Зберегти медичну мережу Дрогобича: місія неможлива?

Дрогобич – місто розбитих доріг. Це правда. Як загалом Україна – країна бездоріжжя.

Перевиконаний бюджет дає змогу Дрогобичу ремонтувати свої дороги. Це правда. Як і правда, що замість доріг Дрогобич дотує соціальну сферу. Проїдає.                

Десятки мільйонів гривень щороку, замість вкладати в ремонти, місто перекеровує на зарплати медикам.

«А що тут такого? То ваш обов’язок – дати людям зарплату!» – написав якось один із користувачів соцмереж. І ніби так воно і є – але якось не зовсім так.

Медицина і освіта – прерогатива держави. Саме державний бюджет у повному обсязі мав би фінансувати ці статті. Але.. Є у них формула. І, наприклад, на медицину кошти з держбюджету скеровують виключно в розмірі, співвідносному до чисельності населення міста Дрогобич. Ні більше, ні менше. А дрогобицька медична сфера, чого гріха таїти,  надає послуги не лише містянам Дрогобича, а й усіх прилеглих територій.  І законодавець наче передбачив , що так може бути, і наче придумав процедуру міжбюджетних трансфертів за пролікованих хворих – а воно у нас не працює. Ну не працює, і край.

Як наслідок, Дрогобич з року в рік стоїть перед непростим вибором: чи скоротити понад половину медичного персоналу, лікарень, поліклінік, чи ж знов забрати кошти з ремонту доріг і віддати їх на покриття бюджетних дір і виплату зарплати медикам. Ось нещодавно знов три мільйони гривень  викроїли. А це лише початок року…

Велику надію місто мало на те, що тут незабаром утвориться госпітальний округ, а,  отже, вдасться зберегти медичну  мережу і нарешті зникне проблема браку грошей.

Але знов «сюрприз»:  як інформує  прес-служба «Українського медичного часопису» за матеріалами kmu.gov.ua , затверджено склад госпітального округу Львівської області. І там, о диво!, бачимо один – єдиний госпітальний округ з центром у місті Львів. Вся мережа області має стати одним госпітальним округом! А це означає, що відбудеться не просто оптимізація, а , цілком ймовірно, тотальна оптимізація, і що всі зусилля місцевої влади Дрогобича зберегти наявну медичну мережу можуть виявитися даремними.

Зрештою, якщо, за рішенням засідаючої десь-там госпітальної ради, лікарні міста почнуть закривати – навряд чи обурені медики і містяни поїдуть на скаргу у Львів чи в Кабмін. Ратушу заблокують.

До речі, як інформував вказаний часопис ще у 2017 році, станом на той час госпітальні округи було затверджено у 11 областях та місті Київ. І виглядало все так:

 • Дніпропетровська — 5 округів;
 • Житомирська — 4 округи;
 • Запорізька — 5 округів;
 • Київська — 4 округи;
 • Луганська — 3 округи;
 • Полтавська — 4 округи;
 • Рівненська — 3 округи;
 • Тернопільська — 4 округи;
 • Херсонська — 4 округи;
 • Хмельницька — 3 округи;
 • Чернігівська — 4 округи;
 • м. Київ — 1 округ.

Тобто, жодна область не передбачала тоді в собі один госпітальний округ.

На Івано-Франківщині їх 5, на Вінниччині 4, і , здається, лише Львівщина “попереду планети всієї”.

Пропонуємо вашій увазі інфографіку, яку поширював свого часу “Урядовий портал” та запрошуємо проаналізувати її на предмет доступності меддопомоги, якщо округ в області буде лише один.

 

Марія Кульчицька

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *