МЕДИЧНА РЕФОРМА В БОРИСЛАВІ

У місті нафтовиків давно точаться розмови про медичну реформу. Згідно з нею, до кінця серпня відділення терапії та ендокринології, що на вулиці героїв ОУН-УПА 5,  перенесуть до  Центральної  міської лікарні на вулицю Куліша, 41-а. А з першого серпня ендокринологічне відділення тимчасово перенесуть до терапевтичного.

Лікарня обслуговує Борислав та  Східницю, хворих з навколишніх сіл Дрогобицького, Турківського та Сколівского районів.

Переформування відбудеться на підставі десяти  постанов, які, за ініціативи виконувача обов’язків міністра охорони здоров’я України Уляни Супрун, ухвалив Уряд, і котрі мають закласти підвалини  реформування системи охорони здоров’я в Україні та розв’язати оперативні питання управління медичною сферою.

Про процедуру об’єднання ми говорили з головним лікарем Борислава Віталієм Головчаком.

Недофінансування

«Основна причина всього, що відбувається  в лікарні, – катастрофічне недофінансування. Нам поставлено завдання  забезпечити штат видатків лікарні в межах фінансового ресурсу. На сьогодні нам сказали, що ми ми є вільними у формуванні штату. Процес погіршення фінансового стану не лише цьогорічний. Частково він пов’язаний з підвищенням мінімальної заробітної плати».

Фінансування медицини надходить  з трьох джерел: державна субвенція, міський бюджет та інші надходження. Державна субвенція розрахована на одного прописаного на території жителя. З цих коштів лікарня мала б оплачувати заробітну плату, обслуговування спецтехніки, закупівлю медикаментів, харчування пацієнтів, бензин. Натомість, їх не вистачає навіть на  оплату праці (близько 30 відсотків  недофінансування). Комунальні послуги з цього року оплачує міська рада.

«Я вважаю, що система фінансування не дуже добре диференційована, оскільки територія Борислава є не найкращою з екологічної точки зору, – каже пан Віталій. –  Тут є надзвичайно велика кількість хронічних захворювань, вад, онкозахворювань, а фінансують нас на тому ж рівні, що й міста  з кращим екологічним станом. Протягом  останніх чотирьох років ми п’ять  разів зверталися до Міністерств охорони здоров’я, фінансів, а також до Президента – з приводу зміни принципу фінансування. У тім числі,  звернення були від депутатського корпусу.  Натомість отримували відповіді, що система розрахунку фінансування є однаковою для всієї України й  рекомендували шукати внутрішні резерви».

А місцевий бюджет – нестабільне джерело надходжень. Місцева рада погодилась дофінансувати лікарню лише за умови наявності більш, ніж 105 відсотків  надлишку в бюджеті.

Інші надходження передбачають фінансування з джерел різних фондів, добровільних пожертвувань та платних послуг. Останні, за словами головного лікаря, не дають суттєвого прибутку. Ціна послуг йде на витрати матеріалів-реактивів та заробітну плату людей, що працюють в діагностиці. Щодо благодійних внесків, то з початком АТО благодійність переважно спрямовується туди, де допомога потрібна більше, ніж тут.

Головним завданням на сьогодні пан Головчак вважає збереження багатопрофільної діяльності лікарні з усіма відділеннями.

Об’єднання відділень та скорочення персоналу

Із 680 посад на сьогодні вже скорочено 60. Скоро має початися друга хвиля, що передбачає ще 20 скороченнь. «Скорочуємо так, щоб не розвалити функціонування відділу, зберегти цілодобовий пост, робимо перерозподіл обов’язків між працівниками, щоб відділення могли ефективно працювати за меншої кількості персоналу. Розташування відділень у різних корпусах є невигідним як з економічної, так і з медичної точки зору. Об’єднання ж призведе до економії на кількості цілодобових та чергових лікарях, на опаленні, вже не кажучи про свіжий ремонт приміщення на вулиці  Куліша. З медичної точки зору не буде жодного  погіршення у наданні фахової медичної допомоги, оскільки лікарі проходили навчання в Інституті та на курсах підвищення кваліфікації. Діабетиків другого типу будуть лікувати дільничні лікарі.

Інфекційне відділення на сьогодні  залишається на місці. Хоча я маю за мету просити депутатський корпус про доцільність реконструкції якогось приміщення на Куліша для перенесення туди інфекційного відділення також. У такому разі залишаться поліклінічний, хірургічний корпуси та пологове відділення, і економія витрат сягатиме 30-40 відсотків. Скорочення ліжок не повинно спричинити браку місць. 70 відсотків  пацієнтів ендокринологічного відділення (єдиного в регіоні –  Авт.) не залишаються у відділенні на ніч. Після об’єднання громад кількість пацієнтів не має збільшитись, адже їх і без того лікують в Бориславі. Є також надія, що при об’єднанні збільшиться фінансування і, відповідно, можливості».

Страхова медицина – не на часі?

“Принаймні, не на найближчому. Я вважаю, що страхова медицина – це правильно. Але процедура переходу повинна бути чітко прописаною. Для того, щоб вона працювала, застрахуватися повинні 90 відсотків  людей. А в депресивному місті Борислав, де робочі місця –  дефіцитні, ми не назбираємо й 50 відсотків. Якщо змусити підприємців платити страхівки – вони звільнять половину працівників. У нас взагалі побільшало “важких” пацієнтів. Через фінансову неспроможність люди не йдуть у лікарні – їх привозять у вкрай тяжкому стані.

Програма «Доступні ліки»

Багато людей скаржаться, що ліки малопомічні, або й взагалі відсутні в аптеках. «Ми комунікуємо з аптеками, які беруть участь у програмі (аптеки на вул. Коваліва, 29, Шевченка, 20 та Міцкевича, 6). Вони  постійно передають нам перелік ліків, які на сьогодні є в наявності (157 препаратів), щоб лікарі знали, які з наданого державою переліку можна виписувати. Потребу виписування ліків за цією  програмою визначає сімейний лікар. Критерій відбору – всі пацієнти за наявності діагнозу. Але загалом програма розрахована на найбідніший прошарок населення, і дає можливість перейти на постійне лікування людям, які через брак коштів ніколи ліків не приймали. Особливо це стосується хвороб, що передбачають постійний прийом ліків,зокрема гіпертонії”.

Міська рада повідомляє:

“Переобладнання поліклінічного відділення ЦМЛ на вулиці Куліша, 41а  під стаціонар проводить МКП “Мажор”. На виконання робіт у кошторисі ЦМЛ передбачено 500 000 гривень. Усі приміщення лікарні після вивільнення будуть повернені громаді Борислава, в особі фонду комунального майна Бориславської міської ради. В ендокринологічному відділенні придбання та встановлення вікон проводилося за позабюджетні спонсорські кошти”.

Реакція громади

Згідно зі  статтею 142 Конституції України: «Держава бере участь у формуванні доходів бюджетів місцевого самоврядування, фінансово підтримує місцеве самоврядування. Витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою».
Отже,  органи місцевого самоврядування мають цілковите право на компенсацію не лише тих коштів, які недофінансувало міністерство, а ще й можуть виставити рахунки за супутні витрати, пов’язані з усуненням негативних наслідків.
Нещодавно заступник голови ПК ЦМЛ Борислава М.І. Лазар   заявив, що заборгованість з виплати  заробітної платні  медикам сягає двох місяців. «З одного боку,  згубні рішення Міністерства охорони здоров’я України про так звані реформи в медицині, які, на думку переважної більшості медиків, призведуть до повної руйнації галузі, з іншого – постійне недофінансування, з третього – жалюгідний стан місцевого бюджету. Це все заганяє нас у прірву банкрутства та закриття. Тому медикам Борислава нічого іншого не залишається, як заявити про свої проблеми та стан на всю державу.Якщо впродовж  двох місяців фінансування Бориславської медицини не стабілізується (а це потребує, передовсім, активних дій з боку керівництва міста), у нас не буде іншого виходу, як страйкувати. Медики Борислава просять розуміння та підтримки в мешканців міста. Адже власником медицини є громада міста і лише громаді, шляхом референдуму чи опитування, вирішувати подальшу долю Бориславської центральної міської лікарні.

Юлія ГАСІЙ, Медіа Дрогобиччина №7 (21) від 04 серпня

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *