ЯК ГРОМАДА ЗАХИЩАЛА ОДНОГО СОЛДАТА

Матеріали прес-конференції з приводу обвинувачення ГенШтабом ЗСУ Тараса Гоп’яка у дезертирстві і зраді. Борислав. 15.05.2017.

Усі ми бачили відео допиту невідомими особами бійця Збройних Сил України Тараса Гап’яка, яке було оприлюднено  11 травня на каналі “Народної міліції” терористичної “ЛНР”. Наступного дня, як повідомляє штаб АТО, «після ретельного вивчення інциденту, який стався наприкінці березня, та врахування всіх обставин», військовослужбовця було позбавлено звання сержант згідно до дисциплінарного статуту ЗСУ.

Матеріали службової прокуратури направлені до військової прокуратури для прийняття правового рішення за статтею 430 «Добровільна здача в полон». «Ретельне вивчення інциденту» і вирок, що спирається на відео-запис-зізнання полоненого, за один день.

Відео підняло хвилю обговорень в на fb (сторінці штабу АТО зокрема) та сторінках інформаційних видань. Та частина людей, яка справді ретельно підходила до вивчення інциденту, висувала різні припущення причин зникнення військового. І жодна аргументована думка не збігалась з поспішним висновком штабу.

Широке поширення питання, бажання бориславців підтримати матір Тараса та її стійка позиція добитись справедливості і не дати зганьбити ім’я сина, зібрали 15 травня в сесійній залі Бориславської міської ради прес-конференцію.
На ній були присутні громадські організацій Дрогобиччини та Борислава, представники ЗМІ та влади, громадяни міста. Далі – основні тези, що прозвучали в Бориславі 15 травня.

Зі звернення патріотів Дрогобиччини до громадськості та ЗМІ:

«Більшість із нас знають і характеризують Тараса як патріота і досвідченого бійця. Все, що озвучено ним у цьому, буз всяких сумнівів, постановочному відео, є заздалегідь прописаним сепаратистами сценарієм. Це чітко і ясно зрозуміло з контексту розмови та поставлених йому запитань, більшість з яких акцентовані на улюблені терористами теми, такі як вживання алкогольних напоїв у лавах українського війська, безконтрольний, самовільний та хаотичний обстріл територій з важкого озброєння, кураторство американськими військовими, моральна та психічна деградація в особовому складі, пасивність та небажання воювати за Україну, тощо… Ми звертаємось до всіх громадян та інтернет-користувачів з проханням не поширювати ворожі фото-відео-публікації, які направлені на дискредитацію як окремого полоненого бійця, так і збройних сил України в цілому. Ми глибоко переконані, що всі свідчення, які він надав, були вимушеними та такими, від яких залежали його здоров’я і життя!.. Вимагаємо від спецслужб України, які через очевидну халатність допустили можливість дискредитації штабом АТО українського кадрового військового, негайно провести повне, всебічне розслідування, з залученням представників громади, та встановити всі причини та факти, що призвели до полону Тараса Гап’яка».

Представник союзу Дрогобиччини АТО застеріг, що якщо хтось і може засуджувати воїна, то тільки воїн. Назвав політику збройних сил України антидержавною та закликав відповідні служби зайнятись розслідуванням.

Військовий капелан о. Тарас провів паралелі з ізраїльською армією. Ізраїльський полонений мусить казати все, що йому кажуть казати. В Ізраїлі у військових розслідуваннях відеоматеріали не розглядають взагалі, тоді як у нас вони стають чи не єдиним доказом для засудження військовослужбовця. Тим більше, що ролик є склеєний. І оприлюднений через 1,5 місяці від часу зникнення Тараса. (до тогобориславських атовців просили два місяця мовчати про те, що хлопець в полоні).  О. Тарас наголошував, що ніхто не має права до винесення рішення суду (якщо такий буде) робити висновки і оприлюднювати їх на цілу країну. Принаймні, так би чинило справді демократичне і християнське суспільство.  В час інформаційної війни з Росією саме негативні коментарі показивутимуть полоненому з метою ще більшого  придушення його психологічного стану.

Головна наша мета – наголошує о. Тарас – витягнути людину з полону. Для кожного з нас це виваженість, зваження думок і слів, злагодженість та молитва.

Також о. Тарас додав, що велика частина того, що говорив Тарас на відео, є правда. Зокрема про забезпечення нацгвардії та збройних сил: нові авто та озброєння на третій лінії фронту та розбиті машини, старі автомати та іржаві патрони – на нульовій.  Чи може неправдивими були слова Тараса про поганий соціальний стан наших родин?

Відомий в Бориславі волонтер Микола Когут. Саме з ним 5-7 квітня мати Тараса Гап’яка їздила в Попасне для вияснення причин зникнення свого сина. Волонтер задає наступні питання:

Чому командування, знавши, що боєць в п’ятницю 24 березня вже не повернувся на пост, каже, що зник він в неділю 26 березня?

Чому він півтора місяці не зв’язувався з мамою, якщо перейшов добровільно?

Чому жодна державна структура не зв’язалась з мамою?

Чому держава тільки забрати синів може?

Чому, коли мама туди приїхала, її «футболили» від одних до інших або взагалі не виходили на контакт, переховувались?

Чому в нашій країні не дотримуються принципів презумпції невинуватості.

І, взагалі, як військова прокуратура може розглядати справу по статті 430 – добровільна здача в полон, – якщо у нас в країні немає війни?

Активісти закликали канал 1+1 вибачитись перед мамою за те, що вони перші оприлюднили відео допиту на цілу країну.

Пропонували скоординувати системну дію. Зібрати підписи на підтримку Тараса та написати звернення, скажімо, до Геращенка від імені громадян з вимогою розібратись з даним питанням. Знайти спеціалістів, які б могли фахово доказати фейковість відео. Організувати юридичну підтримку сім’ї Тараса. Також фінансову та молитовну. І головне – моральну підтримку мамі.

Юлія Гасій, Медіа Дрогобиччина

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *