Скільки ж років Дрогобичу насправді?

21 вересня місто Котермака святкує свої іменини – офіційно цьогоріч відзначатимемо 926-річницю. Проте саме ця дата постійно викликає жваві дискусії серед місцевих істориків, археологів та дослідників, адже чимало науковців абсолютно не згідні з таким відліком, ба більше: дату понад 900 років вважають нічим іншим, як вигадкою радянської влади…

Сьогодні ми зібрали думки експертів з приводу дати заснування Дрогобича – висновки робити вам.

Леонід Тимошенко, професор, декан історичного факультету ДДПУ імені І. Франка:

«Дрогобичу не більше 630-ти років. До певного часу у місті взагалі не святкували дати заснування, а  відзначення 900-річчя на початку Незалежності України – це абсолютно «липова» дата. Європейська практика полягає у відзначенні дати першої писемної згадки про місто. В нашому випадку, – якщо немає ані археологічних, ані писемних згадок, – то як можна «пересунути» таку дату на 300 років? Для будь-якого міста це цілковита нісенітниця. Правда в тім, що наразі у Дрогобича немає жодної дати заснування.

На зустрічі з нинішнім мером Тарасом Кучмою я почув відповідь : «Не та влада, до якої я прийшов, колись проголосила Дрогобичу вік у 900 років, і не влада за мене змінюватиме цю традицію». За час моїх наукових експедицій у Дрогобичі, яких я провів уже майже три десятки, жодна з них не дала інформації про 900 років. Ще один факт: 2002 року Кабмін документально затвердив перелік історичних місць України, де історія Дрогобича починається не з 11, а з 13 століття. Це головний документ, на який місто мало б орієнтуватися, бо це закон. У який спосіб «протягнули» відзначення надуманої 925-річниці Дрогобича? З подачі нашого народного депутата (Богдан Матківський – Авт.). Звідки взялася ця міфічна дата? Відповідаю: 1988 року цю ухвалу спершу  прийняло бюро міськкому партії , а потім підписав тодішній мер Олексій Радзієвський, аби надати місту привід для гучного святкування. От і вся історія».

Ярослав Погоральський, директор археологічного музею ЛНУ імені І. Франка:

«Загальноприйнятою практикою є відзначення часу народження населених пунктів від першої писемної згадки про них. У випадку Дрогобича – це 1370-1380-і роки (конкретний рік може бути уточнений, оскільки час від часу з’являються нові джерела). Інколи, щодо давніх історичних міст чи столиць, ця дата може бути приблизною. Наприклад, 1500-ліття від заснування Києва досить умовне, хоча може бути прив’язане до археологічних знахідок комплексів ранньослов’янської культури 5 ст. н.е. на Старокиївській горі.

Тепер про археологію Дрогобича. На сьогодні немає жодних (!) археологічних доказів існування міського поселення на місці Дрогобича раніше 14 ст. Хоча Дрогобич, як місто, безперечно існував ще задовго до своєї появи на сторінках давніх актів, однак наразі ані час його заснування, ані місце розташування ще княжого граду поки не встановлені. Тому виведення початків міста з кінця 11 ст. є повною профанацією і звичайним намаганням під чергову гучну дату «освоїти» кошти».

Роман Пастух, журналіст, письменник, краєзнавець:

«Проблема відзначення віку населених пунктів в Україні стоїть дуже гостро, і за неї мали б серйозно взятися відомі фахові історики. У нас, як і в Європі, вік міста відзначають від першої письмової згадки, і це нормально. Але згадки про західноєвропейські населені пункти часто-густо датуються ще Старою ерою і початками Нашої ери. Натомість у нас перші письмові згадки починаються приблизно від 15 століття. Так виглядає, що до цього часу на наших теренах нічого не існувало, нікого не було… Це неправильно. Історична наука в Україні має повернутися до відновлення справжньої історії, а вона – в тисячах років до Нашої ери, про що говорять і артефакти, і топоніміка. На моє переконання, Дрогобичу може бути не лише 900 років, але й більше. Я переконаний, що після проведення грунтовних розкопок в стародавній частині міста будуть знайдені артефакти значно ранішого періоду, аніж 14 століття. На це потрібні чималі кошти. Той факт, що ухвалено відзначати ювілей міста від 900 років, – звичайно, є умовно прийнятим літочисленням».

Богдан Лазорак,  директор Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі»:

«Довкола нашого міста завжди було багато легенд, найвідоміша з них – про місто Бич, яке існувало в околицях Тисмениці та було спалене половцями. Мені вдалось з’ясувати, що першим, хто приїхав у Дрогобич і занотував цю історію 1843 року, був Іван Вагилевич, зазначивши при цьому, що перед ним цю легенду поширив француз Дюва. Як історик, я не маю права вірити цим легендам, але, як дрогобичанин, я перейнявся пошуком Старого Бича. Щовесни ми з науковцями виїжджаємо в археологічні експедиції Дрогобичем. Можу сказати з упевненістю – дата, яку ми святкуємо зараз, – комуністичний блеф, створений штучно для того, щоб «вибити» кошти. Історія – точна наука, яка базується на конкретних датах. На жаль, ми не маємо такої дати, коли йдеться про заснування Дрогобича».

Роксолана БУЯК, Медіа Дрогобиччина №10 (24) від 21 вересня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *