Парамедик АТО Ярослав Білас: «Мені дивно, що на третьому році війни курси парамедицини не стали державною програмою»

  •  
  •  
  •  
  •  

У світлі останній подій – загибелі (ймовірно- вбивства) журналіста Павла Шеремета, якому по-суті ніхто не зміг надати першої медичної допомоги та врятувати його життя, робота цих молодих людей видається ще більш вагомою.

Чому? Про це довідаєтесь з нашої розмови з керівником МО «Права молодь», бійцем АТО-парамедиком Ярославом Біласом- дрогобицької організації, яка займається вишколами молоді, вчить парамедицини тощо.

– Ярославе, звідки виникла ідея проведення вишколів та практичних курсів з парамедицини та тактики ведення бою?  

– Це не моя ідея. Такі вишколи на території України були і в 90-х. Тільки от були закриті від загалу і не для дітей. Тоді це було тільки серед націоналістів. Якщо говорити про незалежну Україну, то відомо що одними з перших були унсовці, які відправили не один десяток українців на війну проти Росії в Ічкерію та Грузію, і які потім, у 2014р., передали свій досвід бійцям АТО та самі стали в їх лави одними з перших – коли СБУ та ГУР були ефективними тільки в окремих, не фронтальних атаках. Якщо говорити про «АТО», то для націоналістів сьогодення це не перша війна з РФ.

Зауважу: вишколи правої молоді тяжко назвати військовими – не маємо жодної одиниці вогнепальної зброї, а вчимо тільки правилам поведінки зі зброєю та даємо можливість спробувати себе у практичній стрільбі з дозволених пневматичних та електро-пневматичних(страйкбольні приводи) видів зброї. Щодо парамедицини та тактики ведення бою.

Парамедица – це суто те, чим я займався в АТО 85% проведеного там часу. В розвинених країнах такі курси уже давно проходять не тільки поліцейські, пожежники, рятувальники, але й цивільні. Працівники метро, водії соцтранспорту, обслуговуючий персонал клубів, тобто для них це норма, і мені дивно, що на третьому році війни ці курси не стали державною програмою, а проводяться або групою ентузіастів, або людьми які «мутять» з цього гроші.

Тактика бою, поки не викладається на практиці,бо наша матеріальна база ще занадто бідна.

– Що уже зроблено та які результати?

– Був з членами організації в старших та середніх класах шкіл та у кількох училищах Дрогобича, де проводили навчання з надання першої допомоги та показували аматорські фільми та фото з АТО – як насправді виглядає тактична парамедицина . Провели загалом 4 вишколи, якими ми не дуже задоволені, оскільки самі ще в процесі навчання (вчимось вчити молодь). Одна справа – вчити потенційного бійця, інша молодь. Молодь рідко розуміє важливість кожного речення на вишколі, тому ми маємо можливість робити висновки та вдосконалюватись поки наш рух не такий поширений. Сам постійно спілкуюсь з іншими організаціями, які можуть похвалитись більшим досвідом. Все,що робимо – постійно звітуємо в інтернеті, щоб молодь яку це цікавить, сама долучалась до наших заходів. Для дітей 5-7 класів маємо гру, яка дозволяє швидко запам’ятати що можна, а що категорично заборонено робити при отриманні поширених травм. Вчителі які були присутні, сказали що задоволені від результатів цієї гри. Для осіб 14 і старших маємо інвентар сучасного парамедика з яким не тільки ознайомлюємо, але й даємо теоретичні знання та можливість закріпити ці знання під час практики. Ділимось досвідом з АТО. Щодо стрільб то, як я й казав, це пневматика і через бідний інвентар це поки тяжко назвати тактикою ведення бою. Точніше трошки покращене розуміння ТИРу.

– Які маєте плани і що вам для їх реалізації потрібно?

– Плани – альтернативна площадка для зайнятості молоді, щоб створити їм умови для активного розвитку та відпочинку. Хочемо спеціалізуватись поки тільки по стрільбам і парамедицині, але щоб робити це максимально якісно необхідно 10 страйкбольних приводів і 5-6 одиниць звичайної пневматики. Тоді наші стрільби стануть повноцінними іграми на яких можна відтворити наближені умови до реальних бойових дій. Не ставимо за ціль тільки таке вишколювання. Надаєм великого значення інтелектуальному розвитку. Це і покази історичних, документальних і художніх фільмів, запрошення на презентацію книг відомих історичних письменників, які дадуть зрозуміти що історія яку викладають у школах це фактично історія яку написав союз для українців, щоб ті себе з дитинства привчали до образу вічно страждаючого народу,який не вміє себе захистити. Щоб не сперечатись на рахунок останньої фрази,чого вартий тільки Болбочан?А чи знають про нього учасники ЗНО? Ні. Найкращі результати у тих, хто втупу завчив дати. А першопричин та віддалених наслідків певних історичних подій абітурієнти не вкажуть.

Якщо говорити про організацію, то ставимо за мету навчити і розказати молоді про те, що свої права можна відстояти і без хабарів, якщо гуртуватись – то можна вимагати, а не чекати млявого виконання своїх обов’язків державними структурами. Відкриття малої націоналістичної бібліотеки, спільні читання та дискусії. Сила та інтелект, одне без одного програшне.

– Хто може стати вашим «учнем»?

– Членами організації можуть стати особи віком від 14 р. «Учнем» – не ставимо собі обмежень. Чим більше людей орієнтуватиметься в наданні першої допомоги, тим краще.

– Чи перед заняттями проводяться якісь психологічні тести, ідеологічні розмови тощо, які б засвідчили, що здобуті у вас знання люди згодом не використають у власних, можливо навіть неправомірних цілях?

– Щоб отримати правдиві результати тестів, це мають робити кваліфіковані спеціалісти, яких в наших лавах поки що немає. Тому тести не проводимо. Підчас вишколів постійно зачіпаємо ідеологічні та політичні теми,. Ми праві, і розуміємо, що одним з наших завдань є виховання здорового озброєного суспільства. Ложки й виделки не роблять людей товстими, так і з зброєю. Вбивають люди, а не зброя.

– Яка ключова мета того, що робите, і хто Вам допомагає?

– Ключова і кінцева мета – це організація, яка б дала альтернативну площадку для проведення вільного часу, і вчила відпочивати активно, навчаючись та змагаючись, а не за комп’ютерами та у барах. Не ставимо собі за мету захопити всю молодь, а тільки тих, які б у майбутньому стали хребтом для відбудови справжньої української інтелігенції, сильної та розумної, якої так зараз нам не вистачає для державотворення. А будь-яка інтелігенція повинна вміти себе захищати, бо будемо мати такий же результат як у 60-десятників, Рухівців часів Чорновола, і журналістів часів Гонгадзе.

Від автора: на даний час молодь не ставить за мету збільшувати кількість членства. Займаються збільшенням матеріальної бази. Кажуть, як буде мінімальна  база  – обов’язково буде оголошення про набір організаторів , які підтримують їх ідеологію. «Щодо всього іншого – ми завжди відкриті на наших заходах і раді там бачити просто симпатиків організації.»

 Допомогти: реквізити у ПриватБанку 5168 7556 3123 8082 (Регей Я). Якщо приватні підприємці захочуть допомогти, можна оформити меценатство, для цього є усі необхідні документи.

З питаннями та пропозиціями звертайтесь: 0935781575 та Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Марія Кульчицька

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *