Журналістка BBC Ялда Хакім: Україна не забута світом, ми, журналісти, завжди готові надавати голос жертвам жорстоких подій.

Нещодавно нам трапилася унікальна нагода зустрітись із провідним спеціалістом у міжнародній журналістиці, телеведучою та кореспондентом BBC World Ялдою Хакім.

Ця молода жінка приділяє багато уваги проблематиці близького Сходу, а світову славу їй принесло розслідування під назвою «Анатомія різанини» про різанину, влаштовану американським солдатом   в одному із афганських сіл.

Ялда, уродженка Афганістану, але її сім’я втекла з країни під час радянсько-афганської війни до Пакистану, а згодом до Австралії. Сьогодні вона –  успішна журналістка, яка не боїться говорити правду й закликає до цього всіх журналістів. За словами Ялди, Україна – неймовірна країна із важкою історією, вона вдячна за нагоду побувати тут і погодилася дати інтерв’ю кореспондентові  «Медіа Дрогобиччини» про ставлення світової журналістики до подій в Україні та їх об’єктивне висвітлення.

Усе почалося із розповіді Ялди про те, як вона готувалася до свого приїзду до  Львова на Медіа Форум для того, щоб розповісти про силу журналістики.  Вона читала книги з історії і була глибоко вражена усім, що довелося пережити українцям та шкодує, що важкі часи для нас не завершилися.

– Ялдо, чи плануєте ви написати про Україну?

– Ви знаєте, Україна вражає своєю історією, тут живе так багато різних людей, котрі пережили важкі моменти у житті, і я гадаю, що ці речі мають бути висвітлені, а особливо, коли ми говоримо про війну на Сході. Україна не забута світом, ми, журналісти, завжди готові надавати голос жертвам жорстоких подій. Я знаю, що понад десять тисяч  людей загинули в вашій країні протягом останніх кількох років, і мені відомо, що деколи те, що тут відбувається описано не так, як воно є насправді. Це загострене почуття справедливості у мене було завжди, я мріяла бути журналісткою від семи років, тут не останню роль відіграла моя особиста історія. У мене вдома завжди обговорюють новини, й деколи моя мати питає мене: «Ми тебе забрали з війни, чому ж ти завжди туди повертаєшся?». У мене одна відповідь: я хочу справедливості, я хочу, щоб у цей наш короткий, обмежений час, усі проблеми були почутими.

– Ви говорите зараз про російську пропаганду, коли згадуєте, що не всі проблеми в Україні висвітлюють такими, які вони є насправді?

– Говорячи про пропаганду в Україні, то не можу надати об’єктивної оцінки, адже я тут перебуваю зовсім недовго, але ось у світі добре відомо, що багато російських ЗМІ віддані уряду. Журналісти там пишуть про речі так, як їм диктує уряд, і це не є жодною  таємницею.  Росія сьогодні має дуже заплутані стосунки із рештою світу: наприклад, всі ці розмови навколо виборів у США чи конфлікту в Сирії, та й узагалі до Росії виникає багато питань у світової спільноти журналістів. Проте, як би там не було, нашим обов’язком  є правдиво висвітлювати  події, не боятися та не піддаватися на жоден шантаж чи будь-що інше.

Чи можете ви сказати, що світ просто втомився від надлишку поганих подій і через це війну в Україні не  так часто обговорюють, як би нам хотілося?

– Ви маєте рацію. У світі, на превеликий жаль, багато конфліктів, котрі мають глобальне значення, і в цьому є певний сенс, що журналісти шукають більше того, що зможе трохи розрадити людей, принести їм радість. За останні кілька років я розглядала питання міграції, вплив конфліктів, зокрема  на Близькому Сході та в Африці. Знаєте, стільки життів загублено марно, що в мене нема сил стояти осторонь, я хочу зрозуміти чому так відбувається, що стоїть за цим.

Про війну в Україні говорять не так багато, але про неї завжди пам’ятають, якщо йдеться про журналістів, нашим обов’язком є тримати світ у курсі подій.

– Маю особисте  запитання: як, коли бачиш весь цей біль наживо, а ви побували у багатьох гарячих точках, можна тримати у серці стільки любові до світу і віри у добро?

– Справді, я бачила надто багато історій і вони довго лишаються зі мною. Я була в Ємені у 2013-му, коли політика розділила людей на різні табори, я писала про події ву Бангладеш, де було вбито понад тисячу  людей, словом, я знаю, що таке жах. Проте, я також бачила, на які жертви йдуть люди, щоб допомогти одне одному, деколи навіть ціною життя, і саме такі історії дарують мені цю віру. Важливою для мене є також можливість впливати на події, які я висвітлюю, якщо я бачу, що не здатна нічого змінити, то просто не беруся за справу.

– Ялдо, ви об’їздили практично цілий світ,  якими є ваші враження про Україну?

– Мені дуже тут подобається, але знаєте, найбільше мене вражає те, що тут дуже багато хороших людей і молодих журналістів, які прагнуть змін. Вони настільки хочуть іншого майбутнього, щасливого майбутнього, що не виникає навіть сумніву, що правда в Україні таки переможе.  Це нове покоління має надію, і я хочу побажати їм не втрачати її ні за яких обставин.  Йдіть уперед і не бійтесь нічого – таким буде моє послання до української молоді.

Уляна САЛІЙ, Медіа Дрогобиччина №4 (18) від 23 червня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *