Реформа ЖКГ по-дрогобицьки: документації нема, а Закон узагалі «нечинний»

Вам встановили тариф, і ви чемно сплачуєте, наприклад, за прибирання прибудинкової території, якого фактично не існує? Ви оплачуєте масу пунктів тарифу, і вам мали б провести капремонти частини даху чи труби, а цього не зроблено?

Ви хочете створити ОСББ, але не можете цього зробити, бо у ЖЕКу вам не видають документацію на будинок?

Чому у Дрогобичі  місцеву реформу в сфері житлово-комунального господарства  – провалено, і хто з цього має зиск? Про це спробуємо дізнатися разом.

Почнемо з передісторії, яку нам розповідає наш експерт –  голова ГО «Дрогобицька громада» Богдан Юзефів.

ПРИВАТИЗАЦІЯ І НЕ ЗОВСІМ

Богдан Юзефів нагадує,  що у 1992 році відбувся так званий перший етап реформи – коли держава  передала все майно (житло) мешканцям. Але зроблено це було частково: передали під приватизацію лише квартири.

Отож, отримавши квартири у власність, ми десь упустили значення власне будинків, вважаючи, що квартири – це «моє», а будинок загалом – це вже не наш клопіт. Хоча законодавством, зокрема у Цивільному кодексі, було чітко прописано, що всі конструкції, комунікації, словом – все, що є будинку – це спільна сумісна власність мешканців будинку.

«Втім, люди закону не знали, а держава це приховувала – бо це було вигідно. Зокрема, місцеві ради позабирали в будинках чимало приміщень (підвальних, цокольних), які взяли на баланс, а потім або продали або передали в оренду».

 Хто від цього виграв? Мешканці? Будинок? А ці кошти могли бути скеровані яксамраз на модернізацію цього ж таки будинку…

КВАРТПЛАТА

У  час, коли квартири були власністю держави, сплата квартплати була цілком закономірною. Після приватизації квартир така опція як квартплата стала неактуальною. Всі платежі, які здійснюються, – це оплата послуг за обслуговування будинків і прибудинкових територій.   Тобто, щоб утримувати будинок.

«Люди повинні були вже тоді зрозуміти, що вони є господарями дому, і це їх спільна сумісна власність. І якщо я живу на першому поверсі і кажу, що мені до даху байдуже, а той, що живе на п’ятому, – що йому байдуже до підвалу,  значить, структура не працює. Людям треба було зрозуміти, що ми не лише власники квартир, а власники усього цього комплексу!

Але у нас все пішло навиворіт. Держава і органи місцевого самоврядування забрали собі у власність  ряд майна. Було створено ЖЕКи, які не надавали послуги, а збирали … квартплату. Якщо підняти у Дрогобичі платіжки чотирирічної давнини, то можна у цьому переконатись.  Ми тоді ледь не з боєм добилися зміни – щоб вони зрозуміли, що це є послуга. Бо ж ми наче податком були обкладені: платили їм гроші , а ніхто не знав, що таке послуги і що вони мають робити. Такою «дієвою» бездіяльність якраз ЖЕКи фактично довели житловий фонд  на 99% «до ручки», – пояснює Богдан Юзефів.

Богдан Юзефів. Голова ГО «Дрогобицька громада»

Експерт наголошує, що сьогодні, згідно зі статистикою, 80% житлового фонду в країні є проамортизованим, старим. Тож, держава рік тому догледіла раптом, що в Цивільному кодексі написано, що це є наша сумісна власність. Відтак, на світ з’являється закон «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку», який вперше чітко визначає і дає людям можливість вибрати форму управління своїм будинком.

«У законі чітко прописано, що будинок – це є наша сумісна власність, і вказано методику того, як управляти  будинком. Спочатку ж держава пропонувала лише ОСББ. Але воно не пішло. Тепер прописали три можливі форми управління: через ОСББ, самостійно управляти (через збори) або ж частину функцій передати  будь-якій управляючій фірмі.

Тож, коли в минулому році було прийнято цей закон, мешканцям міста мали б довести відповідну інформацію про те, що вийшов такий закон, які його завдання, що очікувати і що слід робити. Щоб люди знали – що відбувається, чого чекати, що робити, до чого готуватись»

Хто це мав зробити?

«Передусім, це мала зробити міська рада, яку ми для того і обираємо».

КОЛИ МАЙНО – НАШЕ, АЛЕ БАЛАНСОТРИМАЧ – ЖЕК

Варто зауважити, що до того часу практично усі багатоквартирні житлові будинки Дрогобича перебували на балансі КП «ЖЕО».

«Це взагалі нонсенс, адже наша спільна власність, а стоїть на балансі десь. Це як, наприклад, моя машина стоїть на балансі і у вас, – розповідає Богдан Юзефів. – Тож, міська рада мала б поінформувати громаду, що вийшов такий закон, яким пропонується три варіанти управління вашим майном. На протязі року ви повинні визначитись, як управляти. Вам чиновники мали б донести, розписати процедуру, методику і документи – і ви мали б до 1 липня цього року визначитись, як вам відтепер управляти своїм майном.

А тепер покажіть мені, де в місті з цього приводу відбувалась відповідна роз’яснювальна кампанія? Хто виступив у ЗМІ – чиновники департаменту, заступник міського голови, юридичне управління чи керуючий справами? Хто людям юридично роз’яснив, ЩО потрібно робити і як? Хто людям доніс інформацію про те, що вони несуть повну відповідальність за будинок? Цю роботу в місті провалено! Ні семінарів, ні зборів, ні статей. Ні-чо-го.

З іншого боку, хорошим учасником цього дійства і його «гальмом» було КП «ЖЕО».

КП «ЖЕО» (Комунальне підприємство Дрогобицької міської ради «Житлово-експлуатаційне об’єднання») було утворене при минулій каденції. Тоді влада казала, що здійснила велику реформу: об’єднавши три ЖЕКи в одне КП і створивши монополіста.

Що робить КП «ЖЕО»? На його баланс передали всі будинки, які підприємство мало б обслуговувати. Якщо ви візьмете сьогодні штатний розпис КП «ЖЕО», то побачите, що він  складається з понад 260 осіб,  з них 215- виробничий персонал, решта – керівники і працівники, не зайняті у виробничому процесі. Але придивімось ближче. Будинок – це певний комплекс, для обслуговування якого потрібні фахівці, котрі обслуговують ліфти, електрообладнання, сантехніку, водопроводи, каналізації, несучі частини, дахи – тобто, фаховий серйозний персонал. А тепер дивимось штатний розпис КП і бачимо: аж 65 осіб у штаті – це двірники. Про що це свідчить? Що основні роботи, які мали виконуватись, в КП «ЖЕО» не виконували, а визначили людям свої пріоритети (найбільший тариф складав прибирання прибудинкової території), колись десь щось попідмітали, а  фактично будинком ніхто не займався. Лише замітали. Іноді щось там десь крутили, може … , чи сажу трусили – ось, погляньте, 15 сажотрусів в штаті.

“Але це ще не все! З майже тисячі будинків 99% не мають жодної законної документації, яка б засвідчувала, що це є прибудинкова територія цих будинків. Тобто, ЖЕК  набрав певну кількість людей, вони щось прибирали біля будинку, не знати за що люди платили… А може, це мало прибирати місто – тобто КП «КМГ»? За що платили? На підставі чого?

І це при тому, що з базових 10-ти послуг, які нібито надає КП «ЖЕО», прибирання – друге по вартості. Середній тариф по місту за цю послугу становить 0,25 грн з 1 м.кв площі квартири»

До речі, документи свідчать про те ж. Зокрема, коли мешканці, які створили ОСББ,  приймали від ЖЕО свій будинок, у Акті чорним по білому писало:  «Площа прибудинкової території – Відсутній план»

РЕМОНТИ? ДОКУМЕНТИ?

«Отож, навіть аналіз штатного розпису свідчить: за своє суттю і своїм штатом ЖЕКи не могли ефективно обслуговувати будинок (яких у Дрогобичі більше тисячі). І саме тому саме їхньою величезною «заслугою» є те,  що житловий фонд нині в такому стані. Бо в їхніх тарифах було передбачено, що щорічно вони мали ремонтувати по 7% електромереж, 7 % дахів, 7 % водяних та ін. труб. Тобто, практично  кожні 12 років вони мали б будинок приводити до ладу. Якби це дійсно було так,  чи були б будинки сьогодні у хорошому стані? Були б, звісно. Це ще раз підтверджує те, що вони нічого не робили, – наголошує Юзефів.

Зазначу також, що при плануванні робіт з обслуговування будинку, організації виконання їх та задля досягнення очікуваних результатів, розрахунки тарифу повинні проводитись на основі технічної документації на кожен окремо взятий будинок. Усе це передбачено Правилами утримання та управління будинками, згідно з наказами міністерства ЖКГ. Але і тут прокол.

Про що йдеться?

От є у Дрогобичі тисяча будинків, на кожен будинок у ЖЕКу мала б бути ціла папка документів – починаючи від здачі будинку в експлуатацію, від площі прибудинкової території , вся документація і паспорти на всі комунікації, які є в будинку, тощо. Відтак, кожен рік двічі на рік мали проводити обстеження будинку, виявляти дефекти, які є в будинку, відтак, на основі дефектної відомості вони мали б складати план, що робити, рахувати тариф – і це люди мали б оплачувати. Сьогодні, гарантую, відсотків на 80 в жеку нема цих документів. То що «ремонтували», як?  І сьогодні, якби люди, згідно з законом, захотіли всі створити ОСББ чи взялись самостійно управляти, то на протязі трьох місяців ЖЕК має передати мешканцям всю технічну документацію на будинок. Але її фізично в природі не існує! Ми маємо безліч прикладів, коли люди створили ОСББ  і щодня ходять в ЖЕК, пишуть заяви – а ті їм не передають документацію, тому що її немає. А якщо десь навіть і є – її може грамотний чоловік взяти до рук і побачити, що його будинок за останнє десятиліття на папері був кілька разів капітально відремонтований. А по факту ж – нічого. І ця вся зараза тепер має вийти назовні».

На фото – той же Акт (який, до речі, складений неправильно, адже сьогодні процедура передбачає іншу форму актів  )

Бачимо: технічний паспорт, паспорти комунікацій та ін. –  відсутні.

«Сьогодні ЖЕК спеціально гальмує  цей процес, не передає людям документацію, через це люди не можуть провести належним чином збори – щоб визначитися з методом управління будинком. Бо в методиці, яка передбачена законом, пише: щоб провести збори, треба мати на руках технічний паспорт будинку. Адже сьогодні голосує не кількість людей, прописаних у будинку, а голосують «квадратні метри». А для того, щоб знати, скільки кВ.м.,  треба мати технічний паспорт, де чітко пише, скільки в загальному будинок має кВ.м., скільки квартира має кв.м та ін.. ЖЕК, не маючи або спеціально не видаючи людям такі паспорти, не дає людям можливості провести збори. Бо ж Кабмін спеціально розробив форму Протоколу, згідно з якою має все відбуватись і прописуватись: скільки метрів  кв. згідно з документацією загалом, скільки житлових і допоміжних приміщень (м.кв), скільки людей(відсоток від м.кв.) взяло участь, яке рішення прийнято(50% для створення ОСББ, , 75% – щоб взяти будинок у власне управління)», – пояснює Богдан Юзефів.

Тобто, навіть якщо ви хочете створити ОСББ  чи взяти будинок в управління,  не факт, що вам не доведеться пройти сім кіл пекла, поки ви це зможете зробити.

Якщо ж вам не хочеться цим займатись, то  вказаним законом «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що для тих будинків, у яких протягом року (з липня 2015 до липня 2016) мешканці не змогли обрати форму управління, місцева влада має провести конкурс та призначити для таких багатоповерхівок управителів самостійно. За задумом законодавців, такі конкурси по всій Україні мали б відбутися одразу після 1 липня ц.р., коли закінчиться крайній термін обслуговування будинків ЖЕКами.

Звісно,  місцева влада провести конкурс 1 липня ц.р не могла – оскільки  Наказ Мінрегіону про порядок проведення конкурсу з визначення управителя набув чинності лише 12 липня. Та й конкурси по визначенню управителя досі не проведені в жодній громаді, бо за їх результатами місцева влада має підписати з переможцями конкурсу договір, який має «відповідати умовам типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України» (ст.11, ч.3). (проект відповідної постанови КМУ було винесено на розгляд уряду 8 вересня цього року і відправлено на доопрацювання). Тобто, ця ділянка ще «сира», в уряді її доопрацьовують.

Але! Уявімо на хвильку, що в уряді перестали «гальмувати» і в один день-тиждень привели усі свої нормативно-правові акти у відповідність до законодавства та «запустили» реформу. Чи зможе Дрогобич провести її? Чи зможе бодай забезпечити проведення цього конкурсу? Відповідь очевидна – ні. Адже Порядок  проведення конкурсу з визначення управителя передбачає, що на конкурс має бути заявлена уся технічна документація з планами інженерних мереж по кожному будинку окремо. А вона у своїй більшості – відсутня! І на її виготовлення треба час і колосальні кошти.

Встановити реальну кількість наявної документації, в принципі, виявилось завданням «неможливим до виконання». Адже на запит голови ГО «Дрогобицька громада» до міського голови з запитанням про кількість багатоквартирних будинків у Дрогобичі і кількість створених ОСББ отримано відповідь, що будинків у місті налічується 1117, і створено станом на 21.07 173  ОСББ,  у які увійшло 199 житлових будинків. Ще 5 будинків виявили бажання скористатись послугами управителя. Отож, сумарно 204 будинки. Тобто, залишається ще 913 будинків. На  запит щодо кількості будинків, які перебувають на балансі в ЖЕО, отримана відповідь, що їх там станом на 1.09 є лише 205, (і 190 з них мають техпаспорти, а плани інженерних мереж відсутні). На чиєму балансі ще 708 будинків? Хто ними опікується?
Що там коїться з документацією – невідомо.

«Як наслідок, і КП «ЖЕО», і міська рада (яка не спонукає, не роз’яснює, є бездіяльна) сьогодні в місті призвели до провалу житлово-комунальної реформи – бо ні людям не довели цю інформацію, ні документацію не готують, тобто, не робиться ні-чо-го, щоб врятувати житловий фонд.

Сьогодні можемо констатувати, що держава та місцева влада в особі ЖЕКів довела житловий фонд міста до сумного стану. Наше майно (бо ми усі є співвласниками своїх будинків) «на грані», і ми мусимо якось це все рятувати. Ми несемо як власники повну відповідальність за свій будинок. І лише коли ми це усвідомимо, тоді зможемо почати якісь дії щодо порятунку свого житла», – резюмує Богдан Юзефів.

БІДНІ? ЧИ ЗУХВАЛІ?

До речі, окремої уваги вартує фінансова діяльність підприємства, про яку, вочевидь, поговоримо у наступних публікаціях. Та скажемо наступне: славно(сумно)звісний жек КП «ЖЕО», який лише з прибирання прибудинкових територій (котрих фактично не існує), щомісяця по тарифу заробляє десь до півмільйона гривень. Величезні кошти йдуть по субсидіях-пільгах. Немалі суми перекидає бюджет міста на ремонти дахів та ін.. Але й цього виявилось мало! КП «ЖЕО» навесні цього року отримало півмільйона гривень на поповнення свого статутного фонду. Для чого? Першочергово планувалось перекинути з міського бюджету 660 тис.грн на погашення різниці в тарифах, але оскільки закон це робити не дозволяє, статтю видатків змінили на фонд.

На що пішли ці кошти? У інформаційному запиті до керівника ЖЕО я просила чітко вказати, куди були витрачені вказані кошти. Натомість, відповідь мало того, що надійшла із запізненням,  та ще й виявилась черговою відпискою  «На покращення фінансового стану підприємства», – пише тридцятирічний директор КП “ЖЕО” Олег Майданюк (він же –депутат Дрогобицької міської ради від ВО «Свобода»). Хоча фактично ці гроші платників податків було скеровано на виплату зарплат працівникам ЖЕО.

Тобто, ЖЕО отримує платежі споживачів послуг, субсидії (погашення пільг), кошти з бюджету на ремонтні роботи і кошти з бюджету (через статутний фонд) на зарплати. І все це мають утримувати звичайні платники податків…

На фото- останні трансакції – переказ коштів з міського бюджету за роботи КП “ЖЕО”.

Тож, звісно, для чого ЖЕО працювати над тим, щоб у будинків були нові управителі, або люди, створивши ОСББ, самі займались своїм домом, якщо для них це – клондайк коштів? Але дивно,чому цього не розуміють у кабінетах міської ради. Тож, іду туди.

ПРИРЕЧЕНІ?

У повноваження першого заступника міського голови Дрогобича Ігоря Германа входить контроль над житлово-комунальною сферою. Тому запитання адресую саме йому.

Передусім зазначила, що стосуватиметься інтерв’ю виконання ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», на що заступник відповів: Закон у дію ще не вступив, відтермінований на рік. Ок, йдемо далі.

 • Що зроблено у Дрогобичі для того, аби унеможливити провал реформи у житлово-комунальній сфері?
 • Що маєте на увазі?
 • Зокрема, чи було роз’яснено мешканцям, які вони мають права і що можуть зробити зі своїм будинком?
 • Є.
 • Де?
 • До кожного ОСББ, яке хоче створюватись, виїжджає людина, яка роз’яснює, які людина має права, які можливості, які перспективи.
 • Тобто, людина має звернутися до вас – і ви скеровуєте працівника. Кого саме?
 • З департаменту міського господарства.
 • Для того, щоб провести збори, люди повинні мати на руках певну технічну документацію, якої в наявності в переважній більшості в ЖЕО немає. І є чимало випадків що люди не можуть провести збори, оскільки не мають на руках цих документів…
 • Яка технічна документація? Там має бути вказана площа квартири і площа нежитлових приміщень. ЖЕО все надає.
 • Не все надає. Зокрема, я отримала відповідь на інформаційний запит, з якої видно,що всієї документації в ЖЕО немає.
 • Звичайно, всієї нема. Бо є дуже застарілий житловий фонд, на який в ЖЕО нема всіх документів.
 • А що зробити для того, щоб були всі документи? Тобто, навіть якщо ми можемо припустити, що Закон вступить в дію (хоча він вже вступив! – авт.), і люди захочуть або створити ОСББ  чи найняти управителя – їм буде потрібна ця документація. Що плануєте робити?
 • Будемо виробляти і видавати людям.
 • А вартість кожного пакету скільки становить?
 • Залежно від будинку.
 • Чи є проведена робота для того, щоб встановити, яку суму потрібно, аби на всі будинки виготовити необхідну документацію?
 • По-перше, не всі будинки хочуть переходити, велика частина жителів взагалі не збирається переходити в ОСББ.
 • А якщо буде створено такі умови, що мають працювати лише три варіанти:самим управляти, найняти фірму, яка буде управляти, або створити ОСББ?
 • Або лишитися в ЖЕО.
 • Тобто, ЖЕКи можуть бути збережені?
 • Один із варіантів
 • Є з Кабміну чи з міністерства якісь роз’яснення щодо того, що це в принципі можливо?
 • Ще роз’яснень нема, бо на рік від терміновано дію закону.
 • І останнє запитання: не так давно на сесії міської ради для ЖЕО було виділено кошти в розмірі півмільйона гривень…
 • Це не «не так давно». Це було приблизно 8 місяців тому.
 • Приблизно. Це було в цьому році.
 • Ні, в попередньому. (наприкінці березня ц.р. – авт.)
 • І ці кошти пішли на поповнення статутного фонду. На що вони були витрачені?
 • По-перше, на виплату заробітної плати в основному кошти пішли. Справа в тому, що на сьогоднішній день діючий тариф не передбачає ці всі витрати, і для того, щоб ці кошти не лягли на плечі людей,  місто пішло на те, щоб заплатити гроші в ЖЕО для компенсації всіх його витрат. Якщо ви хочете знати чітку градацію,  потрібно написати запит, в якому вам нададуть чітку відповідь.
 • Я писала запит в ЖЕО, щоб відповіли, на які конкретно цілі пішли ці кошти – і отримала відповідь, що «на покращення фінансового стану підприємства». Це не конкретна відповідь.
 • Ні, це не конкретна. Напишіть повторно, і я його зобов’яжу, щоб він написав конкретно чітко про кожну гривню, де він витратив.

Звісно, перший заступник голови, у якого в обов’язок входить  контроль за великою кількістю усього, всі тонкощі законодавства навряд чи може знати (хоча мав би). Але може і мусить це знати профільний заступник, якого в Дрогобичі нема. Зате є радник голови з питань ЖКГ, юрист, який теж передусім  мав би слідкувати за змінами в законодавстві і доводити голові та заступникам  те, що відбувається, і чого вимагає держава.

Натомість, поки профільний радник займається реформуванням … охорони здоров’я, а керівник ЖЕКу дає відписки і підписує нечинні Акти,  перший заступник опиняється в тій ситуації, в якій опиняється…

ЧИ ПОТРІБНО?

Так ось, заступник голови в інтерв’ю зазначив, що чимало мешканців мають бажання «залишатись в ЖЕКу». Що це означає? Хто зна. Ймовірно, мається на увазі, що у зв’язку з внесеними в Статут змінами, тепер і ЖЕО може стати управляючою компанією. Хай так. Але конкурс же все одно обов’язковий. А на конкурс потрібні будуть документи. Чи в ЖЕО  та мерії сподіваються на чудо – що все залишиться так, як було? – коли  замітали невідомо що (бо ж площі прибудинкової території немає фактично), і взагалі робили незрозуміло що…  Середньостатистичний дев’ятиповерховий будинок щомісяця в ЖЕО перераховує приблизно 3-4 тис. грн.. На що йдуть ці кошти? Чи можуть мешканці проконтролювати?

ОСББ (чи ж управління) дозволяє:

А) Здійснювати контроль за витратами, приймати рішення щодо робіт, контролювати хід робіт – і таким чином зупинити знищення будинків, утримувати їх в належному стані, розпочати поступово модернізацію.

Б) Залучати додаткові кошти для обслуговування будинку. Зокрема, якщо у вашому домі працює магазин-кафе-перукарня, якщо туди зайшли провайдери,  вони теж мають сплачувати певні рахунки, які скеровані мали б бути на обслуговування вашого будинку.

Ви є господарями свого дому – навіть якщо він багатоквартирний. Вся відповідальність за його стан належить саме вам. І саме вам вирішувати, що з цим робити. На жаль, у Дрогобичі цього досі не зрозуміли…  Не зрозуміли мешканці (бо їм не пояснили), не зрозуміли чиновники і депутати. Банально є навіть випадки, коли голови ОСББ  самотужки виготовляють документацію, щоб визначити прибудинкову територію, оплачують проект – а земельна комісія цей проект не затверджує. Кажуть, «треба довивчити»

Щодо ринкових умов, то й говорити немає про що. У місті не створено нічого, що дозволило б з’являтися і розвиватися управительським фірмам та компаніям. Чому? Бо, вочевидь, все робиться для того, аби зберегти монопольне становище ЖЕО, яке добряче всадилось на людські та бюджетні (теж людські!) фінансові потоки, і втрачати їх наміру не має. Навіть попри Закон. Який станом на сьогодні таки чинний.

Марія Кульчицька, для «Ні корупції!»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *