Королівське місто Магдебурзького права, депутати якого «чхали» на Конституцію (+ВІДЕО)

Лі Куан Ю – один з творців сінгапурського «економічного дива», зазначив: «Для справжньої демократії потрібно, щоб 40-50% населення мали дохід вище 5000$ і були добре освічені. Інакше на виборах люди обиратимуть шахраїв і акторів»

Тобто, їх «купуватимуть» в буквальному сенсі цього слова – лавочками, подарунками, дверима у під’їзди та гречкою, і абстрактно – улесливими словами, грою на патріотичних почуттях і навіть жалісливим стогоном.

Десь так вкотре трапилось і у Дрогобичі – «королівському місті, місті Магдебурзького права». У владу прийшли “шахраї і актори”. Ні, вони не взялись нізвідки, їх на своїх руках внесла у ратушу збідована і вкотре від того одурена громада.

І поки прес-служба міської ради «спамить» позитивними новинами про підготовку до різного роду свят і святкувань, до приїзду Президента в Дрогобич тощо, практично непоміченими пройшли декілька кричущих фактів плюндрування у Дрогобичі депутатами міськради Конституції і законів України, прав і свобод громадян країни. Офіційний сайт міськради з цього приводу мовчить. Не спостерігається наразі реакції правоохоронних структур (що навіть уже не дивує), вибухнули лише соцмережі.

Однак, залишити ці факти без розголосу – це приректи Дрогобич на тотальне і безповоротне сповзання у пітьму і навіть авторитаризм.

Тож про все по черзі. На прикладі одного лишень дня і одного лишень пленарного засідання сесії міської ради.

Четвер, 18 серпня. Дрогобич. Сесія міської ради. Секретар міської ради Олег Хрущ «зарубує» питання виділення кримськотатарській общині Дрогобича приміщення під культурний центр. Каже: питання треба довивчити. Варто наголосити: це приміщення на минулій сесії було виділено бійцю АТО М.Перев’язку під музичну школу. Максим від нього відмовився – в користь кримських татар. Потрібно було єдине – «добро» від депутатського корпусу. Втім, секретар ради по суті зриває голосування, додавши що ми забуваємо про власні національні традиції. Кількарічне ходіння по муках вимушених переселенців з Криму триває.

Таким чином,  вкотре порушено Статтю 11 Конституції України, яка гарантує, що держава сприяє консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, а також розвиткові етнічної, культурної, мовної на релігійної самобутності ВСІХ корінних народів і національних меншин в Україні.

Порушено також статтю 24 Конституції України, у якій йдеться, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом і що не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Відтак радниця міського голови Надія Лисенко (яка кількома днями раніше написала заяву на звільнення), помічник обласного депутата та позаштатний кореспондент «МД» робить пост у Фейсбуці. Пише дослівно так: «Надання приміщення в оренду переселенцям кримським татарам провалено! Секретар ради повідомив, що ми забуваємо свої традиції!
«Свобода» рулить!
Націоналістичні вподобання чи антипатія не можна ставити вище за Закон!
Проштовхуйте свою «політику» і далі, пан «свободівець», і про це обов’язково дізнається вся країна!»

Після цього за трибуну «влітає» пан секретар, і погрожуючи судом Надії, з усією серйозністю, наче йдеться про Урядовий Кур’єр, починає читати допис іншої особи, яка взяла допис Надії за основу. При цьому зазначає, що читає з запинками, бо іноземних мов не знає. Але жодним словом не наголошує, що зачитує лише частину слів Лисенко, і що іншу частину написала інша людина. Таким чином секретар зводить на Надію наклеп та вводить в оману депутатський корпус, це раз. Порушує ст..15 Конституції України, у якій йдеться, що цензура заборонена, це два. А також порушує статтю 34 Конституції, у якій зокрема йдеться: «Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір». Це три.

Відтак, в конфлікт втручається депутат міської ради Тарас Демко, який забороняє Надії Лисенко сказати слово і пояснити, що секретар ради О.Хрущ ввів депутатський корпус в оману. Депутат Демко вносить пропозицію про те, щоб зобов’язати Надію Лисенко покинути сесійну залу. Пропозицію ставлять на голосування. 13 «за». Секретар ради наголошує, що це процедурне питання,  а отже рішення прийнято. Надія Лисенко каже, що це буде порушенням її Конституційних прав. Депутат оголошують демарш і виходять з сесійної зали. Лисенко,щоб не зривати засідання, покидає залу, втім емоційні депутати-мужчини в собі сил продовжити засідання не знайшли. Оголошено перерву.

Депутатом Демко (а також усіма, хто проголосував за це рішення) порушено відтак статтю 33 Конституції України, яка гарантує, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування. Крім того, беремо до рук ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні». Уважно читаємо розділ «Повноваження сільських, селищних, міських рад».  58 пунктів. І у жодному з них не вказано про те, що ради мають право ініціювати та голосувати за вилучення громадянина із сесійної зали. Не прописано такого і у ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад». Радше навпаки! Згідно із законом “Про місцеве самоврядування України”гласність, тобто політика максимальної відкритості, визначається як один з основних принципів місцевого самоврядування. Цим же Законом у ч. 17 ст. 46 визначається, що сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством, і порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону.

Та повернімося до Надії Лисенко, яка на той час ще виконувала повноваження радника голови а також є помічником депутата обласної ради. В час цього конфлікту харків’янці за походженням депутат міської ради Назар Броварський привселюдно зухвало «рекомендував» «їхати в свій Харків». Депутатові Броварському варто почитати  ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», де у Статті 3 “Право громадян на участь у місцевому самоврядуванні” в п.2 чітко вказано: «будь-які обмеження права громадян України на участь у місцевому самоврядуванні залежно від їх раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, терміну проживання на відповідній території, за мовними чи іншими ознаками забороняються.»

Цю ж статтю варто прочитати і депутатові Богдану Пристаю, який також зухвало вів себе щодо Н.Лисенко.
А також Статтю 5 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», де йдеться що право на  службу  в  органах  місцевого  самоврядування мають
громадяни України незалежно від раси,  кольору шкіри,  політичних, релігійних  та інших переконань,  статі,  етнічного та соціального походження, 
майнового стану,  терміну проживання  на  відповідній території.

А щодо себе та власне своєї, депутатської діяльності, місцевим, прости Господи, “обранцям” варто ще раз перечитати ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад». Зокрема:

Стаття 18. Обов’язки депутата місцевої ради у раді та її органах.

Депутат місцевої ради зобов’язаний: 1) додержуватися   Конституції та  законів України,  актів Президента України,  Кабінету  Міністрів  України, регламенту
ради та інших нормативно-правових актів,  що визначають порядок діяльності ради та її органів.

А також Стаття 30. Непорушність повноважень депутата місцевої ради. Забезпечення умов для їх здійснення:

4. Депутат  місцевої ради не несе відповідальності за виступи на засіданнях ради та її органів,  за винятком відповідальності за образу чи наклеп. 

Ну і Стаття 37. Підстави для відкликання депутата місцевої ради
 1. Підставами   для   відкликання   виборцями  обраного  ними депутата місцевої ради можуть бути:
  1) порушення  депутатом  місцевої  ради положень  Конституції України, що встановлено судом.

Чи зреагують компетентні органи на ці факти? Чи подасть Надія Лисенко у суд – за образу честі, гідності, зведений публічно наклеп та порушення її Конституційних прав? Чи звернуться до уповноваженого з прав людини за захистом від свавілля чиновників кримські татари? Наразі не відомо.

Водночас, з іронією можна заявити: 18 серпня – це день, який слід внести в календар Дрогобича. Чорним кольором. Цього дня відбувся «прорив в дрогобицькій демократії». Адже, для того, щоб вам – вимушеним переселенцям з окупованого Криму і вашій общині для збереження свого культурного «я» не надали приміщення (вкотре кажучи,що питання треба «довивчити», як зазначив секретар ради О.Хрущ) – вам достатньо бути національною меншиною.  А для того, щоб вам заборонили знаходитись в сесійній залі, потрібно щоб  секретар ради О.Хрущ зачитав недостовірну інформацію щодо вас,  депутат Демко вніс пропозицію про те, щоб ви покинули сесійну залу, 13 депутатів проголосували “за” (чекаємо на оприлюднення прізвищ цих достойників), секретар ради наголосив, що то “процедурне питання” – і вуаля! – ви мусите покинуте сесійну залу. По іншому це, як наголосив депутат Демко “невиконання рішення сесії”

Було б смішно, якби не було так сумно.

                                   

Та це ще не все! Ще один цьогоденний нюанс, який не можна залишати без уваги. Всі ми пам’ятаємо про те, що минулого тижня в двір керівника ринку кинули гранату.
Своє звернення з цього приводу записав міський голова Дрогобича Тарас Кучма.
Відтак 18 серпня на сесійному засіданні секретар ради Олег Хрущ звернувся до депутатського корпусу з тим, щоб підтримати таке ж звернення від них. Але, увага!, текст звернення роздано не було!

Секретар зазначив: воно базуватиметься на основі звернення голови, “трошки підкорегуємо”.
Трошки підкорегуємо – це як? За що голосували 24 депутати?! За текст, який їм підкорегують і потім розішлють на ознайомлення (щоб хоч потім взнали за що голосували)?

Перелистала ще раз ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад». Ні права, ні обов’язку депутата голосувати за звернення, тексту до якого ще нема – я там не знайшла. Цікаво, що на це скажуть компетентні органи?

Та й, зрештою, цікаво як самі депутати могли до такого докотитись – голосувати за те, чого ще нема, чого в очі не бачили?

Ну і наостанку про «дрогобицьку демократію» варто додати: місцеві депутати від депутатів ВРУ  не відстають – теж навчились «кнопкодавити».

Так, працівники мерії кажуть, що система поіменного голосування у Дрогобичі працює таким чином, що голосують лише ті депутати, хто присутній в залі. А коли депутат виявляє бажання покинути приміщення сесійної зали, у нього вилучають планшет. Мовляв, для цього є відповідальні особи, які здійснюють нагляд, щоб не було “кнопкодавства”.

Що ж, те що ми бачимо на відео – це ілюзія. Значить депутат Янів 18 серпня залу не покидав, а те, що за нього голосував депутат Шагала- це “мана”:)

От чесно, в голосуванні руками принаймні зрозуміло було: є людина – є рука, є голос. А тут – і людини нема,і руки тої людини нема, а голос все-одно є! Дива!

З цього приводу хочеться нагадати депутатам про Статтю 19 вищевказаного ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» щодо прав депутата місцевої ради у раді та її органах 

Отож: 1. Депутат   місцевої  ради  користується  правом  ухвального голосу з усіх питань,  що розглядаються на засіданнях ради  та  її органів, до складу яких він входить. Депутат місцевої ради набуває права ухвального голосу з моменту визнання його повноважень.
     Кожний депутат місцевої ради у раді та її органах,  до складу яких він входить,  має один голос.

… Сплюндрована Конституція і закони України, зневага до честі і гідності громадянина, популізм … Це те, що передусім кидається в очі.

А що – якщо вникнути глибше? В рішення, які ухвалюються, в проекти рішень, які вносяться з голосу, в судові справи?

Кажете, Дрогобич – королівське місто, місто Магдебурзького права? 

Марія Кульчицька 

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *