Земельні схеми на Дрогобиччині

  •  
  •  
  •  
  •  

Кожен повнолітній громадянин України має право безкоштовно отримати п’ять земельних ділянок різного цільового призначення.

Ст. 121 Земельного кодексу України говорить, що держава може передати громадянинові не більше двох гектарів землі для ведення особистого сільського господарства, для ведення садівництва – не більше 0,12 га. Для будівництва житлового будинку в селі, можна отримати не більше 0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, а в місті – 0,1 га.  Якщо Ви захочете збудувати дачу, то законом на це передбачено не більше 0,1 га, а для гаража – не більш 0,01 га. Кожну з п’яти ділянок можна приватизувати лише один раз.

Так, Ви маєте право на безкоштовне отримання земельної ділянки!

Але не все так просто… Реалізація цього права без хабарів – справа складна. З грошима і знайомствами – легко і просто. На жаль, така наша реальність.

У цій статті Ви дізнаєтесь  про найпопулярніші схеми (з прикладами), які використовують на Дрогобиччині аби законно-незаконним шляхом отримати земельні ділянки.

Загальна інформація

Отже,  дійові особи земельних схем:

Покупець (фізична особа; забудовник; підприємець, який хоче збудувати “МАФік”) – має гроші і хоче отримати землю. Дуже часто має благі наміри, наприклад, розвиток бізнесу, чи будинок для родини, але це не є виправданням, бо давати “подяки” – злочин.

“Рішало” – має відповідні знайомства у всіх потрібних кабінетах. Може бути депутатом (навіть головою фракції чи членом депутатської комісії), або працівником міської ради.

Виконавці – приємні на вигляд чиновники, знають багато веселих історій, ходять до церкви, люблять каву, пляцки, молочний шоколад,  віскі та американські долари, за які готові зробити все що треба. Дуже часто носять вишиванки.

Депутати-“патріоти” – славні сини Франкового краю. Люблять нашу українську землю, тому вже встигли реалізувати своє право на безкоштовне отримання земельної ділянки, а також допомогли реалізувати його своїм родичам, близьким друзям, друзям друзів, підставним особам тощо. Вони й вам допоможуть, але за це доведеться заплатити. Їхнє основне завдання – голосувати.

Народ – спить. Час від часу їде у Київ на Майдан, але у себе під носом навести порядок з місцевими януковичами та азаровими щось не надто може або просто не хоче.

Для чого людям земля? Ціна питання?

Перше – людина (покупець) хоче щось збудувати, тому платить гроші, “рішає”, дає “подяки” і отримує землю через сесію міської ради. Середня вартість “подяки” – в межах 5000 доларів США, а якщо йдеться про будівництво, наприклад, багатоповерхового будинку, то ціни, звісно, зовсім інші.

Якщо ви хочете реалізувати своє право на безкоштовне отримання земельної ділянки, відповідно  до ст. 121 Земельного кодексу України, то повинні, найперше, знати, яка саме земля вам потрібна, й така ділянка  повинна бути вільною, тобто нікому не належати. Цю інформацію можна отримати, якщо проаналізувати Публічну кадастрову карту – або в у територіальному відділі архітектури чи у Держгеокадастрі. Однак, тут є один важливий момент. Навіть якщо Публічна карта “покаже”, що земельна ділянка є вільною, це не означає, що на неї вже хтось не написав заяву. Ця деталь – плодючий грунт для маніпуляцій та є корупційно-небезпечною.

Інформація про справді вільну землю для простих мешканців є таємницею. Ніхто вам її не розкриє і жоден чиновник не зацікавлений в тому, щоби  ви дізналися про цю вільну землю або, не дай Боже,  отримали її. Якщо хтось випадково отримає землю безкоштовно, це означає, що земельні клани та “рішали” не зароблять, тому шанси отримати вільну землю у простого громадянина дорівнюють нулю. На жаль, навіть участь в АТО не гарантує Вам “безболісну” реалізацію права на землю… Хитрий “слуга народу”  завжди щось придумає.

Друге – організована група або окремі особи “беруть” землю для того, щоби її продати. Основна мета  – заробити. У цьому варіанті бере участь більша кількість посередників і з “виручки” доведеться кожному щось дати, “кашлянути”. Ціна залежить від складності завдання. А ось ціни на земельні ділянки у Дрогобичі різні, в середньому це 200 тисяч  гривень за шість сотих. “Прибуток” невеликий, але земельна мафія займається цим “бізнесом” роками, тому капітал нагромаджується. Все це конвертується у бізнес, комерційну нерухомість, квартири, машини, спортивні костюми, кругленькі незадекларовані суми у валюті тощо.

Як це працює?

Замовник шукає “рішала”, домовляється за ціну, за терміни. “Рішало” все організовує, комунікує з ключовими особами – виконавцями, депутатами-“патріотами”. І за деякий час  (в середньому процес триває до шести місяців) покупець отримує землю – на руках усі документи, сесія проголосувала – земля є.

Улюблені схеми. Класика.

Якщо хтось вважає, що за роки існування інституту місцевого самоврядування у нашому регіоні він нічого не напрацював, то це – велика неправда! Успішно освоєно та реалізовано багато земельних схем. Поговорімо про основні з них. На жаль, українське законодавство дозволяє маніпулювати та реалізовувати такі схеми абсолютно безкарно, бо вони, фактично, є законними.

Садівництво

Дрогобицька міська рада від 2010 року до моменту затвердження Плану зонування території міста Дрогобича рішенням сесії Дрогобицької міської ради № 964 від 20 лютого 2013 року,  (містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон) масово ухвалювала рішення про надання земельних ділянок у власність для садівництва.  

В цей час у Дрогобичі розвелося дуже багато “садівників, які, на жаль, нічого не вирощували, бо відразу після отримання землі, у відповідності до Земельного кодексу України та за погодження з відділом містобудування та архітектури виконавчого комітету Дрогобицької міської ради, змінювали цільове призначення земельних ділянок з садівництва на “будівництво та обслуговування житлового будинку”. Раз-два – і земельна ділянка коштує вже у декілька разів більше, і яблука з грушами вже садити ніхто не буде, але врожай з такої землі таки зберуть. І цей врожай – “зелень”, але не петрушка, не кріп, а долари та євро. Дехто з дрогобичан таки отримував землю для садівництва, але таких людей було справді дуже мало.

Де зрада?

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ. Тобто землю землю під будівництво без плану зонування вам не дадуть, а ось під садівництво – можна. Процедура ж зміни цільового призначення із садівництва на будівництво не потребує плану зонування або детального плану територій.  Скільки землі ”пішло” у Дрогобичі за такою схемою?! Важко сказати, але це  не один десяток ділянок.

Вони – працюють 🙁

Однак, навіть після того, як було затверджено План зонування, землю продовжують віддавати під забудову, й ніхто не дивиться, що у неї інше цільове призначення. Яскравий приклад – земельні ділянки біля АТП, що на вулиці Горішня Брама. Ці дві земельні ділянки, які місцеві діти досі використовують, як імпровізований стадіон, згідно з Планом  ЗОНУВАННЯ знаходяться в “зоні озеленених територій, а згідно з ГЕНЕРАЛЬНИМ ПЛАНОМ належать до озеленених територій обмеженого користування та спецпризначення. Однак у депутатів інша думка. Згідно з рішенням сесії Дрогобицької міської ради № 468 (від 30 листопада 2016 року), та № 624 (від другого березня 2017 року) ці землі передані громадянам для “будівництва та обслуговування житлових будинків”. Цікавим фактом є те, що ці дві земельні ділянки вже продаються на сайті OLX. Зрозуміло, що їх отримували виключно з метою продати! В першому оголошені вказано, що землю продає невідомий пан Андрій, номер телефону – 0634689325. Однак, якщо  зателефонувати, то слухавку бере панянка, яку, можливо, звати Мар’яна і вона, можливо, є працівником міської ради. В оголошеннях цього користувача є ще одна земельна ділянка на вулиці Стуса та…. нерухомість на вулиці Самбірській, поблизу  світлофору… Риторичне запитання: а кому належать ці магазини та цей будинок?! Це Вам для роздумів. Оголошення про продаж іншої  земельної ділянки, за оформленням, а саме за фотографіями, дуже схоже до попереднього. Можливо,  ці світлини робила одна і та ж людина. Ось так. Нагадаймо вам, любі друзі, що у Дрогобичі досі на землю чекає безліч людей, серед яких і ветерани ВІЙНИ на Сході.

Вільні земельні ділянки для підприємницької діяльності

Ця схема найчастіше працювала, коли йшлося про землю для бізнесу. Так, говоритимемо  про МАФи. Відповідно до ч.2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.

Отже, щоб отримати вільну земельну ділянку в межах населеного пункту необхідно взяти участь в земельних торгах. Так сказано в  Законі.

Земельні торги річ корисна – більше грошей надійде до  скарбниці, більше грошей заробить громада. А як часто у Дрогобичі відбуваються чи відбувалися такі торги?! Дуже рідко… Чому, запитаєте ви?! Бо можна укласти угоду про встановлення особистого сервітуту (право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою) для розміщення МАФу (мала архітектурна форма – елемент декоративного чи іншого оснащення об’єкта благоустрою. До малих архітектурних форм належать альтанки, павільйони, навіси; паркові арки (аркади) і колони (колонади); вуличні вази, вазони і амфори тощо). І після того, як підприємці укладали такі угоди, одразу розпочиналося будівництво, але встановлювали не МАФ чи тимчасову споруду для провадження підприємницької діяльності, а будували нежитлову будівлю, яку використовували з комерційною метою.

Таких прикладів, коли підприємці укладали угоди про встановлення особистого сервітуту для МАФу чи  тимчасової споруди, а будували на цій землі реальні будівлі під свій бізнес – безліч. Серед таких підприємців і багато чинних депутатів.

Але й це ще не кінець… Після того, як підприємець споруджує будівлю для провадження підприємницької діяльності, наступним його кроком є похід у “найчесніший” суд, який визнає право власності на цю “нерухомість”. І вже коли право власності на споруду оформлено, підприємець звертається до міської ради та отримує земельну ділянку в оренду, оминаючи земельні торги.

Історія з МАФами та тимчасовими спорудами у Дрогобичі – це окрема тема для розслідування, бо процес отримання дозволу на встановлення МАФів у місті є доволі непрозорим. Зрештою,  чи потрібно місту так багато МАФів і яка економічна користь громаді від них – теж запитання.  Від  2012 до 2016 року в місті було встановлено аж 230 тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності. Цифра вражає…

Забудовники: Земельні торги? Ні, не чули..

Земля для будівництва багатоквартирних житлових будинків та нежитлових будівель комерційного призначення… без земельних торгів.  А навіщо вони потрібні, оті торги?!

Ми вже розповіли вам, що вся земля, яку хтось хоче орендувати чи придбати, повинна проходити процедуру земельних торгів. Однак, до 2016 року був виняток – комунальні підприємства могли отримати землю без участі у торгах, тобто “не підлягали продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі надання земельних ділянок державним та комунальним підприємствам, бюджетним установам, вищим навчальним закладам….”. Треба землю? Дуже прошу, тримайте. Які торги?! Ні, не чули.

Ця схема вже не діє, бо Закон України “Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів” від 18.02.2016 р. скасував цю норму, й тепер комунальні підприємства теж повинні брати участь у торгах.

У Дрогобичі цю схему неможливо було реалізувати без залучення  до неї комунального підприємства – Управління капітального будівництва Дрогобицької міської ради.

Ось у чому суть схеми: комунальне підприємство без торгів отримує земельну ділянку для будівництва багатоповерхового будинку, а потім передає цю ділянку будівельній компанії за згодою міської ради. Де була “зрада”? Землю віддавали, фактично, за безцінь, громада втрачала реальні кошти, які могли піти на розвиток міста. Ця схема особлива тим, що вона, фактично є легальною… Недосконале законодавство і, як наслідок, – хтось заробляє, а хтось – місцевий бюджет, а отже  й громада – втрачає значні суми.

Прикладом використання цієї схеми є земельна ділянка на вулиці  Володимира  Великого, (площа 7826 квадратних метрів, яку  2007 року надано в оренду КП “Управління капітального будівництва” для будівництва дев’ятиповерхового житлового будинку. Однак, спорудження  будинку було розпочато лише 2015 року, коли ПП “БФК “Осанна” взяло цю ділянку в суборенду. Рішенням сесії Дрогобицької міської ради  (№ 427, від третього листопада 2016 року) вирішено продовжити строк оренди цієї земельної ділянки (термін  – три роки) для КП “Управління капітального будівництва”, а вже 17 лютого 2017 року рішенням Дрогобицької міської ради (№ 600) надано дозвіл КП “Управління капітального будівництва” передати в суборенду (укласти новий договір) цієї ж земельної ділянки вищезгаданому приватному підприємству. І все законно, ось лише бюджет не отримав гроші, які можна було використати на дороги, спортивні або дитячі майданчики.

Скільки ж втратило місто?

Порахуймо приблизно, скільки ж місто не отримало грошей з ділянки на вулиці  Володимира  Великого. Восьмого квітня 2017 року на сайті Дрогобицької міської ради оприлюднено  інформацію про проведення земельних торгів, а саме – аукціону, на який було виставлено один лот – ПРАВО ОРЕНДИ земельної ділянки несільськогосподарського призначення, що розташована за адресою: Дрогобич, вулиця Солоний ставок, площа – 0,2449 га для будівництва нежитлової будівлі комерційного призначення. Право оренди продали, й місто отримуватиме щороку – 201 048 гривень десять копійок.  Ця земельна ділянка за розміром менша у ТРИ РАЗИ (!) ніж земельна ділянка на  вулиці  Володимира  Великого. Розмір же орендної плати на рік за земельну ділянку на вулиці . Володимира  Великого становить близько 180 000 гривень, а за земельну ділянку, в три рази меншу, на вулиці Солоний ставок, місто отримуватиме аж 201 тисячу гривень, тобто місто щороку втрачає близько 400 000 гривень. Ви тепер розумієте для чого потрібні земельні торги?!

Торги – реальні надходження до  міського бюджету.

Молочний ринок

За такою ж схемою було передано земельну ділянку площею 0,0532 га на вулиці Малий Ринок, 3 у Дрогобичі для будівництва нежитлових приміщень комерційного призначення (торговий центр “Гетьман”) для товариства з обмеженою відповідальністю “Діакор Голден Інвест” (керівник О. Бутріна). Йдеться  про “старий” ринок, який, фактично, відібрали у Дрогобичан. Спочатку Дрогобицька міська рада передала цю земельну ділянку в оренду КП “Дрогобицький ринок”, потім було укладено договір суборенди з ТзОВ “Діакор Голден Інвест”, а  вже під час будівництва торгового центру було переоформлено право оренди земельної ділянки на Товариство.

Що з цього отримало місто? Новий торговий центр? 🙂  Хіба що… Сучасний молочний ринок на весь перший поверх, як це було обіцяно, так і не відкрили, лише невеликий павільйон, в якому можуть поміститися  заледве 40 продавців молока.

Скільки могла би отримати громада Дрогобича, якби чиновники чинили, як справжні господарі, а не як дрібні ріелтори?! Питання риторичне.

І знову КП “Дрогобицький ринок”

Така ж сама схема була використана при будівництві критого ринку на вулиці Пилипа Орлика у Дрогобичі. У цьому випадку орендарем знову було КП “Дрогобицький ринок”, яке на підставі рішення сесії Дрогобицької міської ради (№1107, від 27 вересня 2013року) передало цю земельну ділянку в суборенду для будівництва критого ринку загальною площею 9928 квадратних метрів кооперативу обслуговування “Сонячний промінь” (керівник  С. Маменька).

Важливо, що усі ці “перекидання” земель з КП на комерційні підприємства здійснювалися за згодою міської ради, тобто депутати голосували і погоджували, керівники відділів візували й уважали, що це “нормально”. Скільки за сучасну історію Дрогобича було проведено таких операцій?! Мабуть, дуже багато, а бюджет не отримав колосальні суми… Ех, дійсно “господарники”.

Земля, політика і люди

В місцевій політиці земля – аргумент та важіль впливу. Її дуже часто використовували і використовують для того, щоби перетягнути  на свій бік окремих депутатів або чиновників. Ти взяв землю – все, ти в системі, ти один з них, “ти один із нас”. Наприклад, у Трускавці, в якому вже не залишилося вільної землі, ще на початку 2000-них земля була одним із основних регуляторів взаємин між владою та депутатським корпусом. Землю міняли на лояльність. Всі були на гачку. Зрештою, всі були у виграші, ось лише громада втрачала. У Дрогобичі земля теж є частиною політики, але тут є ще є вільна земля, тому ще є, що ділити. Без простого і “зрозумілого” бажання – заробити, не обійтися.

Багато з владних мужів свідомо йдуть у владу, аби “вирішити” свої земельні питання, і їм це вдається – беруть, перепродають, і свято вірять в те, що якби вони це не зробили, то зробив би хтось інший. І це масове явище. Дрогобичанам, в тім числі, й тим, що  пройшли АТО, доводиться роками чекати у незрозумілих чергах… Правди у земельному процесі дуже і дуже мало.

Земля в Україні вже давно є товаром, і на ній заробляють шалені кошти, але заробляють окремі люди та організовані групи – клани. Громади з цього нічого не отримують. Ось така сумна реальність.

У наступному номері ми розповімо Вам і про інші схеми, але про ті, які неможливі без наших місцевих судів та простих людей.

Олег ДЬОРКА, Медіа Дрогобиччина №3 (17) від 09 червня

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *