Благі наміри чи таки афера?

Що коїться в сфері громадського перевезення у Дрогобичі? Хтось каже – проводять реформу, наводять порядок. Хтось – «перерозподіляють потоки». Хтось – прикриваючись благими намірами, плетуть інтриги і афери.

А що відбувається насправді? Спробуємо розібратися.

До уваги візьмемо по-суті найприбутковіший і тепер же найскандальніший маршрут міста – №2.  Про цей рейс браво відрапортували з ратуші, написавши нещодавно дослівно так: «У Дрогобичі влада міста наводить лад з пасажирськими перевезеннями. Спершу за дорученням міського голови Тараса Кучми було відновлено роботу відповідної комісії “З питань перевірки договірних зобов’язань перевізників на міських маршрутах”. Відтак, у квітні та травні цього року було здійснено моніторингову діяльність перевізників за чотирма маршрутами. Комісією було складено відповідні акти перевірки про виявлені порушення. Найбільшe порушень виявлено на маршруті №2 «вул. Наливайка – Залізничний», а саме: самовільне ухилення від затвердженої схеми руху, використання неоформлених транспортних засобів, неналежний стан транспортних засобів та інше. Після чого було подано рекомендаційне рішення про розірвання договору з маршрутом №2, який обслуговує приватне підприємство з Борислава — МПП “Транспортник”.

Як повідомив начальник дільниці пасажирських перевезень КП «КМГ» Тарас Кучманич, 24 травня було розірвано договір на перевезення пасажирів з МПП «Транспортник» м. Борислав на обслуговування маршруту №2 «вул. Наливайка – Залізничний вокзал» у зв’язку з численними скаргами громадян і порушенням умов договору. У свою чергу, як вимагає чинне законодавство, було призначено до проведення конкурсу тимчасового перевізника КП “Комбінат міського господарства” для обслуговування вище згаданого маршруту. За повідомленням керівництва комунального підприємства, приватне підприємство з Борислава не погодилось з рішенням виконавчого комітету, тому продовжує здійснювати перевезення на маршруті №2 «вул. Наливайка – Залізничний вокзал», породжуючи хаос у сфері пасажирських перевезень в місті. Загалом сьогодні на маршруті №2 працює 36 транспортних засобів. Міський голова Тарас Кучма коментуючи дану ситуацію зазначає, що найближчим часом дана ситуація буде врегульована в законодавчому полі.

Радник міського голови з питань ЖКГ Василь Качмар додає, що це не ноу-хау для міста, бо насправді ще з 2003 року більшість маршрутів міста Дрогобича обслуговувало КП “Комбінат міського господарства”, але у 2012 р. комісія “З питань перевірки договірних зобов’язань перевізників на міських маршрутах” визнала дані маршрути нерентабельними і рекомендувала виконавчому комітету розірвати договір з комунальним підприємством та передати обслуговування маршруту МПП “Транспортник” з міста Борислава. Цікавим фактом було й те, що після цього комунальне підприємство добровільно відмовляється від решту маршрутів, аргументуючи тим, що їм економічно не вигідно працювати на цих маршрутах. Хоча приватні перевізники їх «розхапали» швидко і досі працюють. Неприйнятним є і той факт, що на даний момент більшість перевізників не тільки не дотримуються схем руху, які затверджені під час конкурсу, але й самовільно змінили затвердженні розклади руху.

«Окрім цього, завдяки створенню комунального транспортного підприємства з пасажирських перевезень при КП «Комбінат міського господарства», стало можливим забезпечення перевезення пільговиків без обмежень», – додає Василь Качмар.

Як бачимо, з попередніх років залишилось багато невирішених проблем у місті, тому, на сьогоднішній день, для влади міста є архіважливим введення усіх цих явищ і процесів у правове русло”, –пишуть чиновники.

А тепер відійдімо від «офіційної» позиції і погляньмо на все з прискіпливої, незаангажованої точки зору. Отож: рішенням виконкому (посилаючись на рішення Комісії, протоколу з якої ніхто  запитувачів в очі не бачив) наприкінці травня (а саме – 24 травня) з перевізником, який здійснював діяльність на цьому маршруті, без попередження було розірвано угоду. У цей же день наступним рішенням виконкому на рейсі тимчасово (до проведення конкурсу) зобов’язано працювати місцеве підприємство «Комбінат міського господарства» (керівник Андрій Янів).

Блага справа – прибутковий маршрут перевести на комунальний баланс і аби з того мало зиск місто, громада. І реформа непогана. Але! Ми запитали у керівника КМГ про те, чимало і має КМГ достатню кількість власного автотранспорту для обслуговування цих маршрутів? У якій кількості? У випадку, якщо КМГ не має достатньої кількості автотранспорту- з ким (якими фірмами, ФОП, ТзОВ та ін.) укладено угоди на обслуговування вказаних маршрутів під ліцензією КМГ? Яким чином, за якою процедурою, КМГ обирає виконавців, які працюватимуть під ліцензією КМГ на вказаних маршрутах згідно рішення виконкому Дрогобицької міської ради

Усе це було оформлене в інформаційний запит та надіслане безпосередньо керівнику КМГ пану Яніву. Натомість, отримано не чітку, предметну  відповідь, а по-суті відписку за підписом «начальника дільниці пасажирських перевезень Комбінату міського господарства» Тараса Кучманича. У відписці йдеться, що інформаційний запит журналіста – це не інформаційний запит, а «звернення громадян», і його розглядатимуть якось згодом, потім.

Дивно, чи не так? Декларується намір наводити порядок – і водночас приховуються елементарні речі.

Як стало нам відомо, з аналогічними запитами з проханням надати абсолютно не таємну інформацію в КМГ та мерію звертався і керівник фірми, яку «викинули» з рейсу – МПП «Транспортник». Йому жодних зрозумілих відповідей теж не надали – лише відписки.

МПП «Транспортник», обурене незрозумілою діяльністю виконкому та КМГ, яка межує з порушенням закону, аферизмом та безліччю інших речей, звернулось у суд. Господарський суд Львівської області забезпечив позов та  ухвалив наступне: до вирішення спору по суті, зупинити виконання рішення виконавчого комітету Дрогобицької міської ради №116 від 24.05.16 р. щодо розірвання договору на перевезення пасажирів на маршруті №2 до набрання законної сили рішення суду; а також заборонити оголошувати та проводити новий конкурс на право здійснювати перевезення пасажирів на автобусному маршруті №2 до набрання законної сили рішення суду.

Але, щоб ви думали? Сталось те, що сталось: забезпечення позову виконкомом не виконувалось. Як наслідок, на маршруті курсують 18 машин МПП «Транспорник» (згідно з Ухвалою суду) та 18 машин Комбінату міського господарства (згідно з рішенням виконкому).

Ба, більше, на перше судове засідання у цій справі не з’явився жоден представник міської ради! Хоча саме рада є відповідачем. Натомість, за свідченнями очевидців, там був присутній «начальник дільниці пасажирських перевезень Комбінату міського господарства» Тарас Кучманич, який чомусь ідентифікував себе не як вказану посадову особу, а як представника «обуреної громадськості». Чи дійсно воно так і чому – намагались з’ясувати у пана Тараса. Але відповідей не отримали.

До речі, міська рада подала апеляцію (яка,за попередньою інформацією, уже задоволена), і, схоже, тема перевезень у місті тепер надовго погрузне у судах. Або ж ненадовго, якщо має місце сценарій, про який підозрюють експерти.

Йдеться про те, що всі ці хитромудрі оборудки були зроблені не для того, щоб провести багатообіцяючу реформу, навести лад з громадськими перевезеннями і ввести їх у відання комунального підприємства, а для того, щоб змінити одного перевізника на іншого – місцевого (з сусіднього Борислава) на монополіста зі Львова. Зважаючи, що місцевий чинний перевізник під час конкурсу мав би стартових 11 балів, іншим перевізникам його «перестрибнути» було б важко. А так – «викидаючи» перевізника, автоматичного «забирають» у нього цих 11 балів, що, своєю чергою, практично гарантує перемогу вказаному монополісту.

Запитаєте, чи не може у конкурсі брати участь і перемагати комунальне підприємство? Брати участь –звісно, може. Але ось перемагати – під великим сумнівом. Адже є норми, вимоги, згідно з якими підприємство має матиу власності, спів власності чи лізингу певну кількість автобусів, у його штаті з минулого року мають працювати механіки, лікарі, мають бути належним чином оформлені водії і т.д. і т.п.

Чи є все це? Офіційної відповіді від КМГ ми так і не отримали. На неофіційні запитання «начальник дільниці пасажирських перевезень Комбінату міського господарства» теж не відповів. А запитували ми у нього абсолютно предметні і несекретні речі:  Чи веде КМГ підготовку до тендеру? Яким чином? Скільки машин, придатних для здійснення пасажирських перевезень, має у власності, співвласності або лізингу КМГ? Чи є належним чином оформлені лікарі, механіки, водії? В якій кількості? Від коли? На жаль, відповісти на ці питання пан Кучманич або не міг, або не схотів. Напрошується риторичне запитання: що приховують?

Водночас, не відповідаючи на абсолютно логічні запитання щодо дотримання норм закону, причетні чиновники розпочали «промивати мізки» громаді. Інформація «під соусом» блага для людей почала ширитись через підконтрольні або «близькі» ЗМІ. Мовляв, і комісія є, і порядок наводять, і так все добре-гарно… Але забули розповісти чомусь, що дотепер нікому не пред’явили протоколу Комісії, яка начебто рекомендувала розірвати угоду з чинним перевізником. Не розповіли і про те, що перевізника про такі «рішення» Комісії не поінформували, а поспіхом «сколочені» рішення виконкому відтак зупинив суд, розпочалась судова тяганина…

Ось така “реформа”, у якій запитань більше, аніж відповідей…

Марія Кульчицька-Волчко

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *