Туберкульоз у Бориславі: чому історію замовчували?
В одній із бориславських шкіл нещодавно зафіксували захворювання дитини на туберкульоз. Діагноз було поставлено в кінці січня лікарями Львівського протитуберкульозного диспансеру, хоч з часу госпіталізації дитини минуло понад два місяці. За цей час серед батьків дітей, які навчаються в цій школі, почали ширитись тривожні настрої з приводу того, що їх не повідомили про цю проблему.
Що таке туберкульоз?
Туберкульоз – це інфекційне захворювання, викликане бактерією Mycobacterium tuberculosis. Мікобактерія також відома як паличка Коха, за іменем відкривача. Переважно вона передається повітряно-крапельним шляхом, коли уражена людина кашляє або чхає. Для зараження туберкульозом достатньо десятьох бактерій. Та чи призведе зараження до хвороби залежить від багатьох факторів: кількості інфікованих крапель, що виділяє носій туберкульозу; вентиляції середовища, де перебуває людина; тривалості контакту із хворим; вірулентності штаму; рівня імунітету здорової людини; брак вітамінів А і D. 90-95% людей, в організм яких потрапили мікробактерії туберкульозу, не захворіють. Проте деякі бактерії можуть зберегти життєздатність і роками перебувати в організмі, до певного часу не завдаючи йому шкоди. Ризик захворювання може зрости при ослабленні імунної системи людини.
Як можна запобігти туберкульозу?
Єдиного способу захисту від хвороби немає. Офіційні поради стосуються заходів гігієни в приміщеннях, де збирається багато людей. Там має проводитись вологе прибирання та якісна вентиляція.
Головні ознаки туберкульозу: сухий або вологий кашель понад два тижні, підвищена температура тіла, потовиділення вночі, швидка втомлюваність та слабкість. При таких симптомах медики радять звертатись до лікаря. А також раз на рік проходити повне медичне обстеження організму задля раннього діагностування можливих хвороб та легшого одужання. У разі тісного контакту із хворими варто здати належні аналізи.
Головний бориславський фтизіатр Еліна Володимирівна Білозір наголосила, що від цієї хвороби ніхто не застрахований. Інфікована в Бориславі дитина – з благополучної сім’ї. Тому пані Еліна закликала усіх батьків бути уважними до себе та дітей.
Щодо випадку в Бориславі
Головний лікар Бориславської центральної міської лікарні Віталій Головчак запевнив нас, що при виявленні інфекційної хвороби керівництво лікарні діяло згідно з встановленими нормами. Як тільки з’явилися підозри на інфекцію, а дитину було госпіталізовано до Львова, усім однокласникам та вчителям запропонували пройти флюрографію і здати проби Манту. Зголосились всього 8 дітей. Також директор запевнила, що в навчальному закладі завжди провітрюють приміщення та неодноразово проводилась санітарна очистка школи. Наступного дня після того як дирекція отримала офіційний діагноз, у класах, в яких навчалась дитина, їдальні та санвузлах була проведена спеціальна дезінфекція Дрогобицькою санепідемстанцією. Також директор повідомила, що задля більшої безпеки та спокою батьків буде проведена дезінфекція всієї школи. З цієї причини на один день діти будуть звільнені з уроків. Закрити школу на карантин дирекція самовільно не могла. Адже якщо вже йти на карантин, то цілим містом, а такої вказівки з відділу освіти не було.
«21 лютого у приміщенні дитячої поліклініки з 9:00 до 10:00 проводився збір крові для проведення імуноферментного квантиферонового тесту, який дозволяє достовірно визначити наявність інфікування. Тест проводився, передусім, однокласникам дитини, адже пробірок та реактивів було всього 50. Діти, які в цей день не змогли пройти тест, зможуть це зробити у Львові. Або ж, якщо зголоситься велика кількість охочих (50 осіб), керівництво лікарні подбає про проведення тесту в Бориславі ще раз», – повідомив головний лікар.
Чому про випадок захворювання не було повідомлено інших батьків? Адже вони не знали, які заходи запобігання поширенню інфекції були вжиті у школі. А незнання зазвичай породжує міфи. Як виявилось, дирекція школи і головний лікар не хотіли розголошувати інформацію, аби не допустити її виходу за межі школи. Найперше, кажуть, боялись тим самим нашкодити дитині. Та чекали підтвердження діагнозу зі Львова.
Туберкульоз виліковний
Туберкульоз є виліковним у разі вчасної діагностики та дотримання процедури лікування. Лікування проводиться у спеціалізованих протитуберкульозних закладах. Воно складається з 2-х етапів: основний курс хіміотерапії та реабілітація після цього курсу. Ефективність лікування хворих на туберкульоз при застосуванні та дотриманні сучасних стандартних режимів хіміотерапії є дуже високою і становить 95-100 %. Кошти на лікування та препарати для хворих виділяє держава. Тож маємо надію, що дитина якнайшвидше одужає та повернеться до рідної школи.
Медіа Дрогобиччина №4 (34) від 02 березня
Юлія Гасій