Агрохімікати – подалі б від хати!

 

В той час, як народні депутати продовжили мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення ще на один рік – до 1 січня 2020 року, великі агрохолдинги продовжують законними та не зовсім способами скуповувати паї селян – землі, які виводяться за межі сіл, та обробляти поля агрохімікатами з порушенням багатьох санітарних та екологічних норм. Сьогодні надворі сніг, мороз, жодні сільськогосподарські роботи не ведуться, тож проблема захисту мешканців сіл району від агресивних дій агрофірм ніби затихла, зачаїлася до початку весняно-польових робіт.

 

Та питання насправді не вирішене, про що констатує і Дрогобицьке регіональне управління ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області, яке 4 грудня 2018 року відреагувало на літні і осінні скарги жителів сіл Літиня та Верхній Дорожів на порушення санітарних норм та правил при авіаційному застосуванні агрохімікатів.

Зокрема контролююча служба встановила, що «ТОВ «ЗАХІД-АГРО МХП» повідомило сільську раду не за три доби до початку проведення авіаційних обробок;

  • проект початку авіаційно-хімічних робіт не представлено, а цей документ має бути погодженим з установами Держпродспоживслужби та Мінекобезпеки не пізніше, ніж за 10 діб до початку робіт;
  • санітарно-захисна зона не витримана (1 км. від населених пунктів, тваринницьких і птахоферм, а також посівів с/г культур, які використовуються в їжу без термічної обробки, садів, виноградників і місць проведення інших с/г робіт);
  • застосування пестицидів авіаційним методом в сільському господарстві повинно здійснюватись в ранкові та вечірні години дня, при швидкості руху повітря, що не перевищує 3 м/с, температурі повітря не вище +22 градуси С.

Враховуючи вищенаведене, контролююча служба запропонувала голові Дрогобицької РДА заборонити авіаційну обробку сільськогосподарських угідь на території Дрогобицького району при недотриманні «Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів в народному господарстві України» (лист №369 від 28.09.2018 року).

Та повторних звернень заявників наразі не надходило, – інформують у Держпродспоживслужбі.

Авіаційна обробка полів агрохімікатами у цьому році заборонена в Івано-Франківській області рішенням обласної ради. Адже Івано-Франківська область, як і Львівська, є густонаселена, тож польові масиви впритул підходять до хат, садів та городів селян. І в такій ситуації недотримання санітарних норм при авіаційній обробці угідь різко відчутно на здоров’ї людей та худоби.

На Львівщині такий документ ще не ухвалено, бо насправді погіршення стану здоров’я конкретно через застосування хімікатів не так вже й просто довести. Заявники мають надати документ-підтвердження від лікаря або результати аналізів лабораторії, що дійсно неправильне використання хімікатів спричинило погіршення здоров’я, а не якісь інші фактори.  Словом, на цю боротьбу за наближення до європейських норм треба мати терпіння і здоров’я. Згідно з директивою Європейської комісії, всі країни, які входять до ЄС, розпилювання пестицидів забороняють і починають відмовлятися від застосування хімікатів. У Франції таке розпилення заборонено у 2014 році, в Іспанії – в 2012.

А поки що Дрогобицьке регіональне управління ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області розробило та надіслало голові Дрогобицької РДА для доведення до відома та ознайомлення зацікавлених осіб пам’ятку «Про основні нормативні документи, що регламентують застосування пестицидів та агрохімікатів для обробки полів»…

Іра Циган

Медіа Дрогобиччина, № 17 (47)

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *