Ціна і якість безпеки та благоустрою

«В Дрогобичі тепер особливий хаос: вандали нищать все підряд, водії паркуються, де хочуть, молодь хуліганить, хамить і п’є, нормальним людям ввечері страшно вийти через наркоманів і алкоголіків, а тут чотири хлопці муніципали спокійнісінько відпочивають», – коментує користувач мережі Facebook під фотографією чотирьох інспекторів “Муніципальної варти”, котрі їдять морозиво на лавочці в центрі міста. Ніби нічого надзвичайного, це могла бути їхня законна обідня перерва (що згодом нам і підтвердив керівник підприємства).

Кожне фото дрогобицької “Муніципальної варти” на сторінках місцевих Facebook-спільнот – благодатна нива для народного сарказму і обурення. Дрогобичани в основному вважають, що за рік роботи муніципалів життя в Дрогобичі не стало ні безпечнішим, ні комфортнішим. А одночасне існування в місті двох структур – “Муніципальної варти” та інспекції благоустрою відділу Департаменту міського господарства – зайве навантаження на бюджет.

 

Штатний розклад та бюджет. Порівняння

Фінансується “Муніципальна варта” з міського бюджету. Порівнюючи Дрогобич та Борислав бачимо, що ціна порядку та безпеки у кожному з міст – різна.

 

Штатний розклад Бюджет 2017 р., тис.грн. Середня заробітна плата, грн..
Дрогобич 29 + 31 охоронець 1,799,948 5 685
Борислав 5 + 10 охоронців 375,448 3476

 

За час існування Дрогобицької МВ працював неповний її склад. Станом на 20 травня 2018 тут працювало 20 осіб. Брати на роботу охоронців керівництво збирається тоді, коли будуть замовлення на охоронну діяльність від приватних структур. Усе необхідне для цього є.

 

Бориславська МВ для ведення охоронної діяльності має лише ліцензію. На форменний одяг та шеврони в бюджеті підприємства коштів не передбачено. Вистачає їх лише на виплату заробітних плат. Охоронці охороняють ті об’єкти, що знаходяться в комунальній власності міста.

 

Результати роботи

Дрогобицька та Бориславська муніципальні варти були створені наприкінці 2016 року. Результати їх роботи від початку 2017 року до кінця квітня 2018 року:

Борислав – 384 приписів та 23 протоколи, які були розглянуті адміністративною комісією Бориславської МР. Охорона публічного порядку на загальноміських заходах (в тому числі – вночі).

Дрогобич – 170 приписів, 105 адміністративних справ, 46 рапортів, пов’язаних з викликами поліції та карети швидкої медичної допомоги. Охорона публічного порядку на 39 загальноміських заходах. Опрацювання звернення 44 мешканців. Видали 101 перепустку на  пл. Ринок на суму 36 800 грн. З них право на пільги отримало 7 громадян, які живуть на площі Ринок. Ціна перепустки –  240 грн. щомісяця.

 

Реакція керівника на критику мешканцями

«Наші інспектори показують гарну роботу. В планах – заробіток на охоронній діяльності. Стараємось, вчимось, падаємо, встаємо і йдемо далі» – каже директор підприємства Володимир Кріль. А ось його пояснення на закиди дрогобичан з приводу неефективності роботи муніципалів.

Проблема Пояснення керівника
«Королі паркування» на газонах Контролювати порушення правил паркування муніципали можуть тільки у спеціально відведених місцях. В Дрогобичі таких немає. І взагалі, штрафувати за порушення паркування – справа патрульної поліції.
Торгівля з рук на вул. Ковальська при наполовину заповненій території молочного ринку Торгівля в недозволених місцях триватиме доти, доки буде попит. За вул. Ковальською – стихійним ринком – закріплено два інспектори.
Неприбрані сміттєві майданчики КП “Комбінат міського господарства”, що займається вивозом сміття в місті, не переймається сортуванням сміття. Пропозиція виносити великогабаритне сміття за окрему плату мешканцями – нівелюється. Щодо чистоти вулиць: змусили підприємців встановити урни для сміття.

 

Реклама в місті Контроль за встановленням та утриманням в належному стані зовнішньої реклами має здійснювати відділ економіки
Порушення правил торгівлі пивом, алкогольними напоями та тютюновими виробами Поліція і без муніципалів має усі повноваження та вплив на алкопритони
Безпека. Інспектори працюють до 20.00. В святкові дні під час проведення міських гулянь, за рішенням міського голови – довше Якщо місто хоче, аби інспектори працювали ще й вночі – хай оплачує роботу додаткових інспекторів. А ще краще – встановити на вулицях камери. Адже наразі їх є лише вісім. Доступу до них муніципали не мають.
Комунікація з містянами – мінімальна. Сторінка МВ на Facebook пасивна в плані коментарів. П. Володимир пообіцяв нам   вести сторінку особисто і якісно.

Як би мало бути…

У липні минулого року у Львові відбувся практичний тренінг та робоча зустріч Муніципальних Варт України «Муніципальна варта: законодавчі процеси в процесі децентралізації». Під час зустрічі було обговорено питання устрою та організаційні моменти діяльності, взаємодію з правоохоронними органами та створення нових підрозділів. Участь брали представники таких міст: Львів, Київ, Біла Церква, Ірпінь, Ужгород, Борислав, Тернопіль, Івано-Франківськ.

Отже, на їхню думку, Муніципальні варти потрібно створювати як у великих містах, так і в малих. Ключовий момент – захищеність установ та безпека мешканця. Йдеться про класичні функції безпеки  в сумі з кібербезпекою, роботою на попередження та роботою з мешканцями щодо надання інформації. Ключовими у роботі є стосунки з мешканцями. Питання безпеки – спільна відповідальність усіх жителів міста. Тому одне з основних завдань – розвинути систему взаємодії з людьми. Це досягається шляхом встановлення камер спостережень з он-лайн доступом для всіх мешканців; мобільних додатків, за допомогою яких містяни зможуть оперативно повідомити вартових про місця ризику. Важливим є й обговорення діяльності МВ на їхній сторінці у Facebook, – вважає начальник Управління безпеки міста Львівської міської ради Юрій Діль.

 

Навіщо ж  Дрогобичу стільки інспекторів?

Рекомендація у Положенні про інспекцію з благоустрою, ухваленому міністерством ЖКГ, щодо розрахунку кількості інспекторів на чисельність населення міста: 1 інспектор на 10 000 осіб.

Борислав, населення 34 тис. чоловік – 2 інспектори. Івано-Франківськ, населення 223 тис.- 80 муніципальних вартових. Львів – 759 тис. осіб – 170 муніципалів.

У майже мільйонному Дніпрі – 11 працівників. В Ужгороді, 114 тис.  жителів – 8 працівників.

У Дрогобичі, з населенням 77 тис. жителів, штат передбачає 19 інспекторів з благоустрою. А могло б бути 8… Директор підприємства не вважає цю цифру великою. І має на це свої причини. 16 інспекторів і 3 – старші. По 8 інспекторів щодня. Принцип патрулювання – два інспектора на одну ділянку: вул. Ковальська – місце стихійної торгівлі, Площа Ринок – місце імпровізованого шлагбауму та інші місця в місті, визначені старшим інспектором. Також виїзд на виклики мешканців. Часто муніципалів кличе поліція за понятих при проведенні слідчих експериментів.

Парами інспектори ходять заради безпеки. Тим паче, що на роботу виходять і  жінки-інспектори. Якщо порушник захоче образити чи почне вживати нецензурну лексику, то присутність чоловіка-інспектора збоку мала б бути стримувальним чинником – каже Володимир Кріль. Хоча є ще один стримувальний чинник для порушників 152 статті – відеозйомка, яку ведуть інспектори з відеореєстраторів. Всього у вартових їх є 4.

 

Дублювання обов’язків

152 статтею Кодексу України про адміністративні правопорушення – «Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів»  при складанні приписів керуються не лише інспектори МВ. Також – інспекція благоустрою Департаменту міського господарства Дрогобицької міської ради. У її обов’язки входить контроль за зрізкою дерев, прибиранням міста від сміття, санітарною очисткою, контроль за розкопками територій, котрі закріплені з міськземфондом, як і у приватних секторах, так і по загальному фонду міста. В штаті інспекції – один працівник. Вона ж координує звернення містян у еклектронний сервіс «Відкрите місто». Інспектують місто вони з інспекторами МВ разом.


Очільник Дрогобича Тарас Кучма не вважає штат “Муніципальної варти” надто великим. Навпаки запевняє, що інспекторів має бути ще більше. Задля безпеки в місті. Лиш би бюджет міста дозволяв…

 

Юлія Гасій

Медіа Дрогобиччина, № 11 (41)

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *