СУМНІВНА ЕКОНОМІЯ ПО-ТРУСКАВЕЦЬКИ

Економлять не там де треба – у Трускавці влада прогуляла два мільйони гривень на відзначення ювілейного Дня  курорту, а коштів на ремонт критичних класів у школах міста тепер вишукати не може !

Не спекотне цьогорічне літо принесло гарячі пристрасті у трускавецьку освіту: батьки майбутніх першокласників виставили владі міста ультиматум: відмовляються за власні гроші робити капітальний ремонт класу, в якому навчатимуться їхні діти та чекають виконання цих робіт за кошти міста. Та про все за порядком. Скандал виник  у СЗШ №3 курортного Трускавця . Батьки учнів 1-Б класу обурені та спантеличені не на жарт – на перших зборах  у навчальному закладі, де вже першого вересня за парти сядуть їхні малюки, їх одразу неприємно шокували: клас , в якому навчатимуться діти,  в жахливому стані. Ситуацію можна виправити зусиллями та коштами батьків, якщо вони цього бажають – наголосила педагог на зборах. За словами вчителів, ні із місцевого бюджету, ні з державного гроші на ремонт класів до трускавецьких шкіл не надходять, тож благоустрій кабінетів школи – добра справа батьків учнів. Не довго думаючи батьки майбутніх першокласників вирішили самі оцінити ситуацію із класом , в якому навчатимуть їхніх дітей. Побачене таки шокувало: фарба на стінах кабінету для навчань давно вицвіла, світильники поламані, лампочок бракує, дошка непридатна для використання, не в кращому стані сантехніка, паркет місцями здутий, стеля в тріщинах, шафа із битим склом, а біля умивальника   грибок. В такому класі і мають уже за півтора  місяці щодня “ гризти” граніт науки майбутні школярі.

– Кожен із батьків був готовий до того, що буде потрібно в класі щось підфарбувати, підлатати, відремонтувати якусь поличку. Але ми не сподівалися, що цілковито все буде так погано, – ділиться враженнями голова батьківського комітету 1-Б класу СЗШ №3 Марія Єващук. – Особисто мене вразили парти і стільці: вони у жалюгідному стані, таке враження, що це ті парти, за якими 20 років тому навчалася я. Із цих крісел стирчать ззаду штирі, а якщо хтось із дітей пораниться   ними, хто відповідатиме тоді ?  – бідкається жінка.

– У мене двоє дітей навчаються у цій школі, цьогоріч іде третя. Те , яким ми побачили цей клас, – обурило. Тут не обмежитися легкими ремонтними роботами, тут потрібен капітальний ремонт всього приміщення. А відповідно необхідні й  чималі кошти. Спочатку ми вирішили з батьками здавати по 500 гривень  на ремонт, однак згодом стало зрозумілим, що цих коштів буде замало на такий обсяг робіт. Тож ми, батьки, поставили  собі запитання: а чи мусимо ми це робити власним коштом? Є сім’ї, які можуть собі дозволити здати по 500 гривень, а є такі, в яких цих грошей немає. Чому ми маємо викручувати одне одному руки і здавати гроші на ремонт класу, у якому навіть ні фіранок, ні жалюзі немає? Чи за це стояли і боролися хлопці на Майдані, щоб ми нині й надалі підтримували цю злодійську систему? Це ж очевидна корупція!  – обурюється ситуацією в школі пан Едвард, батько першокласника.

Гнів батьків зрозуміти можна. Трускавецька влада напрочуд «цікаво» вимальовує для себе пріоритети використання коштів із бюджету міста. Не так давно Трускавець прославився на всю Україну помпезними святкуваннями 190- х уродин курорту. На гучні триденні урочистості, місто з легкістю витратило понад два мільйони гривень. І що важливо – святом задоволені були далеко не усі. Окремої розмови заслуговує і той факт, що завдяки процесу децентралізації , ініційованої урядом, тільки минулого року надходження до бюджету розвитку міста Трускавця зросли у кілька разів, і становили 50 млн.грн. Для  порівняння: у 2010 -2015 роках надходження складали лише п’ять мільйонів гривень.Зважаючи на такий стан речей, керівництво місцевого відділу освіти мало б лобіювати інтереси шкіл та ставити питання про виділення фінансування на ремонт занедбаних класів у Трускавці. Та от керівник місцевого відділу освіти Орест Лобик тільки виношує думки щодо ремонту запущених класів міста. На зустрічі у школі із невдоволеними батьками пан Лобик зізнався:запиту щодо коштів на ремонт класів під час формування видатків бюджету Трускавця-2017 він не подавав. Тому й кошти для цього не передбачені. Більше того, за словами головного освітянина міста, він тільки збирається вивчати ситуацію щодо кількості класів у школах, які потребують негайних капітальних ремонтів! І це у липні місяці, коли до навчального року  рукою подати. Також Орест Лобик запевнив: він вірить, що на ситуацію ще можна вплинути – у липні відбудеться сесія міської ради, під час якої розподілятимуть кошти, отримані від перевиконання бюджету. Тож завідувач відділу освіти ставитиме питання про виділення необхідного фінансування для ремонтів у приміщеннях шкіл, які є непридатними для перебування учнів. На завершення пан Лобик додав: він дає слово, що до початку навчального року усі класи, які потребують реконструкції, будуть доведені до ладу!

– В цілому без заробітної плати, енергоносіїв і харчуванням на школу №3 виділено 1 млн 45 тис. грн. З них: мультимедійна техніка – 100 тис. грн, комп’ютерний клас – 150 тис. грн, капітальний ремонт освітлення – 50 тис. грн, реконструкція даху – 500 тис. грн , капітальний ремонт сходів – 100 тис. грн. , спортивний майданчик із штучним покриттям (завершення будівництва) – 40 тис. грн., музичні інструменти – 40 тис. грн. та на інші дрібнички. Це великі суми, які ми виділяємо на освіту і, зокрема, на цю школу. Всі недоліки, які виникли стосовно умов навчання у цьому класі , ми виправимо і за рахунок міського бюджету зробимо ремонт у ньому. До першого вересня цей клас буде готовий приймати у хороших умовах першачків. Звісно, якщо батьки захочуть долучитися і допомогти, то немає проблем. Не захочуть –  самі зробимо все як має бути, – запевнив під час діалогу із батьками Орест Лобик.

Та от слова керівника відділу освіти не збігаються  із думками Трускавецького  міського голови  Андрія Кульчинського. Четвертого  липня обурені батьки мали зустріч із мером курортного міста. Та очікуваного порозуміння, на жаль, не знайшли. Пан мер близько двох годин запевняв присутніх, що Трускавець не має можливості вишукати кошти на ремонт класів, оскільки й без того  серйозно фінансує освітній процес. «Бюджет Трускавця не витягне таких видатків, ми і так чимало вкладаємо в освіту», – наголошував на зустрічі пан Кульчинський. Відтак, остаточний вердикт від міського голови лунав  так: «Я можу обіцяти вам, що ми ліквідуємо грибок, додамо лампи, яких бракує у старих світильниках, поміняємо кран, аби не текла труба. Хочете оновити паркет, купити нові меблі,  то вже ваші проблеми, не бачу у цьому першочергової необхідності». Звісно, батьків такі перемовини не влаштували. Вони в один голос кажуть, щот пильно спостерігатимуть за тими роботами, які обіцяла виконати влада у класі, одночасно  вони готують листи до компетентних органів державної влади із проханням втрутитися у ситуацію. У своєму прагненні розірвати порочне  коло «поборів» у школах трускавчани налаштовані рішуче й  наголошують: курортне місто останнім часом нагадує зачаровану країну, де не шкодують мільйонів на паркові скульптури в місті, помпезні святкування та дорогі урги ( шість тисяч гривень за одну штуку) , а от 30 тисяч  гривень на ремонт занедбаного класу у бюджеті оздоровниці вишукати ніяк не можуть.

Коли матеріал готували  до друку стало відомо, що керівник місцевого відділу освіти Орест Лобик цими днями у програмі Першого Західного “Великі перемовини”  запевнив батьків, що подав запит для виділення коштів  з бюджету міста для капітального ремонту класу. Питання розглянуть на сесії, яка відбудеться 20 липня.

Наталя ЗЕЛЕНА, Медіа Дрогобиччина №6 (20) від 21 липня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *