних кілометри є одним із найбільших за територією селом України після Космача на Івано-Франківщині,  а його центральна вулиця Шевченка має протяжність 16 кілометрів! Для порівняння, Трускавець має площу всього 8 кв.км. Згідно даних Вікіпедії в Орові мешкає 1724 осіб.

Про людей, які творили історію Орова та Зимівок, про природні багатства, про історію краю, про перспективи розвитку говорили, 3 жовтня, на презентації сіл Орів і Зимівки, яка відбулася в музеї історії міста-курорту у Трускавці. Презентацію модерувала наукова працівниця музею Марія Курищук.
Орів веде свій початок з XVI століття, а Зимівки молодші на два століття. По сьогодні історики і краєзнавці не дійшли спільного знаменника від чого походить назва Орова. Одні кажуть, що від вигуку «О, рів!», інші виводять назву від імені легендарного Гора, від якого постало Горове, котре потім трансформувалося в Орове-Орів, треті кажуть, що Горове-Орове походить від збірної назви гір. Але всі погоджуються щодо того, що в цьому селі живуть дуже працьовиті, наполегливі люди, які можуть довго терпіти, але коли терпець уривається, тоді вони страшні у своїм гніві. Навіть приказка така є, що «в Орові довго терплять, та коротко платять».
Про історію сіл Орів і Зимівки на презентації багато і цікаво розповідала вчителька Наталія Петрів-Бойко. Це і легенда, яка пов`язує будівництво церкви св. Покрови з перебуванням у селі Олекси Довбуша. Це і багато правдивих історій про відомих вихідців з села (академіків, викладачів, священиків) та відомих гостей. Тут викладав для дітей катехизм майбутній Глава УГКЦ Святослав Шевчук, тут часто гостював Іван Франко, тут на ювілей знаменитого просвітителя Орова о. Єроніма Моравського декан бориславський, легендарний стебницький парох о. Петро Мекелита вітав перемишльського єпископа Йосафата Коциловського, тут була найвідоміша у довоєнній Польщі (ІІ Річ Посполита) школа дельтапланеристів.
А ще в Орові жили римо-католицькі монахи-пустельники, і був тут власний святий Іван з Урича, котрий побудував капличку на мості на Ріці.
Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять нещодавно померлих Богдана Гуцила та В`ячеслава Умнова, завдяки яким постала книга «Воскресла Бренів – пам’ять у світи», та згадали чимало трагічних моментів історії ХХ століття: повне виселення жителів села Зимівки у Сталінську (Донецьку) область, руйнування братської могили на горі Бренів, героїчні чини Романа Різняка-Макомацького та інших хлопців-повстанців.

Історії у викладі Наталії Петрів-Бойко захоплювали дух та наповняли серце гордістю, що є такі села в Україні, котрими можна і треба гордитися. А поміж розповідями лунали запальні мелодії та пісні у виконанні квартету хлопців-музикантів і співочих орівчанок.

В Орові функціонують готельно-відпочинкові комплекси «Карпатські полонини» та «Монастік», готується до відкриття еко-готель «Орів». Тут вирощують найсмачнішу у всьому світі полуницю-трускавку, фасують карпатські чаї. Свого часу чекають законсервовані нафтові та газові родовища та цілющі мінеральні джерела, води з яких додають років життя, лікують зір, дають впевненість у чоловічій силі та наснагу.

Староста сіл Орів і Зимівки Тетяна Сухроменда та міський голова Андрій Кульчинський не лише розповіли про те, що вже зроблено, а й поділилися планами на перспективу.

На презентації виступили староста сіл Орів і Зимівки Тетяна Сухроменда та міський голова Андрій Кульчинський, які розповіли про те, що вже вдалося зробити, а також поділилися планами на майбутнє. Зокрема, у планах влади відновлення школи дельтапланеризму, налагодження виробництва крафтових напоїв, відновлення старої польської дороги та грандіозних фестивалів на зразок тих, які тут були в І половині ХХ століття. Адже тоді до Орова сходилися і з`їжджалися всі села Дрогобиччини на фестини.
Туристичної привабливості найбільшому селу Трускавецької громади додасть втілення реалізація таких проектів, як будівництво оглядової вежі на Цюхові та реалізація проєкту «ВелоБескиди», які уже в процесі реалізації.

Інформація та фото Трускавецької міської ради

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *