Туберкульоз у Бориславі: чому історію замовчували?

В одній із бориславських шкіл нещодавно зафіксували захворювання дитини на туберкульоз. Діагноз було поставлено в кінці січня лікарями Львівського протитуберкульозного диспансеру, хоч з часу госпіталізації дитини минуло понад два місяці. За цей час серед батьків дітей, які навчаються в цій школі, почали ширитись тривожні настрої з приводу того, що їх не повідомили про цю проблему.

Що таке туберкульоз?

Туберкульоз це інфекційне захворювання, викликане бактерією Mycobacterium tuberculosis. Мікобактерія також відома як паличка Коха, за іменем відкривача. Переважно вона передається повітряно-крапельним шляхом, коли уражена людина кашляє або чхає. Для зараження туберкульозом достатньо десятьох бактерій. Та чи призведе зараження до хвороби залежить від багатьох факторів:  кількості інфікованих крапель, що виділяє носій туберкульозу; вентиляції середовища, де перебуває людина; тривалості контакту із хворим; вірулентності штаму; рівня імунітету здорової людини; брак вітамінів А і D. 90-95% людей, в організм яких потрапили мікробактерії туберкульозу, не захворіють. Проте деякі бактерії можуть зберегти життєздатність і роками перебувати в організмі, до певного часу не завдаючи йому шкоди. Ризик захворювання може зрости при ослабленні імунної системи людини.

Як можна запобігти туберкульозу?

Єдиного способу захисту від хвороби немає. Офіційні поради стосуються заходів гігієни в приміщеннях, де збирається багато людей. Там має проводитись вологе прибирання та якісна вентиляція.

Головні ознаки туберкульозу: сухий або вологий кашель понад два тижні, підвищена температура тіла, потовиділення вночі, швидка втомлюваність та слабкість. При таких симптомах медики радять звертатись до лікаря. А також раз на рік проходити повне медичне обстеження організму задля раннього діагностування можливих хвороб та легшого одужання. У разі тісного контакту із хворими варто здати належні аналізи.

Головний бориславський фтизіатр Еліна Володимирівна Білозір наголосила, що від цієї хвороби ніхто не застрахований. Інфікована в Бориславі дитина – з благополучної сім’ї. Тому пані Еліна закликала усіх батьків бути уважними до себе та дітей.

Щодо випадку в Бориславі

Головний лікар Бориславської центральної міської лікарні Віталій Головчак запевнив нас, що при виявленні інфекційної хвороби керівництво лікарні діяло згідно з встановленими нормами. Як тільки з’явилися підозри на інфекцію, а дитину було госпіталізовано до Львова, усім однокласникам та вчителям запропонували пройти флюрографію і здати проби Манту. Зголосились всього 8 дітей. Також директор запевнила, що в навчальному закладі завжди провітрюють приміщення та неодноразово проводилась санітарна очистка школи. Наступного дня після того як дирекція отримала офіційний діагноз, у класах, в яких навчалась дитина, їдальні та санвузлах була проведена спеціальна дезінфекція Дрогобицькою санепідемстанцією. Також директор повідомила, що задля більшої безпеки та спокою батьків буде проведена дезінфекція всієї школи. З цієї причини на один день діти будуть звільнені з уроків. Закрити школу на карантин дирекція самовільно не могла. Адже якщо вже йти на карантин, то цілим містом, а такої вказівки з відділу освіти не було.

«21 лютого у приміщенні дитячої поліклініки з 9:00 до 10:00 проводився збір крові для проведення імуноферментного квантиферонового тесту, який дозволяє достовірно визначити наявність інфікування. Тест проводився, передусім, однокласникам дитини, адже пробірок та реактивів було всього 50. Діти, які в цей день не змогли пройти тест, зможуть це зробити у Львові. Або ж, якщо зголоситься велика кількість охочих (50 осіб), керівництво лікарні подбає про проведення тесту в Бориславі ще раз», – повідомив головний лікар.  

Чому про випадок захворювання не було повідомлено інших батьків? Адже вони не знали, які заходи запобігання поширенню інфекції були вжиті у школі. А незнання зазвичай породжує міфи. Як виявилось, дирекція школи і головний лікар не хотіли розголошувати інформацію, аби не допустити її виходу за межі школи. Найперше, кажуть, боялись тим самим нашкодити дитині. Та чекали підтвердження діагнозу зі Львова.

Туберкульоз виліковний

Туберкульоз є виліковним у разі вчасної діагностики та дотримання процедури лікування. Лікування проводиться у спеціалізованих протитуберкульозних закладах. Воно складається з 2-х етапів: основний курс хіміотерапії та реабілітація після цього курсу.  Ефективність лікування хворих на туберкульоз при застосуванні та дотриманні сучасних стандартних режимів хіміотерапії є дуже високою і становить 95-100 %. Кошти на лікування та препарати для хворих виділяє держава. Тож маємо надію, що дитина якнайшвидше одужає та повернеться до рідної школи.

Медіа Дрогобиччина №4 (34) від 02 березня

Юлія Гасій

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *