Громада Борислава висуває пропозиції та вимоги щодо сміттєвого питання

  •  
  •  
  •  
  •  

Декларування міським головою Борислава прагнення взаємодії з громадою, схоже, розбилось об кулуарні домовленості з ТОВ “Грінера Україна”. Про присутність тут кулуарних домовленостей свідчить хоча б те, що дочірня фірма Грінери “Грінера-Борислав” була створена у 2019 році. Тоді як громаді фірму Грінера було представлено аж через рік.

Декларування прагнення взаємодії не було єдиним – були і дії. Усі ми пам’ятаємо, як Ігор Яворський радився з громадою на своїй сторінці facebook щодо тематики муралу чи локацій тенісних столів. Бориславською міською радою було проведено ряд громадських слухань з питань бюджету, плану територій для розміщення індивідуальних забудов, положення про оренду майна чи навіть порядку встановлення у місті пам’ятних знаків та меморіальних дошок. Тільки думкою громади стосовно збільшення потутужностей сміттєзвалища у 4 рази ніхто офіційно не цікавиться.

Хоча бачимо, що очільнику Борислава відомо про громадську незгоду. Про це свідчить його інтерв’ю народному часопису “Нафтовик Борислава” за 4 лютого 2021 року, в якому мер запевняв, що співпраця з фірмою Грінера – єдиний вихід зі складної сміттєвої ситуації, що склалась у місті.

Ігор Яворський: “Хотів би звернутися до «активістів» соцмереж, якщо у них є конкретні поради, як вирішити цю проблематику, то нехай подають, будемо тільки раді”. Чому слово активісти подається в лапках? – Сприймається як псевдоактивісти чи недоактивісти. Чи це лише суб’єктивне бачення автора статті?

Від часу оприлюднення проєкту рішення “Про укладення договору на  управління Бориславським міським сміттєзвалищем” просторами facebook почала мандрувати інформація про провальну діяльність “Грінера Україна”, порушені проти фірми судові справи та, власне, пропозиції активістів.

Пропозиції
1. Насамперед – заборонити завіз будь-якого сміття з інших об’єднаних громад.
2. Встановити на сміттєві майданчики контейнери для сортування, що зараз знаходяться на території ЖЕКу № 3. За умови сортування сміття навантаження на сміттєзвалище зменшиться мінімум на 30%.
3. З цією ж метою заборонити скидати в сміттєві контейнери відходи з присадибних ділянок ( трави, гілок, яблук і т.д) та великогабаритні відходи.
4. Збільшити тариф на вивіз та захоронення відходів для населення та змусити оплачувати дану послугу підприємців.
5. Перешарування полігону влада має намір робити землею із Висипів. Відповідно звільняється 3,8 гектарів землі в центрі міста. Продаж її на аукціоні дасть близько 10 млн. грн. Якщо ґрунту буде забагато, – його можна складувати збоку сміттєзвалищана перспективу.
6. Силами КП “Еко-місто” перекопати дороги, щоб унеможливити доступ на сміттєзвалища з інших напрямків.
7. Тим часом створити дочірнє підприємство КП “Еко-місто” і знову мати можливість возити наше сміття на наше звалище.
8. Якщо цих коштів буде замало для приведення сміттєзвалища до відповідності, можна подумати і про львівське сміття. Але без посередників. Сказати Богдану Михайлусю, що його фірми-партнери, які мають з ним угоду про транспортування сміття за межі Львова, можуть везти до нас. Тариф на захоронення треба юуде узгодити з громадськістю. Пам’ятати при цьому, що Львів платить перевізникам 700 грн за тонну і додатково компенсовує дорожні витрати.
9. За перші виручені кошті обладнати ділянку поруч під полігон. Це займе певний час, тому старт  підготування проектної документації краще не затягувати.
10. ВВикупити в ТОВ “Гірхімпром” проектну документацію на рекультивацію сміттєзвалища. Подати проєкт на “пятирічку” екологічного фонду. І виграємо: бо маємо підстави. Борислав – єдине місто Дрогобиччини, яке сплатило в екологічний фонд за останні 5 років більше податку, ніж з фонду отримало на природоохоронну діялльність. Нам треба збудувати безпечний полігон, на який ми приймали раніше і приймаємо тепер львівське сміття, і обслуговувати його. Вміст діючого сміттєзвалища перенесеться на полігон.
11. Ми будемо приймати сміття з інших міст доти, докипоки не рекультивуємо звалище і не назбираємо коштів на рекультивацію полігону.

Очевидно, що при такому розвиткові сценарію львівське сміття доведеться приймати доти, доки не буде побудований регіональний сміттє… завод. Але є в цьому і бонуси: це 2 мільйони грн. в місяць. Що є значно більше за 1 млн. в рік, який нам пропонує Грінера. Є можливість заробити кошти та придбати свої сміттєвози, контейнери, сортувальну станцію та станції переробки вторсировини.

У виграші – всі: бориславська громада, бо на її очах прозоро відбулось очищення довкілля. Влада, бо отримала найкращу подяку від громади – довіру. Грінера Україна – бо отримала можливість очистити вул. Богданівську у Львові. Хоч це і не 670 грн за тонну, але і не кримінальна відповідальність за порушення природоохоронного Законодавства.

 

Вимоги

1 березня небайдужі громадяни міста надіслали звернення до міського голови з метою запобігнення шкідливого впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров’я нашого майбутнього покоління. Вимогами Звернення було призупинення підписання договору управління Бориславським міським сміттєзвалишем між КП “Еко-місто” та ТОВ “Грінера Борислав”, виготовлення проєкту рекультивації для об’єктивної оцінки громадою цього нелегкого питання, прозорість закупівель товарів і робіт на сміттєзвалищі.

 

Окремо свій супротив завезенню сміття у Борислав з інших населених пунктів висловила Бориславська ГО “Еко-культура”.

 

Перевірки

23 лютого громадською організацією “Дамо Раду” за фактом збільшення потужностей Бориславського сміттєзвалища було подано звернення № 11321 до Екологічної інспекції у Львівській області. Стан його розгляду можна переглянути на інтерактивній мапі України.

https://ecomapa.gov.ua/feedback/check/?CallCode=11321&fbclid=IwAR1zLFeruGlcK0vZahj8QpGs1TnLGy49VaMYmapU1SHficru1e3Z6DgLSjk

 Хочеться вірити, що народні обранці все ж мають намір дослідити думку громади, прийти до спільного рішення і, взагалі, діяти в рамках чинного Законодавства: Природоохоронного та Про місцеве самоврядування.
Юлія Гасій
Автор фото: Маша Тяжкун
З проєкту театру КАНТ “Закакали… каки”

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *