Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedInВідправити в LivejournalВідправити в MoymirВідправити в OdnoklassnikiВідправити в Vkcom

Новини

Нас відвідали

80.9%Ukraine Ukraine
7%United States United States
2.5%Russian Federation Russian Federation
2.3%Italy Italy
2.1%Poland Poland
0.7%Czech Republic Czech Republic
0.5%European Union European Union
0.4%Spain Spain
0.4%Germany Germany
0.3%Netherlands Netherlands

Сьогодні: 3
Вчора: 161
Цього тижня: 280
Минулого тижня: 3685
Цього місяця: 5548
Минулого місяця: 6050
Всього: 128640
Real time web analytics, Heat map tracking

shidnycaГірське селище Східниця відоме в Україні та за її межами як наймолодший та найперспективніший бальнеологічний курорт Карпатського регіону. Однак, протягом останніх десяти років у селищі міського типу Східниця та у владних інституціях  Львівщини загалом тривають палкі дискусії про те, кому мають належати джерела і свердловини, а також про умови утримання і розвитку Східницького родовища мінеральних лікувальних вод як основного ресурсу курорту Східниця.

Наприкінці 2010 року Східницька селищна рада одноосібно заснувала Комунальне підприємство  «Східницькі джерела». Керівництвом підприємства, у співпраці з громадськими активістами Східниці,  2011 року було проведено опитування мешканців селища, а у вересні 2012 року - громадські слухання за участю депутатів Львівської обласної ради - з питань визначення єдиної стратегії утримання та розвитку Східницького родовища мінеральних вод. Як результат проведених заходів – утримувачем  та управлінцем Східницького  родовища мінеральних вод визначено  КП «Східницькі джерела».

 

На ринг виходить ТЗоВ «Владо»

2012 року були перші намагання приватизації родовища. У березні Східницька селищна рада ухвалила  рішення надати ТзОВ «Владо» (медичний центр відпочинкового комплексу «Три сини і донька», власник –  О.В Ничипоренко, дружина народного депутата України В.М. Ничипоренка, - Авт.) та КП «Східницькі джерела» дозвіл можливості подальшого розвитку Східницького родовища мінеральних вод. Між іншим, Східницький селищний голова Іван Піляк раніше був виконавчим директором готельного комплексу “Три сини і донька”.

Вже  2013 року, поки КП «Східницькі джерела» виготовляло ліцензію на видобуток і реалізацію мінеральної води, каптажні споруди джерел 1, 1 с, 18 с, 8, 9, 10, які раніше належали ПП «Перспектива», а також  приміщення бювету переходять в руки ТзОВ «Владо» (ціна питання - 245 тисяч гривень). Тоді ж на проданих каптажних спорудах поставили охоронців із «Трьох синів та доньок», благоустрій території проводили працівники «Владо» і будівельної фірми «Здоров’я», яка належить сільському голові, та й самими роботами нерідко керував особисто Східницький сільський голова, – повідомляє видання «Ратуша». Місцеві мешканці стверджують, що громада не була повідомлена про торги з приводу каптажних споруд. Тодішній керівник КП «Східницькі джерела» Наталія Федьків наголошувала, що люди були б готові навіть самі фінансувати комунальне підприємство, але голова не давав можливості.

Секретар Східницької селищної ради Юрій Журавчак 2013 року запевняв  журналіста «Ратуші», що в офіційній установі не знають, хто і кому  продавав каптажні споруди. ”Благоустрій проводять спонсори - пансіонати, готелі, адже було багато звернень від відпочивальників, і не було іншого шляху, як звертатися по допомогу. А та ж сама “Перспектива”, що мала у власності каптажні споруди, нічого не робила впродовж двох десятків літ».
   Про позицію сільського голови можемо довідатися із повідомлень місцевих ЗМІ. У лютому 2012 року у дрогобицькій газеті «Вільне слово» вийшла стаття, у якій Іван Піляк запевняв: «Іншого виходу, аніж віддати східницькі мінеральні джерела в оренду, — немає. А від цього виграють і селяни, і джерела, адже орендар інвестуватиме у розвиток джерел кошти, до того ж селищна рада отримуватиме орендну плату за землю».

Ухвала  про продаж каптажних та надкаптажних споруд ТзОВ «Владо» була, до речі, скасована Господарським судом Львівської області 25 березня 2014 року.

 

Стан джерел, і кому це вигідно?

Комунальне підприємство «Східницькі джерела» впродовж  2010-2016 років вело свою діяльність виключно за рахунок спонсорських внесків окремих підприємців та громадян смт (голова правління – О.Й. Дорош ). Східницька селищна рада протягом тривалого часу жодних коштів на утримання родовища та його розвиток не виділяла, за винятком виділення  2017 року  356 тисяч 371 гривень на будівництво каптажу та підпірної стінки каптажу джерел №21 і 2-а на вулиці  Зарічній. При тому, що на металевий виріб у формі напису "Я люблю Східницю" виділила 199 тисяч 900  гривень...

Чому ж влада не вносить у стратегію розвитку селища благоустрій джерел?

Це можна пояснити тим, що власникам деяких великих готелів разом з селищним головою не потрібно підтримувати санітарний стан джерел, відновлювати їх дебіт, влаштовувати там пішохідні підходи та забезпечувати благоустрій біля джерел і свердловин. Їм достатньо в нічний час доби набрати ємності з водою та завезти її у бювети своїх готелів, для своїх відпочивальників. А всі гості невеликих готелів, садиб зеленого туризму нехай щоденно вистоюють у довжелезних чергах - під пекучим сонцем чи холодним вітром, - щоб набрати невелику кількість мінеральної води для свого лікування.

«Таким чином, новобагатьки ведуть конкурентну боротьбу з місцевими підприємцями за наповнення своїх готелів, усунення підприємців з ринку готельних послуг саме шляхом створення важких умов доступу відпочивальників  до джерел мінеральних вод. Окрім цього, вони ще й обманюють своїх гостей, не надаючи їм інформації про те, що лікувальні властивості мінеральної води, яка була залита у бювети вночі, до ранку фактично вже зникають», - стверджують  активісти громадського проекту «Східницькі джерела». Це доводять і всі провідні  науковці та медичні працівники, які досліджували мінеральні джерела  Східницького родовища, зокрема - головний лікар КЗЛОР «Львівська обласна лікарня відновного лікування» Микола Іванович Колачинський: «Мінеральні води Східниці зберігають свої властивості протягом десяти хвилин. Крім цього, споживання води біля джерел, піші прогулянки на чистому повітрі, фітотерапія в місцевих лісових масивах та інші схожі фактори власне й забезпечують той вражаючий лікувальний ефект, якого не досягти на аналогічних бальнеологічних курортах України».

 

Активісти домоглись оформлення права власності на певні джерела

16 травня 2017 року, після шести років боротьби громадських активістів проти відчуження найбільшого скарбу курорту від територіальної громади, сесія Східницької селищної ради нарешті ухвалила  рішення щодо оформлення права власності на каптажні та надкаптажні споруди джерел і свердловин родовища за територіальною громадою селища. Зокрема, право власності буде оформлено на шість джерел: № 1,3,5,6,21,25 та свердловину № 357, хоча в проекті рішення, яке було виставлено на офіційному сайті селищної ради, була пропозиція оформити права власності практично на всі найпопулярніші  джерела та свердловини.

Практично на всі джерела, які входять до цього  переліку, було виготовлено необхідну документацію та  отримано дозвіл на спеціальне водокористування для більшості джерел на загальну суму понад 200 тисяч гривень. Кошти на здійснення таких  витрат отримані шляхом доброчинних  переказів окремих підприємців Східниці та за фінансової  підтримки  БМГО «Агенція розвитку курорту Східниця».

З метою прискорення впорядкування джерел та подальшого їх використання для сталого розвитку курорту, «Східницькі джерела» безкоштовно передали за актом приймання-передачі селищному голові пакет виготовленої документації . Однак, селищний голова наказав своїм працівникам повернути пакет документації громадським активістам разом з непідписаним ним актом приймання-передачі. Отже, якщо бюджет громади Східниця такий великий, щоб нехтувати громадськими коштами та ще раз замовляти необхідні дослідження і виготовляти по-новому всю технічну документацію, то чому в селищі досі немає системи каналізації?..

Як бачимо, лише  активність селищної громади, її небайдужість до актуальних проблем життя селища дозволить покращити суспільний добробут і зберегти та розвивати Східницьке родовище мінеральних вод як основу економічного розвитку курорту Східниця.

Юлія ГАСІЙ, Медіа Дрогобиччина №7 (21) від 04 серпня

 

 

Курси валют 

 

 

Телепрограма

Погода

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер: