Земля для ОСББ. Легко чи проблемно?

  •  
  •  
  •  
  •  
Створення ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку) – безсумнівно,  абсолютно правильна річ. Переваг у ОСББ над радянськими по суті “ЖЕКами” та ЖЕО безліч. Треба визнати, що радянська система керування житловими фондами вже себе не виправдовує, а майбутнє – за ОСББ.
Отож, що отримують громадяни, які вирішили створити ОСББ?

Найперше – це прозорість витрат та постійний контроль за якістю житлово-комунальних послуг, підвищення якості ремонтних робіт та зростання відповідальності кожного мешканця. Це важливо не лише для об’єднання, але й для держави загалом – Україні потрібні відповідальні люди!

Процес створення ОСББ розпочинається з моменту, коли в будинку чи в групі будинків створюється ініціативна група. Наступні етапи – підготовка та проведення установчих зборів, державна реєстрація, прийняття на облік в органах державної фіскальної служби тощо – матимуть наслідком створення у місті ще одного ОСББ.

Наступним і надзвичайно важливим питанням у діяльності ОСББ є реалізація права на землю під будинками та на прибудинкову територію.

Оформлення такого права є гарантією безпеки від недобросовісних забудовників – людей, котрі мають нездорове бажання заставити все місто непривабливими МАФами.  Тож більшість ОСББ  прагнуть юридично оформити земельні ділянки біля своїх будинків.

Для чого потрібно ОСББ та оформлення землі на практиці?

Влітку 2017 року Дрогобицька міська рада через сесію дозволила одному із місцевих підприємців встановити МАФ для здійснення торгівлі в районі вулиці Коновальця. Місце обрали неподалік від багатоповерхівки. Коли розпочалися роботи зі встановлення МАФу, люди вийшли з будинків та намагалися перешкодити забудовникам. Та з’ясувалося, що тимчасову споруду  встановлюють законно, а земельна ділянка перебуває у комунальній власності, хоч і знаходиться  безпосередньо близько до будинку. Люди не змогли нічого зробити: МАФ таки встановили. Висновок: якби мешканці цього будинку вчасно вирішили створити ОСББ та оформити землю, вони б самі могли надати підприємцю в оренду цю земельну ділянку і заробляти реальні кошти для свого будинку. Але цього не сталося. Тож створення ОСББ – важлива річ, яка допомагає захищати свої інтереси.  Для цього необхідно проявляти активність та бути готовим брати на себе відповідальність.

А ось на вулиці Лесі Українки у Дрогобичі сусід вирішив збудувати гараж, заїзд у який запроектував через чуже (!) подвір’я. Мова йде про будинок №86. Якби мешканці цього будинку (а в ньому – сім квартир) вирішили вчасно створити ОСББ та узаконити межі земельної ділянки, недобросовісний сусід ніколи б і не подумав так вчинити, адже розумів би: його притягнуть до відповідальності.

Отож, які переваги відкриваються для ОСББ, якщо отримати земельну ділянку у власність?

Перевага №1

На приватизованій прибудинковій території ОСББ може зводити господарські будівлі, гаражі, інші об’єкти для обслуговування будинку, або ж – здавати частину землі в оренду й отримувати від цього прибуток для задоволення потреб мешканців будинку.

Перевага №2

ОСББ може проводити реконструкцію чи добудову до будинку.

Перевага №3

Члени ОСББ, які щось самочинно збудували на прибудинковій території, зможуть узаконити своє самочинне будівництво.

Перевага №4

Зафіксована за ОСББ земля – захист від недобросовісних сусідів-забудовників. Враховуючи нашу дійсність, варто подбати про захист своїх інтересів від рейдерів різного виду та “розливу”.

 

Важливо пам’ятати, що прибудинкова територія, згідно із Законом про ОСББ, належить до спільного майна співвласників багатоквартирного будинку. Порядок використання спільного майна у будинку відноситься до компетенції загальних зборів ОСББ, тому питання, як використовувати прибудинкову територію, вирішується усіма співвласниками.

Як отримати землю для ОСББ?

Відповідно до Земельного кодексу України, земельні ділянки, на яких розташовані  багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності господарів квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку чи підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.

Щоб розпочати процес отримання земельної ділянки для ОСББ необхідно:

  1. Загальними зборами членів ОСББ прийняти рішення про оформлення прав на землю. Таке рішення оформляється протоколом.
  2. Отримати від органу місцевого самоврядування дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Для цього треба підготувати заяву, звернутися з нею до міської ради, пройти земельну комісію та отримати позитивне рішення на сесії.
  3. Розробити проект землеустрою, працювати над його затвердженням органом місцевого самоврядування і передачею землі у власність ОСББ.
  4. Останній крок – реєстрація права власності на землю. Слід зазначити, що ОСББ має право на отримання земельної ділянки тільки в тому випадку, якщо будинок перебуває на балансі ОСББ.
Теоретично все ніби зрозуміло і просто.  А як усе відбувається на практиці?

Декому вдається з першого разу отримати землю, спокійно пройти земельну комісію та отримати бажане рішення сесії. Але є випадки, коли з незрозумілих причин земельна комісія та сесія відмовляють.

Уляна Войтків, голова ОСББ “Резон-3”:

“Від 28 серпня 2016 року я, голова ОСББ “Резон-3”, намагаюся оформити земельну ділянку під нашим багатоквартирним будинком на вул. Є. Коновальця, 15/4. Однак постійна комісія з питань регулювання земельних відносин та Дрогобицька міська рада, як колегіальний орган, відмовляють у наданні земельної ділянки у власність об’єднанню. Причиною цього, на мою думку, є декілька факторів. Зокрема, корупційна складова: неправомірна грошова вимога за позитивне рішення, а також конфлікт інтересів зацікавлених осіб, який може мати  особистий характер. Справа  в тому, що одним із членів земельної комісії є колишня голова нашого ОСББ Вітульська М.І. (голова кількох ОСББ на вул. Коновальця та депутат  цього округу), яка була звільнена на загальних зборах у звязку з махінаціями. Займаючи відповідні посади та маючи зв’язки з депутатами, вона постійно блокує наше земельне питання. В результаті, ми отримуємо нічим не обґрунтовану відмову у затвердженні проекту землеустрою та змушені вирішувати питання у судовому порядку”.

Адвокат Олег Петренко (адвокатське об’єднання “Право.Порядок”) коментує: У провадженні Дрогобицького міськрайонного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСББ “Резон-3” до Дрогобицької міської ради про визнання незаконним рішення ради щодо відмови у затвердженні проекту відведення земельної ділянки та передачу її у власність. Також нами були заявлені вимоги зобов’язати Дрогобицьку міську раду затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, та передати її у власність ОСББ “Резон-3”. У цій справі об’єднання співвласників багатоквартирного будинку намагається, відповідно до ст. 42 Земельного кодексу України, отримати у власність земельну ділянку для обслуговування свого ж будинку. Ця норма Закону повідомляє: “Земельні ділянки прибудинкової території можуть перебувати у власності, у постійному або тимчасовому користуванні”. Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. При розробленні проекту землеустрою, ОСББ “Резон-3” отримало позитивні висновки відділу містобудування та архітектури від 08.06.2016 № 427 та відділу Держгеокадастру у Львівській області від 14 червня 2016 року. Отже, підстав для відмови передачі земельної ділянки у власність ОСББ немає”.

Однак, у міської ради та депутатів є свої уявлення щодо норм законодавства. Тож історія з виділенням землі для ОСББ “Резон-3” триває вже понад рік.

У виділенні землі для інших ОСББ теж не все так легко. Але хто хоче реалізувати своє право, той реалізує, не дивлячись ні на що. Памятайте: за свої права треба боротися, навіть якщо це боротьба з владою міста, і навіть, якщо доведеться звернутися з позовом до суду.

Олег Дьорка, Медіа Дрогобиччина №14 (28) від 17 листопада

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *