«Надута» прозорість у роботі міської ради Дрогобича

Після появи цілого ряду публікацій про корупційну складову в діях дрогобицьких чиновників і депутатів,  міський голова Дрогобича на останній апаратній нараді вибухнув гнівом. Мовляв, все в місті робиться прозоро, а ті, хто пише і дописує – у них агонія.

Цікава позиція: замість приглянутись до свого оточення – звинуватити у всіх бідах журналістів, блогерів та активістів.

Що ж, агонія – то агонія. Продовжуємо. Сьогодні моніторимо сайт Дрогобицької міської ради на «прозорість» і «відкритість».

Отож, постійна комісія міської ради з питань бюджету, планування фінансів і цінової політики та інвестицій. Голова – Роман Курчик. Останній протокол засідання комісії, що оприлюднено, датований сьомим липня.

Положення постійної комісії з питань бюджету, планування фінансів та цінової політики та інвестицій – відсутнє. Переходимо за посиланням – і бачимо, що зазначена сторінка не знайдена. «Здається, тут нічого немає. Спробуйте перейти за посиланнями нижче або скористатися пошуком».

 До слова, на сайті відсутні абсолютно всі положення абсолютно всіх комісій.

Постійна комісія ради з питань житлово-комунального господарства, будівництва, архітектури, екології, довкілля, транспорту та зв’язку. Голова Тарас Демко. Відсутні 14, 15, 18, 26 та 27 Протоколи. Положення про комісію у вільному доступі нема.

Постійна комісія ради з питань оренди, приватизації, комунального майна, промисловості, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування, малого та середнього бізнесу. Голова – Юрій Кушлик. Відсутні у вільному доступі Протоколи засідання комісії №№ 1, 4, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 16. Останній протокол датовано сьомим липня. Положення про комісію в вільному доступі  нема.

Постійна комісія ради з питань регулювання земельних відносин. Голова – Олег Балог. Відсутній Протокол №27. Положення про комісію в вільному доступі  нема.

Постійна комісія ради з питань освіти, культури, молодіжної політики, сім’ї, спорту, туризму, інформації, охорони здоров’я, праці та соціального захисту населення. Голова – Олег Дацюк. Відсутні Протоколи 1, 7 та 10 , оприлюднено два Протоколи №9. Останній протокол датований 30 травня. І це в місті, де медики зарплатню не отримують по кілька місяців!

Але усі антирекорди побила комісія, яка мала б пильнувати за законністю. Отож, Постійна комісія ради з питань депутатської етики, законності, правопорядку, прав людини, розвитку громади та контролю за дотриманням Регламенту ради. Голова – Андрій Андрухів. Оприлюднено лише 8 Протоколів, останній датовано 24 лютого. Положення про комісію в вільному доступі нема.

На цій же ж таки нараді (12 вересня) секретар міської ради Олег Хрущ звернувся до керівника місцевої КУ «Інститут міста», сказавши наступне: 14 депутатів виявили бажання заслухати звіт керівника, і тому йому слід підготуватись на сесію, яка відбудеться 15 вересня. Тобто, бути готовим до звіту за два робочих дні! Без офіційного документу, без внесено питання в порядок денний, без оприлюдненої заяви цих депутатів (під якою також стоїть підпис секретаря ради) тощо.

Наскільки прозорі такі речі? Чи можна це вважати спробою політичної розправи над відомим антикорупціонером міста, співавтором проекту «Моніторинговий комітет з ранньої протидії корупції», який добряче «впікся» депутатам, вимагаючи від них законності? Думаю, так.

Водночас, при тому, що було порушено і регламент, і процедуру і строки – голова наче в рот води набрав, ні словом не заперечивши, не зважившись сказати, що порушується процедура винесення питання на сесію, тощо. Тобто, секретар ради Олег Хрущ, який безпосередньо відповідальний і за наповнення сайту щодо діяльності депутатів та комісій, і за дотримання процедури та регламенту – відверто порушує все, що можна порушити, але … Голова все одно вважає, що в міській раді все відбувається прозоро, а ось в активістів та журналістів – агонія.

Заради цікавості відкрила Проект рішення «Про створення комунального підприємства «Муніципальна варта» Дрогобицької міської ради та затвердження його Статуту». І що побачила? Масу посилань на протоколи засідань депутатських комісій. Без номерів протоколу. І без самих протоколів на сайті міської ради. Така собі видимість «прозорості». Фактично ж – мильна бульбашка.

Ви знаєте, як виглядає «когнітивний дисонанс». Він виглядає так само, як влада у Дрогобичі.Так, Дрогобицька міська рада активно декларує свою відкритість: імплементація на сайт ради порталів E-data, ProZorro, незабаром – 007.org. Проекти «Відкритий бюджет» та «Відкрите місто». І в той же час Дрогобицька міська рада порушує цілий ряд законів України. Зокрема – ЗУ «Про місцеве самоврядування» і ЗУ «Про доступ до публічної інформації.

Адже протоколи, висновки та рекомендації засідань комісій є відкритими та оприлюднюються (ч.10 ст.47 «Про місцеве самоврядування в Україні»). Протоколи, висновки, рекомендації комісій ради, розміщуються протягом п’яти робочих днів у відповідних розділах веб-сайту ради.

А ЗУ «Про доступ до публічної інформації» зобов’язує розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом. Доступ до інформації забезпечується зокрема шляхом  систематичного та оперативного оприлюднення інформації в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом.

Що бачимо ми? Тотальні недопрацювання. У Дрогобичі мало звертають увагу на дотримання законів і процедур у ході роботи, процесі прийняття рішень. Але саме їх недотримання є головним аргументом для скасування або перегляду раніше прийнятих рішень. Зважаючи, що Дрогобицька міська рада порушує процедуру і закони України  далеко не вперше,  не виключено, що чимало рішень ради можуть бути оскаржені у судах. І саме це (хоча не лише це) буде ціною «надутої» прозорості в роботі міської ради Дрогобича.

Марія Кульчицька,  “Ні корупції!”